מאמר מערכת גליון 420

מאמר המערכת גליון 420 | איילת שליסל

טור אישי, איילת שליסל, גילוי דעת 420

במשך יומיים עלה באש הדרום כולו.
טיל נ"ט פגע באוטובוס חיילים, ולולא השגחתו של הקב"ה היה לנו יום מלא לוויות. כל מי שצפה בסרטון שרואים בו את שיגור הטיל מבין שזוהי מלחמה. יותר מכך, קשה להבין איך בכלל הצליח האויב להתקרב כל כך לגדר.
'סבב' הטרור הנוכחי גבה מחיר של הרוג ויותר ממאה פצועים. יותר מארבע מאות טילים נורו לשטח ישראל, בניינים עלו באש באשקלון, ילדים בכו במקלטים והתחושה הכללית של הציבור היא שאנחנו במלחמה.
אבל האמת היא שהמלחמה כבר ארוכה. היא פרצה ביום שעפיפון התבערה הראשון נחת בשדה בעוטף עזה, וחוסר התגובה של ההנהגה שלנו הביא את האויבים לצחוק עלינו.
כל מי שמדבר עם תושבי הדרום מבין שמדובר בציבור מיוחד שמסוגל לשרוד לא רק טילים ואש אלא בעיקר השפלה. הרי כולנו יודעים שהרגע שבו פרצו מהדורות החדשות בשידורים חיים הגיע כאשר הרקטות הצפינו עד אשקלון.

לפני כארבע עשרה שנה, עוד בטרם העקירה מגוש קטיף, היינו יוצאים לרחובות אשקלון ומדברים עם הציבור. אמרנו להם אז שכשנצא מגוש קטיף, הטילים יגיעו אליהם. הם לא האמינו לנו; הם העדיפו להאמין למנהיגים שאמרו להם שאם ייפול טיל אחד באשקלון, עזה תקבל מכה קשה.
המנהיגים חזקים בדיבורים. ידענו שזה לא נכון לא כי אנחנו חכמים יותר אלא כי חווינו ששת אלפים פצמ"רים שנורו בלי להותיר זמן לברוח למקלט, וידענו שהפריפריה הסובלת אינה עומדת בראש סדר העדיפות של מקבלי ההחלטות.
החיילים היקרים שלנו מלאי מוטיבציה להילחם באויב שפוגע בנו. הם נכונים לצאת לכל פעולה ברגע שתינתן הפקודה. הם רק מחכים להסתער.
בתחילת השבוע נהרג קצין צה"ל בפעולה בעזה. הרשתות החברתיות לא חמלו, ולמרות הבקשות החוזרות ונשנות של צה"ל הופצו תמונותיו. שמו פורסם, על אף הידיעה שזה עלול לפגוע בביטחון המדינה, רק כדי להשיג כמה לייקים.
הפסקת האש שהושגה כביכול היא תבוסתנות לשמה. מנגד, מי יודע מה היה קורה אילו לא הייתה מוסכמת? גם אם יוצאים למבצע צבאי רחב היקף ולחיילים יש מוטיבציה גבוהה אך למנהיגות אין אג'נדה, אין מטרה ברורה, הפסקת אש היא רק עניין של זמן, וחבל על כל הרוג או פצוע שייפול בדרך.
הבעיה האמיתית היא בערכים: אנחנו צריכים לדעת בוודאות שהארץ הזאת שלנו ויש לנו זכויות בה. ברגע שחושבים שלאויבים יש זכויות כאן או שמתחשבים באומות העולם שחושבות כך, אין שום רצון להכריע אחרת!
אין ספק שישראל צריכה להגיב על המכה שהיא מקבלת, אבל רק לנוכח מטרה ברורה של מיגור האויב, הרתעתו והכנעתו, ולא להתבייש לומר: גם לנוכח מטרה לחזור ליישובים שירו עליהם ששת אלפים פצמ"רים בעוד באשכול, בשדרות ובשאר העוטף לא הכירו את המושג צבע אדום.
צריך להתחיל להנחיל את המושג ניצחון

מאמרי מערכת נוספים:

מאמר מערכת גליון 494

שְׁלַח-לְךָ אֲנָשִׁים, וְיָתֻורוּ אֶת-אֶרֶץ כְּנַעַן, אֲשֶׁר-אֲנִי נֹתֵן, לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" – פרשת השבוע מתחילה בסיפור המרגלים.

קרא עוד »