שומר נגיעה

שילה כץ| מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי

לפני 19 שנה, כשיצאנו משפחתי ואני לשליחות הוראה בבית ספר יהודי בארצות הברית, פנה אליי באחד הימים הראשונים שם ילד מכיתה ז' ושאל: “Are you Shomer Negiaa”? (האם אתה "שוימר נגיעה?" במלעיל). זו הייתה הפעם הראשונה שבה נחשפתי למושג "שומר נגיעה".

 

 

הבנתי מייד למה התכוון, ומאז בהרגשה שלי הביטוי "שומר נגיעה" קיבל מעמד מיוחד בשיח הדתי. חשוב לי לציין בתחילת דבריי כי אינני פוסק הלכה אלא יועץ נישואין וזוגיות. 

לנגיעה תפקיד חשוב ביותר ביחסים בין אנשים בכלל ובזוגיות בפרט. המגע הוא אחד הביטויים החזקים והעוצמתיים ביותר לרגש האהבה. המגע מקרב, מנחם ומעצים, ובקיצור: המגע מחבר בין אנשים. בכוחה של הנגיעה לסלוח, לפרק מוקשים, לתת מענה לקשיים, לפשט בעיות ולפרוק מתחים. למגע יש גם כוח חינוכי וטיפולי עצום. 

אך עם הכוחות והסגולות המיוחדות שיש למגע, גם סכנה גדולה יש בה. המגע מסיר את המחיצה מפני המרחב הפרטי של האדם. המגע מאפשר לאחר לחדור אל הפרטיות והאינטימיות של האדם. בכוחו של המגע לפרוץ גבולות.

חכמים אמרו בחוכמה רבה: "ועשו סייג לתורה" (אבות א, א). המגע פורץ את הגבולות, ומשם קצרה הדרך במדרון החלקלק. חשוב כל כך לשמור על קדושת הפרטיות שלנו כזוג (נשוי), לדאוג למרחב הפרטי והאינטימי שלנו ולא לאפשר כל כניסה של מישהו אחר או מישהי אחרת. זוגיות בריאה נבנית על בסיס של מחויבות מלאה ומוחלטת של שני בני הזוג זה לזה ללא אפשרות של סטייה כמלוא נימה.

לכל מגע יש השפעה! ההימנעות מנגיעה בבני המין השני, ואפילו (או בעיקר, כל אחד יבחר את המתאים לו) כלפי מי שהם חברים קרובים, אינה באה ממקום של ריחוק אלא דווקא ממקום של חברות אמיתית השומרת על חברות זו מפני זילות והתרופפות. 

הידיעה הברורה שיש לנו, לי ולבת זוגי, מרחב בטוח ומוגן אשר אין לאיש כניסה לשם מלבד שנינו, הופכת את הקשר בינינו לחזק ועמיד יותר בעיני עצמנו ולאמיתי וראוי יותר בעיני אחרים.

הכבוד והחשיבות שאנו רוחשים למגע מקדשים את ערכו והופכים אותו לאפשרי ורצוי רק בין בני זוג.

הכותב הוא בעל קליניקת 'מיזוג' – זוגיות. התחדשות. העצמה.

מעביר הרצאות וסדנאות בנושאי זוגיות.

לתגובות : meezoog1@gmail.com ,054-7002069

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter

כתבות נוספות באותה קטגוריה

כפילויות

שילה כץ| מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי כולנו יודעים שכדי להדגיש

קרא עוד »

שביל הזהב

שילה כץ| מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי מעט על קיצוניות (מוויקיפדיה):

קרא עוד »

ה'הן הנצחי'

שילה כץ| מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי ההיסטוריון והפילוסוף הבריטי תומאס

קרא עוד »

מניעה

שילה כץ| מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי הגיליון החגיגי של עלון

קרא עוד »