מאמר מערכת גליון 422

מאמר המערכת גליון 422

מגפת החצבת כבר אינה רחוקה מהציבור, היא החלה צוברת תאוצה. 

הסיפור של חיסון הילדים אינו נושא פשוט כלל, ושאלה מורכבת הרבה יותר עומדת בבסיס הדברים: האם אפשר להכריח הורה לתת טיפול כלשהו לילדו?

מתנגדי החיסונים ברובם מאמינים שהם מיטיבים עם הילדים שלהם. הם לא אנשים רעים שרוצים להזיק, גם אם החברה לא מקבלת אותם וגם אם סביר להניח שהם טועים.

אף אחד לא רוצה להיות במקום של הורה שילדו נולד בריא לחלוטין, ויום אחרי שהילד חוסן ההורה מגלה שככל הנראה הוא עצמו גרם לפגיעה בילד.

ההורים האלה מתוסכלים ושבורים, ובמקום לחבק אותם, לתמוך בהם ואולי אף להודות בפניהם שאחוז קטן מאוד עלול להיפגע, בהרבה מהמקרים הודפים את האשמות בטענה שפיגור, מוגבלויות או אוטיזם מתגלים רק בגיל מאוחר, ומתעקשים שאין קשר בין התופעה לבין האירועים הטרגיים. בכך משאירים את ההורים לבד עם הקושי, או נכון יותר, נותנים להם להעצים אותו עם חברים כמותם, והם מפעילים קבוצות ווטסאפ ופייסבוק ומעודדים הורים אחרים שלא להתחסן.

אולי אם המערכת דווקא לא הייתה חוששת לומר שאף שהפגיעות נדירות שיעור מסוים של מתחסנים נפגע עקב חיסון, ההורים ההם היו מרגישים שלא מזלזלים בהם ואולי היו נלחמים פחות בחיסונים.

ההחלה לחסן ילד היא החלטה לא פשוטה. ההחלטה להכניס חומר זר לגופו של עולל קטן שנולד זה עתה היא החלטת כבדת משקל, בטח למי ששמע, קרא או ראה סיפורים על ילדים שנפגעו. אבל למרות הקושי צריך לקבל החלטות מתוך אחריות חברתית.

גם ילד שיעבור כביש במעבר חצייה ייתכן שייפגע, ואילו חברו שיעבור במקום שלא סומן בו מעבר חצייה אולי יצליח להגיע למדרכה. הכוח שיש להורה להחליט שהילד שלו לא יתחסן הוא גם כוח שיכול לגזור פגיעה על ילד אחר.

בתקופה זו שמתחילים החיסונים בבתי הספר והאחות עוברת מילד לילד כדי לחסנו נגד מחלות קשות, צריך לבוא גם איש בריאות הציבור ולהסביר לילדים לא רק שזו הנחיה חשובה ולכן נותנים להם חיסון, אלא יחנך לאחריות חברתית ויסביר לילדים מדוע החיסון שהם מקבלים הוא חלק מקבלת אחריות, מהיותם פרטים בחברה שפועלת למען כלל האוכלוסייה.

גם בפרשתנו מסופר שיהודה מתחייב ליעקב להשיב לו את בנימין: "אנכי אערבנו מידי תבקשנו". הוא מבין את העוול שעשו האחים ליוסף, וכעת, כשהוא רוצה לקחת עימם למצרים את בנימין, הוא מדבר על האחריות החברתית שלהם, משום שלא משנה באיזו סיטואציה יהיו, הם יזכרו את חשיבות האחריות כלפי אחיהם.

מאמרי מערכת נוספים:

מאמר מערכת גליון 494

שְׁלַח-לְךָ אֲנָשִׁים, וְיָתֻורוּ אֶת-אֶרֶץ כְּנַעַן, אֲשֶׁר-אֲנִי נֹתֵן, לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" – פרשת השבוע מתחילה בסיפור המרגלים.

קרא עוד »