מה זו אהבה

הרב שלמה שיבר| מנחה סדנאות ומאמן אישי לחתונה

אנו רגילים להשתמש במילה אהבה באופן מושאל לדברים שונים, ובכל עניין אנו מבטאים על ידה משמעות שונה. כשילד אומר "אני אוהב גלידה" כוונתו שהגלידה טעימה לו. כשהוא אומר לאימו שהוא אוהב אותה כוונתו שהוא חש את עצמו חזק ושלם מכוחה. כשאדם אומר שהוא אוהב את התמונה שעל הקיר פירושו שהיא תפסה את עיניו ועוררה בו רגש מיוחד כלפיה.

מה משמעות האהבה בקשר הזוגי? יש טעות נפוצה שאהבה בין בני זוג כוונתה לרגש הנעים שאנו חשים זה בקרבת זה. אבל מילה זו מושאלת לאהבה בדיוק כמו שהגלידה טעימה לי. אהבה באמת פירושה תנועה תמידית של רצון להתחבר ולהתאחד עם מושא האהבה: 'אהבה' בגימטרייה שווה 'אחד'. בהקשר הזוגי יש שלוש רמות של אהבה המבטאות את איכות הקשר:

אהבה כבחירה (בשכל) – יש החושבים שאהבה היא 'קליק', שאו שיש אותו או שאין אותו, ולנו אין שום השפעה עליו. לאמיתו של דבר אנו בוחרים באפשרות של יצירת הקליק בינינו ואחראים לו. אהבה היא הבחירה שלנו להתמקד בראיית הטוב של האחר שאנו רוצים להתחבר איתו. ההתמקדות בטוב פותחת את ליבנו אליו, ואז אנו פתוחים לשמוע מתוך ליבנו את הקליק המבוקש. אך אנו גם יכולים גם לבחור להתמקד בחסרונותיו של הזולת, ואז ליבנו נסגר ולא נוכל לחוש בשום רצון לקרבה ולהתחברות.

אהבה כנתינה (במעשה) – אמת הדבר שאם אני אוהב מישהו אני רוצה לתת לו, כי הנתינה היא תולדה של אהבה. אך הרבה יותר מזה האהבה היא תולדה של הנתינה, והיא הדרך החזקה ביותר לייצר אותה. ככל שהנתינה וההתמסרות שלי למען הזולת עמוקה ומשמעותית יותר, כך ביחס ישיר תהיה גודלה של האהבה הצומחת ממנה.

אהבה כהתכללות (ברצון) – שלמות האהבה בקשר הזוגי היא הנכונות הפנימית והרצון המשותף שלנו להתכלל זה עם זה, להיות לאחד. אמנם בגופינו נשאר תמיד שניים, אך פנימיותנו בהחלט יכולה להתאחד. משמעות הדבר היא שכל מה שחשוב לבן זוגי יהיה חשוב גם לי באותה מידה וארצה לפעול למענו, וכן להפך, מצידו. בכך אנו קשורים זה לזה לא רק קשר חיצוני אלא בדבקות פנימית רצונית. ומכיוון שיש לרצון אין-סוף מדרגות, כך גם דבקות זו היא אין-סופית ואינה נגמרת לעולם.

הרמה הראשונה של האהבה בהחלט באה לידי ביטוי בתהליך הפגישות. היא העיקר המכריע בתהליך הבחירה, ומשם היא הולכת ומתעצמת גם לאחר החתונה. לעומת זאת שתי הרמות האחרות של אהבה מתממשות כמעט לגמרי רק לאחר החתונה, ואי אפשר שיתממשו בשלב ההיכרות, אך חשוב מאוד לשים לב גם בשלב זה שהפוטנציאל למימושן בעתיד קיים כבר היום.

כתבות נוספות באותה קטגוריה

הרב שלמה שיבר גילוי דעת

הקשבה

הרב שלמה שיבר| מנחה סדנאות ומאמן אישי לחתונה יש מי שחושבים שהדבר החשוב ביותר ביצירת

קרא עוד »
תן סיכוי, חתונה בלי פשרות, גילוי דעת 418

תן סיכוי

הרב שלמה שיבר| מנחה סדנאות ומאמן אישי לחתונה לצערנו יותר מחמישים אחוזים מההצעות נפסלות כבר

קרא עוד »

עשו הפסקות

כשאנו נפגשים בקשר רציני ומשמעותי חשוב לתת רווח בין פגישה לפגישה בשביל להתבונן. אפילו משה

קרא עוד »