מאמר מערכת גליון 430

מאמר המערכת גליון 430 | איילת שליסל

תמונה של פטיש של שופט, טור אישי גליון 430

השבוע סערה התקשורת כולה עקב הפרשה הנודעת של מינוי שופטים וקידום בלתי מוסרי, בלשון המעטה, במערכת המשפט.
בין שהדרך שבה נחשפה הפרשה הייתה מוסרית ובין שלא, אין ספק שהפרשה הזאת צריכה לזעזע את עם ישראל כולו.
התקשורת מחפשת את הצהוב ותוהה מה בדיוק קרה או לא קרה בחדרי לשכת עורכי הדין, איך הגיעו הדברים לידי עיתונאית כזאת או אחרת ואיפה נמתח הגבול בין הזכות לפרטיות לבין חקירת האמת על פשע נורא אם אכן התקיים.

אבל אף שכולם עוסקים כביכול בסוגיה, הם אינם מתמקדים בעיקר. אין דיון על מציאות שבה חברה אינה יכולה להשלים עם מערכת משפט לא נקייה. מי שהולכים להיות שופטים צריכים להיות נקיים מכל חטא. הם האנשים שאמורים להכריע מי ישר ומי אינו ישר, מי פגע בענייני אישות ומי פעל כדין.
השבת, בפרשת יתרו, משה רבנו ממנה את השופטים של עם ישראל. מלבד ההיירככייה בפרשה, שאנו מאמצים עד היום במבנה של מערכות משפט, הוא מקפיד לבחור רק במי שימצאו חן בעיני הקב"ה: "וְאתָּה תֶחֱזֶה מִכָּל הָעָם ַנְשֵׁי חַיִל יִרְאֵי אֱ-לֹהִים אנְשֵׁי אֱמֶת שֹׂנְאֵי בָצַע וְשַׂמְתָּ עֲלֵהֶם שָׂרֵי אֲלָפִים שָׂרֵי מֵאוֹת שָׂרֵי חֲמִשִּׁים וְשָׂרֵי עֲשָׂרֹת. וְשָׁפְטוּ אֶת הָעָם בְּכָל עֵת וְהָיָה כָּל הַדָּבָר הַגָּדֹל יָבִיאוּ אֵלֶיךָ וְכָל הַדָּבָר הַקָּטֹן יִשְׁפְּטוּ הֵם וְהָקֵל מֵעָלֶיךָ וְנָשְׂאוּ אִתָּךְ" (שמות יח כא-כב).

מאמרי מערכת נוספים:

מאמר מערכת גליון 494

שְׁלַח-לְךָ אֲנָשִׁים, וְיָתֻורוּ אֶת-אֶרֶץ כְּנַעַן, אֲשֶׁר-אֲנִי נֹתֵן, לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" – פרשת השבוע מתחילה בסיפור המרגלים.

קרא עוד »