מאמר מערכת גליון440

מאמר המערכת גליון 440

אדם מסתכל באופק

השבת א' בניסן. ראש חודש. האביב מפציע, פסח מתקרב בצעדי ענק.

על חודש ניסן נאמר בפרשת בא: "וַיֹּאמֶר ה' אֶל מֹשֶׁה הַחֹדֶשׁ הַזֶּה לָכֶם רֹאשׁ חֳדָשִׁים". חודש ניסן הוא חודש של חירות אמיתית, חירות מחשבתית. של החופש לבחור נכון גם במחשבה וגם במעשה, לבחור בחיים, באהבת אדם, החירות לעשות ולפעול נכון. 

חשוב לעמוד על ההבדל שבין חירות במובן של בחירה לחירות במובן של חופש ללא מעצורים. פוליטיקאים משתמשים לעיתים במילה חירות כבכלי רב עוצמה מתוך אינטרס פוליטי צר ומתוך רצון לסחוף מצביעים כחלק מטרנד של רצון לחופש, לפורקן של גבולות ברורים.

 

חירות במובן של היכולת לבחור נכון, היכולת להחליט את ההחלטה האמיצה בזמן אמת, היא החירות האמיתית והבריאה שאנו חוגגים בחג החירות, והיא איננה החלופה הנוחה או הקלה ביותר.

הרב אחיעד אטינגר הי"ד היה איש של חירות אמיתית. שליטתו במהלך חייו, העוז והאמונה שלו לסובב את רכבו ולצאת אלי קרב, היא עדות חיה לאופיו החירותי. חזונו של הרב אחיעד היה להקים ישיבה בלב ליבה של שכונת נווה שאנן בדרום תל אביב, במקום שבו נשללת חירותם הבסיסית של נשים, זקנים וטף להלך ברחוב העיר ללא מורא. במקום שמדינת ישראל הפקירה לחסדם של מסתננים ומהגרים, שם בדיוק הופיע הרב אחיעד הי"ד את תורתו הגדולה, את כוח החירות המיוחד שפיעם בקרבו. שם, בלב דרום תל אביב, הוא הקים וביסס את ישיבתו המיוחדת ובנה סביבה ניצנים של קהילה חיה ותוססת.

לגיליון זה מצורפת כתבה מיוחדת על ישיבתו של הרב אחיעד אטינגר שפרסמנו בגיליון 391.

בעת פרסום הכתבה לא שיערנו בנפשנו את האסון שעתיד להתרחש, וכעת קיבלנו עלינו שהפיגוע הנורא לא יקטע את חזונו של הרב אחיעד, את רוחו הגדולה ואת משאת חייו.

בימים הקרובים נחל במסע התרמה להצלת מפעל חייו והגדלתו, ישיבת עוז ואמונה בשכונת נווה שאנן בדרום תל אביב. על ידי תרומתכם והירתמות כלל-ישראלית עם הרבה סייעתא דשמיא נזכה לקיים: "ואומר לך בדמייך חיי". 

 

שבת שלום

המערכת

מאמרי מערכת נוספים:

מאמר מערכת גליון 494

שְׁלַח-לְךָ אֲנָשִׁים, וְיָתֻורוּ אֶת-אֶרֶץ כְּנַעַן, אֲשֶׁר-אֲנִי נֹתֵן, לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" – פרשת השבוע מתחילה בסיפור המרגלים.

קרא עוד »