מאמר מערכת גליון 411

מאמר המערכת גליון 411 | אילת שליסל

אילת טור אישי גליון 411

פרשת השבוע השבת נפתחת בציווי: "כִּי תֵצֵא לַמִּלְחָמָה עַל אֹיְבֶיךָ".
דווקא לציבור הציוני-דתי הציווי הזה ברור כשמש. שיעור המתגייסים לשירות קרבי בקרב חובשי הכיפות הסרוגות הוא מהגבוהים ביותר, ואנחנו רואים גם יותר ויותר קצינים אידיאליסטים ואיכותיים מתוצרת הציונות הדתית.
ועם זה ולמרות הכול כאשר חייל מתגייס ברור לו שהמלחמה שלו היא נגד האויב. ברור לו שחייו וחיי חבריו עומדים לפני חיי האויב.
השבוע הכפיל בית המשפט העליון את עונשו של לוחם מג"ב בן דרי, שהורשע בגרימת מותו ברשלנות של מתפרע פלסטיני במהלך מהומות ביום הנכבה לפני כארבע שנים, מתשעה חודשי מאסר ל-18 חודשים.

דרי הוא לוחם מצטיין שנשלח בשליחות המדינה להגן על ארץ ישראל ולהילחם באויבינו. במהלך ההפגנות האלימות, שכללו זריקת אבנים ורימונים, ירה דרי לעבר אחד המתפרעים. השופט היחיד שהתנגד להחמרה בעונשו של דרי אמר בפסק הדין: "יש לזכור כי בעת האירוע היה המשיב חייל בשירות סדיר שנשלח על ידי המדינה לביצוע תפקידו. המשיב ניצב מול גל של מתפרעים, המון מוסת, שהשליך לעברו אבנים על מנת לפגוע בו, ובנסיבות אלה חש איום על חייו".
שני שופטים דתיים תושבי יש"ע החליטו להכפיל את עונשו של החייל שחיסל אותו, ודווקא שופט חילוני מחיפה הוא שהתנגד להארכת העונש.

ביום שלישי האחרון, בעקבות הוראת הפרקליט הצבאי הראשי האלוף שרון אפק, פתחה מצ"ח בחקירת שני מקרים שבהם נורו למוות מחבלים בגבול רצועת עזה. 
שוב מדובר בחיילים שירו לעבר האויבים שלנו ששורפים את הדרום ושולחים טילים כדי לפגוע בחייהם של אזרחי ישראל, והוחלט לחקור אותם מחשש שירו שלא על פי ההוראות בעת הלחימה על גבול עזה.
כמה אקטואלית פרשת השבוע שקראנו בשבוע שעבר, הפותחת בפסוקים: "שֹׁפְטִים וְשֹׁטְרִים תִּתֶּן לְךָ בְּכָל שְׁעָרֶיךָ אֲשֶׁר ה' אֱלֹקֶיךָ נֹתֵן לְךָ לִשְׁבָטֶיךָ וְשָׁפְטוּ אֶת הָעָם מִשְׁפַּט צֶדֶק".

עלינו להתפלל כי כשם שכל אם שולחת בביטחון את בניה להילחם באויבינו, נזכה למשפט צדק שיבדיל הבדלה ברורה בין אויב לאוהב.

איילת