מאמר המערכת גליון 409

מאמר המערכת גליון 409 | אילת שליסל

מאמר המערכת 409 גילוי דעת

החופש הגדול הוא הזדמנות מצויינת ללכת ולתור את הארץ.

מעבר לבילוי במסלולים הרבים זוהי חוויה מיוחדת שבה פוגשים את הציבור הנפלא, היוצא מהמחשב, מהווטסאפ ומהמשרד הממוזג אל התצפיות, ההרים, הנחלים, האגמים והמעיינות.

במשך השנה אנחנו מתעסקים בנושא החשוב של תאונות הדרכים והסכנה האורבת בכבישים, ולעיתים אנחנו חושבים שאם אנחנו נמצאים בטבע, בטיול משפחתי ואפילו בבריכה הביתית בחצר הרי שאנחנו במקום מוגן.

אלא שכמעט בכל יום מגיעות לחדשות ידיעות על מקרים קשים של ילדים קטנים, תינוקות ונערים שנפגעו במקווי מים, בים, בבריכה או בטיול אתגר.

בשבועיים האחרונים אנחנו עדים לאסונות רבים. איננו יודעים כמובן חשבונות שמיים, וברור שהקב"ה הוא שמכוון את הדברים, אבל לפחות בכל מה שקשור אלינו ואל מנגנוני הבטיחות ראוי שנפעל לשמור על ילדינו ועלינו.

כשאנחנו שומעים על עוד מקרה נורא של ילד או נער שנפגעו בחופש, במקום לומר 'אוי וויי, ה' ישמור', נחליט לקבל עלינו עוד סייג בשמירה על בטיחות. נחליט שכמו שילד לפני גיל 9 לא חוצה את הכביש לבד, הוא בוודאי לא שוהה בבריכה לבד. נחליט שכמו שנער לא עולה על האופניים ללא קסדה, כך אין סיכוי שבעולם שהוא שוחה בים בחוף ללא מציל.

לפני תחילת שנת הלימודים, לפני שהילדים יפתחו את מחברות המתמטיקה, הפיזיקה והאנגלית, חשוב לשנן, ללמוד ולחזור על אחד הציוויים שנשמע טריוויאלי אבל הוא חשוב מאין כמוהו: ונשמרתם מאוד לנפשותכם.