מאמר מערכת גליון 443

מאמר המערכת גליון 440

אדם מסתכל באופק

השבוע פורסמה בערוץ 13 כתבה שמטרתה להשמיץ את מוסדות 'בני דוד' בעלי. בכתבה הושמעו באופן ערוך ומגמתי הקלטות של שיעורים שנמסרו במכינה ובישיבה.

ואנו שואלים בתגובה: יש מישהו, אפילו אחד, שבאמת מאמין שבמוסדות התורה בעלי מחנכים לאור תורתו של הצורר אדולף היטלר?

הדעת נותנת שהתשובה היא לא. כל אדם רציני שישמע את השיעורים משנת תשס"ז (!) יבין שדברי הרבנים סולפו עד כדי הוצאו מהקשרם לחלוטין. גם לספר לציבור בישראל אחת לחצי שנה שלרב אלי סדן יש משהו נגד נשים זאת עוולה וסילוף האמת. 

 

 

לפני 71 שנה קמה מדינת ישראל. לא עוד גלות, לא עוד השמדה המונית, יש צבא חזק וכלכלה יציבה.

למהדורת מבט לחדשות היו בשנות ה-80 כמעט מאה אחוז רייטינג. ערוץ אחד, מהדורה מרכזית בשמונה, כולם צופים. התקשורת בישראל 'קבעה' במידה מסוימת את סדר היום: מה יחשבו, על מה ידברו ומה תהיה דעת הקהל. מוסדות הציונות הדתית, ובראשם המכינות הקדם-צבאיות, סירבו להתיישר עם האג'נדה שהוכתבה מדי ערב בשמונה. יישובים נבנו, גרעינים הוקמו על אפם ועל חמתם של 'הוגי הדעות' ואוחזי הקולמוס, ונקודת השיא הייתה תוכנית ההתנתקות המעוותת, גירוש של קרוב לעשרת אלפים איש מבתיהם בקיץ אחד שחור בשל ראש ממשלה דורסני בעידוד תקשורתי מלא.

הזמנים השתנו. התקשורת הפכה המונית יותר, היכולת להביע דעה, להעביר מסר כתוב ומצולם, הפכה נחלת הכלל, ואיתה הגיע גם שינוי בהלך הרוח ובדעות בישראל. העצמאות המחשבתית נראית לפתע חלום שמתחיל להתגשם; 71 שנה אחרי העצמאות הפיזית מתחילה מלחמת השחרור המחשבתית על חופש הביטוי האמיתי. 

במלחמה הזאת התקשורת הישנה והממוסדת משתמשת בכל הכלים העומדים לרשותה. תחקירנים יושבים שעות רבות ונוברים בחומרים מוקלטים מעשורים קודמים. שערו בנפשכם כמה שיעורי תורה טובים שמע הכתב של ערוץ 13 עד שהגיע לשיעורו של הרב רדלר משנת תשס"ז, וכל זאת למה? כי המכינה והישיבה בעלי בפרט, ובית המדרש הדתי-לאומי בכלל, 'מעיזים' לחשוב אחרת, להביע דעה ברורה בציבוריות הישראלית, עמדה דתית וציונית לא מתפשרת, לא מתחנפת והכי חשוב לא מתיישרת עם הצד ה'נאור' והוותיק ששלט כאן כל כך הרבה שנים.

ביום העצמאות הקרוב נחגוג גם את העצמאות שלנו כציבור דתי ומאמין להגיד בקול רם את שאנו מאמינים בו, לזקוף ראש ולבטא את אמונתנו ואת תורתנו.

ולמוסדות 'בני דוד' בעלי נאמר: אל תירא ואל תיחת! המשיכו להניף את דגלה של תורה, המשיכו ללמד תורה בקול רם, צלול ובהיר.

עם ישראל יודע את האמת. חג עצמאות שמח. 

המערכת

מאמרי מערכת נוספים:

מאמר מערכת גליון 494

שְׁלַח-לְךָ אֲנָשִׁים, וְיָתֻורוּ אֶת-אֶרֶץ כְּנַעַן, אֲשֶׁר-אֲנִי נֹתֵן, לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" – פרשת השבוע מתחילה בסיפור המרגלים.

קרא עוד »