מאמר מערכת גליון 415

מאמר המערכת גליון 415 | אילת שליסל

גילוי דעת טור אישי גליון 415

לפני כשבוע פורסם בעיתון 'הארץ' מאמר שכותרתו "האם שופט דתי-לאומי יכול לשפוט בהגינות ערבים?". למאמר צורף איור הגובל באנטישמיות, ובו נראה שופט מזוקן יושב על כס השופט ואוחז ספר תורה. האם בעיתון 'הארץ' היו מפרסמים גם קריקטורה שרואים בה שופט מוסלמי חבוש כאפייה מחזיק בקוראן או שופט נוצרי מחזיק בברית החדשה?
הכותרת יכלה להיות לגיטימית כל עוד הייתה נשאלת גם השאלה ההפוכה: "האם שופט ערבי יכול לשפוט בהגינות מתנחלים?"
עבד א-רחמן זועבי מונה בתשנ"ט לשופט בבית המשפט העליון, ועוד קודם לכן היה חבר בוועדת החקירה שקמה לאחר אירועי גולדשטיין במערת המכפלה. בכ"ז בניסן תשנ"ד פורסמה במעריב כתבה של העיתונאית אורנה קדוש ובה מצוטט השופט זועבי: "כשבאתי לוועדה ידעתי שהצד האכזרי בשטחים זה המתנחלים".
ג'ורג' קרא, ערבי נוצרי, מונה בתשע"ז לשופט בבית המשפט העליון. הוא גזר עונשים כבדים וחסרי פרופורציה על מתנגדי העקירה מיישובי גוש קטיף וצפון השומרון לעומת פסקי דין שנתן במקרים דומים שאינם קשורים לימין, ובהם הקל ראש.

סלים ג'ובראן מונה גם הוא בתשע"ז לשופט בבית המשפט העליון. 'חוק טל' חנן את מתנגדי העקירה מישובי גוש קטיף וצפון השומרון, ולבג"ץ הוגשה עתירה נגד החוק. ג'ובראן, בדעת מיעוט, סבר שיש לקבל את העתירה. לג'ובראן הזדמן גם בהמשך הדרך לפסוק נגד מתנחלים.
אחת מפסיקותיו המפורסמות הייתה בערעורו של השייח' ראאד סלאח על הרשעתו בהסתה לאלימות: ראש הממשלה נתניהו אמר על ההסתה שהיא הביאה לגל הטרור ולרציחתם של יהודים רבים, אך ג'ובראן פסק בדעת מיעוט שקריאתו של סלאח לאינתיפאדה אינה הסתה לאלימות. 
חאלד כבוב נכלל בתשע"ח ברשימת המועמדים לבית המשפט העליון, אך הסיר את מועמדותו.
ובכיוון ההפוך?
לוחם מג"ב בן דרי ירה למוות במחבל ערבי רעול פנים שהשליך לעברו אבנים. בית המשפט המחוזי גזר עליו תשעה חודשי מאסר. דוד מינץ ונעם סולברג, שופטי בית המשפט העליון ומתנחלים, הכפילו את עונשו ל-18 חודשי מאסר. דווקא השופט יוסף אלרון, אדם חילוני החי בחיפה, היה בדעת מיעוט שיש להשאיר את העונש על כנו.
אין ספק ששרת המשפטים איילת שקד משפיעה ועובדת רבות בתחום. לפני כשבוע הכריזה הוועדה לבחירת שופטים על מינוי 25 שופטים חדשים, ובהם סרוגה אחת, בלהה יהלום, הוסמכה להיות שופטת מן המניין.
נקווה שכפי שאנחנו מתחילים השבת לקרוא מחדש את ספר התורה, שהוא חוק ומשפט האמת, נזכה שהפסיקות במדינת ישראל יהיו על פי הצדק והיושר.

כתבות נוספות באותה קטגוריה

מאמר מערכת גליון 494

שְׁלַח-לְךָ אֲנָשִׁים, וְיָתֻורוּ אֶת-אֶרֶץ כְּנַעַן, אֲשֶׁר-אֲנִי נֹתֵן, לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" – פרשת השבוע מתחילה בסיפור המרגלים.

קרא עוד »

מאמר מערכת גליון439

מאמר המערכת גליון 438 "הַרְנִינוּ גוֹיִם עַמּוֹ כִּי דַם עֲבָדָיו יִקּוֹם וְנָקָם יָשִׁיב לְצָרָיו וְכִפֶּר

קרא עוד »
אדם מסתכל באופק

מאמר מערכת גליון 438

מאמר המערכת גליון 438 "הַרְנִינוּ גוֹיִם עַמּוֹ כִּי דַם עֲבָדָיו יִקּוֹם וְנָקָם יָשִׁיב לְצָרָיו וְכִפֶּר

קרא עוד »