מאמר מערכת גליון 441

מאמר המערכת גליון 440

אדם מסתכל באופק

אז זהו, הבחירות כמעט כבר לגמרי מאחורינו, יש שיטענו שהתוצאות היו צפויות מראש, יש שהופתעו,

הזמן לא עומד מלכת, היו בחירות, העם אמר את דברו, עכשיו מיישרים מבט קדימה וממשיכים ללכת, כמו במקומות רבים גם במשרד בו נכתבות שורות אלו ישנו ‘מיקרו קוסמוס’ מגוון של דעות ואנשים, מצביעי ימין, מרכז ושמאל, דתיים וחילונים, עולים וותיקים עכשיו משעבר יום הבוחר עלינו להתאחד חזרה, לאהוב, לחבק, לחזור להיות עם אחד, מלוכד ומאוחד, בדיוק בתקופה המיוחדת בין פורים לפסח, בין המן הרשע- “ישנו עם אחד, מפוזר ומפורד…

 

” לבין יציאת מצרים, צריכים אנו להופיע יחד איתן, חזרה לשורה אחת, היחד הזה, נבנה קודם כל על ידי ערבות הדדית, היכולת של אדם מישראל לצאת מעצמו אליי האחר, לעזור, להושיט יד, לתרום מזמנו וממונו לטובת הכלל, ממש כמו בהפטרת השבת, שבת הגדול, שעוסקת בעצם במעשר ותרומה, בערבות הדדית, בפסח העולם נדון על התבואה, על הפרנסה, ההפטרה מלמדת אותנו שהתבואה הינה נגזרת ישירה של הערבות ההדדית, של הביחד, אדם שזוכה לתת מעשר, לתת מעצמו לאחר, זוכה לשפע ובזכותו העולם נדון על התבואה בחסד ולא בדין, ככה זה, חסד גורר חסד, אחדות גדולה גוררת שפע גדול:

“עוד טעם, לפי שבפסח העולם נידון על התבואה. ואמרו חכמים: בעוון ביטול מעשרות, שמים נעצרין והיוקר הווה, ובני אדם רצין אחר פרנסתם ואינם מגיעים, ומביא רעב של כליה וכו'. ואם נותנים מעשרותיהם, מתברכים. שנאמר: "הָבִיאוּ אֶת כָּל הַמַּעֲשֵׂר אֶל בֵּית הָאוֹצָר וִיהִי טֶרֶף בְּבֵיתִי, וּבְחָנוּנִי נָא בָּזֹאת, אָמַר ה' צְבָאוֹת, אִם לֹא אֶפְתַּח לָכֶם אֵת אֲרֻבּוֹת הַשָּׁמַיִם וַהֲרִיקֹתִי לָכֶם בְּרָכָה עַד בְּלִי דָי"  (מלאכי פרק ג')   הרי הדבר מפורש מאוד שהפטרה זו מענין של פסח היא תמיד. ולפיכך מפטירין בה לפני הפסח. להזהיר את העם על ענין המעשרות קודם גמר הדין על התבואה, שלא תלקה בשבילם”. (רבי יעקב ישראל  עֶמְדין)

 

שבת הגדול  שלום,

שבת של חסד ואיחוד שורות.

המערכת

מאמרי מערכת נוספים:

מאמר מערכת גליון 494

שְׁלַח-לְךָ אֲנָשִׁים, וְיָתֻורוּ אֶת-אֶרֶץ כְּנַעַן, אֲשֶׁר-אֲנִי נֹתֵן, לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" – פרשת השבוע מתחילה בסיפור המרגלים.

קרא עוד »