"כי בריאת אהבה אני"

שילה כץ| מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי

בשבוע שעבר כתבתי על סגנונות של קשר זוגי 'חולה' – סוגים שונים של קשר לא בריא בין בני זוג, בבחינת 'סור מרע'. הפעם אני מבקש לכתוב על הקשר החיובי והבריא, על ה'ועשה טוב'. כיצד אפשר לאפיין זוגיות טובה, מוצלחת, בריאה?

 

 

ראשית, הזוג עצמו יקבע אם הזוגיות שבנו יחד טובה, מוצלחת ובריאה לשניהם. הם יודעים יותר מכולם אם שניהם שמחים בקשר ואם שניהם רוצים להמשיכו כפי שהוא.

שנית, כאיש מקצוע אני מבקש לתת כמה קווי יסוד שוודאי ישמשו תשתית מועילה ליצירת קשר בריא, איתן ועמוק.

כנות – קשר בין כל שני אנשים נבנה בין השאר על כנות ואמון מלא ביניהם. חברה יכולה להיבנות ולהתקיים רק אם השותפים לה מקבלים עליהם את חוק האמת. אין צורך לבחון את האחר אם הוא אכן עומד בכך, אלא יש ביטחון בסיסי ואמונה בצדקת האחר (כל עוד לא הוכח אחרת).

בקשר בין בני זוג הדבר מקבל משנה תוקף ועוצמה. קשר זוגי יכול להיבנות בצורה בריאה אך ורק אם יש כנות מלאה ואמת צרופה בין שני בני הזוג. אף אחד מבני הזוג אינו צריך לבחון ולבדוק את יושרו של האחר. אדרבה, צריך לבסס את הקשר על אמונה שלמה שהכנות והיושרה בין שניהם הן בסיס אקסיומטי ללא עוררין. 

חברות – מלשון חיבור. שני בני הזוג חייבים להרגיש את הפסוק "והיו לבשר אחד" לא כמטפורה מליצית אלא כעובדה יום-יומית. אנו חברים בלב ובנפש, מרגישים זה את זה, דואגים זה לזה, חיים זה את זה מרצון להיות יחדיו. החברות בינינו יוצרת משהו משמעותי, אינטימי, משמח, שלם ואמיתי.

התלמוד הבבלי במסכת יבמות (סב ע"ב) מציין את הכלל ההלכתי 'אשתו כגופו' בענייני הלכה שונים. אני רוצה לטעון ש'אשתו כגופו' אינו רק בעניינים הלכתיים אלא גם בעניינים של חיים! חיי זוגיות משמעותם "שלי – שלה הוא" ולהפך בכל ההיבטים האפשריים. אנו שני אנשים שחברו יחדיו על מנת ליצוק תוכן וחיים אחרים, טובים, שמחים, מהנים, שלמים, בריאים וכו'. החיים שלנו יחדיו אינם דומים למה שהיינו טרם התחברנו.

החבירה יחדיו אסור שתהיה מתוך אינטרסנים ותועלתנות אלא מתוך רצון כן למצוא את ההשלמה שלנו.

פרגון – מי לא אוהב לשמוע מילה טובה? מי לא אוהב מחמאה? מי לא נמס מפרגון אמיתי? אז למה אנו ביקורתיים, ציניקנים, חשדנים? 

בבית פנימה, כשאתם לבד עם בני זוגכם, הסירו את כל המסכות של הקשיחות, האגו והפוזה. בבית הסתכלו זה לזה בעיניים ותגידו לבני הזוג שלכם מכל הלב כמה הם מקסימים, כמה כיף לכם יחד, כמה הם חסרים לכם במהלך היום. אל תתקמצנו במחמאות, "כל המרבה הרי זה משובח" ו"כל המוסיף מוסיפין לו מן השמיים".

הקשר בין המילים שתאמרו להרגשות שתרגישו קרוב ביותר (אם הדברים נאמרים באמת). אמנו את עצמכם באמירת פרגון חדש (לפחות אחד) בכל יום. זה לא עולה כסף אבל שווה זהב.

השיח הלבבי והאוהב בין בני זוג מחבר ביניהם חיבור בריא, יציב ומהיר, ורבים מתפלאים מדוע לא הרבו בכך קודם.

שיתוף – שתפו שיתוף מלא ותמידי של הקורה בחייכם. אל תפסחו על שום דבר. דברו זה עם זה, חוו זה את זה, צרו זמן משותף רק לכם, תיהנו מהיחד.

האמינו שכל מה שאתם עוברים מעניין את בני הזוג. הם נמצאים איתכם כי הם רוצים לדעת אתכם ולהכיר את עולמכם, משתוקקים להיות לצידכם, להטות כתף או אוזן קשבת, להשיא עצה או למתוח ביקורת בונה ואוהבת. שתפו אותם בחייכם!

החיים יחד אסור שיהיו פונקציונליים גרידא. החיים יחד חייבים ליצור אחווה אמיתית בין שניכם הכוללת ומקיפה את כל עולמכם. רק משיתוף אמיתי תוכלו להשיג אחווה זו. 

הכותב הוא בעל קליניקת 'מיזוג' – זוגיות. התחדשות. העצמה. 

לתגובות: meezoog1@gmail.com ,054-7002069  

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter

כתבות נוספות באותה קטגוריה

שביל הזהב

שילה כץ| מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי מעט על קיצוניות (מוויקיפדיה):

קרא עוד »

ה'הן הנצחי'

שילה כץ| מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי ההיסטוריון והפילוסוף הבריטי תומאס

קרא עוד »

מניעה

שילה כץ| מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי הגיליון החגיגי של עלון

קרא עוד »