מאמר מערכת גליון 444

מאמר המערכת גליון 444

אדם מסתכל באופק

עוצמות

הרב אחיעד אטינגר היה איש של עוצמות, כוח חיים מתפרץ. זה הכוח הגדול שפיעם בו להקים את ישיבת עוז ואמונה בדרום תל אביב, בלב שכונה קשה ומוזנחת, ואותן עוצמות שבערו בו כשסובב את הרכב והסתער לעבר מחבל חמוש.

העוצמות האלה הופיעו השבוע בקול שמחה, ניגון, ריקודים ושירה של תלמידי המכינה והישיבה בעלי עם תלמידי הישיבה בתל אביב בהכנסת ספר תורה חגיגית לזכרו.

 

לכבוד האירוע המרגש סיימתי לעבוד מוקדם ושמתי פעמיי לשכונת נווה שאנן. ריח חריף ולא מוכר קיבל את פניי, תמהיל מוזר של אלכוהול, עשן סיגריות ועוד מרעין בישין ריחף באוויר השכונה. אני פוסע לפנות ערב ברחובות הדרום-תל אביביים וחש שהגעתי לארץ זרה. החנויות מוזנחות, העוברים ושבים ברחוב עוצרים ומביטים בי כנטע זר. הריח ממשיך ללוות אותי עד שלפתע מגיעה לה לאוזניי מוזיקה מוכרת, שמחה כזאת, יהודית, צהלות של בחורים רוקדים. 

אור גדול שוטף את פניי, וממש מעבר לסיבוב נגלית לפניי במלוא הדרה ישיבת עוז ואמונה, המוסד החשוב של הרב אחיעד, מפעל חייו, והמון אדם רוקד ובידיו דגלי ישראל וספרי תורה מונפים אל על. היו לי דמעות בעיניים, אש יוקדת של תורה במקום שהזניחה ההגמוניה, רחובות העיר שנשכחו מזמן מהממשל ומהחברה בישראל מוצפים לפתע באוהבי הארץ, לומדי התורה, מכובדים ואנשי ציבור. תושבי המקום עמדו להביט בהשתאות ברוקדים, במפגן העוצמה שיש בתהלוכה הזאת. אט-אט הפשיר הקרח והם אף הצטרפו לרוקדים. כמה נחת מסיבה הכנסת ספר התורה הזאת לרב אחיעד הי”ד, כמה אור יש בחזונו הגדול שמתממש.

התהלוכה יצאה מבית המדרש של ישבת עוז ואמונה. את הספר החדש החזיק בידיו ישראל גנץ, ראש מועצת בנימין, שפעל לרתום את הרב יצחק קוגן (הצדיק מלנינגרד) לסייע בתרומת ספר התורה, ואיתו נכבדים, רבנים ואנשי ציבור רבים ליוו את הספר ורקדו עימו בשמחתה של תורה, ובהם הרב אלי סדן, ראש הישיבה הנכנס הרב יצחק פנירי, הרב הראשי לשעבר הרב ישראל מאיר לאו, הרב חיים גנץ, יו״ר הכנסת ח״כ יולי אדלשטיין, השר זאב אלקין, יו״ר איחוד מפלגות הימין ח״כ הרב רפי פרץ, השר אלי כהן, ח״כ מוטי יוגב, ח״כ מאי גולן, חבר מועצת העיר חיים גורן ועוד רבים וחשובים.

תמר אטינגר, אלמנתו של הרב אחיעד, אמרה לבאים בהתרגשות: ״אנחנו מודים מעומק הלב לקהילת בלשיה-ברוניה מוסקווה על תרומת ספר התורה. הכנסת ספר התורה היא עוד נדבך בהשבת הצביון והכבוד היהודי לשכונת נווה שאנן בדרום תל אביב. נמשיך להעצים את פועלו של בעלי ואבינו הרב אחיעד".

חזרתי הביתה נפעם, עייף ומלא מחשבות. הלוואי שאזכה לקחת איתי מעט מהעוצמות הגדולות האלה שהשאיר אחריו הרב אחיעד, מהעוצמות שהרימו את הערב ההוא לגבהים חדשים. הלוואי שאזכה ליישם אותן בחיי היום-יום, בחיי המעשה.

שבת שלום

המערכת

מאמרי מערכת נוספים:

מאמר מערכת גליון 494

שְׁלַח-לְךָ אֲנָשִׁים, וְיָתֻורוּ אֶת-אֶרֶץ כְּנַעַן, אֲשֶׁר-אֲנִי נֹתֵן, לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" – פרשת השבוע מתחילה בסיפור המרגלים.

קרא עוד »