מאמר המערכת גליון 408

מאמר המערכת גליון 408 | אילת שליסל

מאמר המערכת 408 גילוי דעת

בשבוע שעבר נערכה הפגנה נגד חוק הפונדקאות, מאחר שלא נכללו בו משפחות אשר אינן מורכבות מאיש ואישה. לא זה המקום לדון בחוק ובניסיונו לשמור מעט על התא המשפחתי הטבעי, וגם עצם נושא הפונדקאות שנוי במחלוקת ללא קשר ל'קהילה' הלהט"בית מאחר שמדובר בנושא מורכב מבחינה מוסרית, אבל אחת הנקודות שבלטו דווקא בנושא זה השבוע הייתה בהקשר של חופש הביטוי בכל מה שקשור לאותה קהילה.
כל מי שהתבטא ברשת החברתית פייסבוק נגד הלהט"בים, נחסם מייד. ולא זו בלבד: הנושא הגיע אף למערכת הצבאית, אשר כידוע טוענת תמיד כי היא אוסרת על חיילים להשתתף בהפגנות או בכלל להביע את דעות בנושאים פוליטיים. ולראיה, בימי הגירוש מגוש קטיף, שזה לא כבר מלאו לו 13 שנה, חיילים רבים נענשו על שהביעו דעה ועל שהשתתפו בהפגנות, ואף היו מי שנשלחו לימי מחבוש על ענידת צמיד כתום.

ופתאום, מעט לפני ההפגנות של הקהילה יצאה הודעה מפתיעה מהפרקליטות הצבאית: היא הבהירה שלא תעניש חיילים שישתתפו בהפגנות נגד הממשלה על חוק הפונדקאות.
אם נעזוב רגע בצד את כל ההתעסקות ההלכתית והאמונית באותה 'קהילה', יכולנו לחשוב שאולי הצבא החליט לשנות גישה ולהפוך סובלני יותר. לכאורה יש בזה נקודה חיובית, אבל כמה ימים לאחר ההפגנה על הפונדקאות ככל הנראה פגה הסבלנות של הצבא, ואבי, בנו של משה פייגלין, הודח מתפקידו כלוחם ונגזר עליו מחבוש על תנאי בעקבות פוסט שפרסם השבוע בפייסבוק ובו כתב כי יסרב לפקודה "להכיל" הפרות סדר של ערבים המסכנים את חיי החיילים. בפוסט שפרסם פייגלין הצעיר הוא תיאר כיצד חיילים הופכים, כלשונו, פיתיון בשביל לתפוס מפירי סדר, וכל זה רק כדי שלא להשתמש באש חיה נגד מחבלים.
לא רק ממנו נשלל חופש הביטוי; גם קצין דרוזי אשר התבטא נגד חוק הלאום לפני ימים אחדים – נענש.
כאשר אחד מרבני המשטרה, הרב רפ"ק יואל שם טוב, רב משמר הגבול ביחידות חוף וצפון, חתם עם עוד כ-250 רבנים מהציונות הדתית על מכתב שבו ביקשו לחזק את הרב אריה שטרן, שתקף את מאבק הקהילה הגאה בחוק הפונדקאות, פורסם כי הוא יטופל משמעתית.
משום מה התחושה היא שבכל מה שקשור באותה קהילה של להט"בים (כיחידים אין ספק שיש להם התמודדות לא פשוטה שיש לתת עליה את הדעת בכובד ראש), שמנסה במוצהר לשנות את ערכי המשפחה, פתאום כל החוקים והכללים משתנים ומגיע לה כבוד מיוחד.
מצד אחד חייל נאלץ לשלם על שהתבטא נגד המדיניות שלטענתו מסכנת את חייו ואת חיי חבריו, ומצד אחר ימים מעטים קודם לכן הפגינו חבריו החיילים נגד ממשלת ישראל, ולא רק שלא נענשו על כך אלא אף זכו ליחס אוהד.
דווקא בפרשה שלנו, עקב, מזהירים אותנו מהגאווה: "וְרָם לְבָבֶךָ וְשָׁכַחְתָּ אֶת ה' אֱלֹקיךָ הַמּוֹצִיאֲךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים".