מאמר מערכת גליון 445

מאמר המערכת גליון 445

אדם מסתכל באופק

אפשר לומר שצלחנו את האירוויזיון, אבל האם באמת הצלחנו לשמור על הבית שלנו כמו שצריך? לתל אביב יש הרבה במה להתגאות: מגדלים לרוב, עסקים בפריחה, נוף מרהיב ושגשוג כמעט בכל תחומי החיים.

 אבל הבעיה המרכזית היא שהצמיחה הזאת באה על חשבון דרום תל אביב. השכונות בדרום העיר סובלות מהזנחה זה עשור ויותר. סוגיית המסתננים בדרום העיר גרמה להעצמה של מגוון בעיות, כגון בנייה לקויה וישנה, מרקם קהילתי ירוד, הגירה שלילית, מפגעים סביבתיים ועוד.  

 

 

עיריית תל אביב רצה מרתונים ומגיעה להישגים, אך היא משקיעה רק ברגל אחת, ועם רגל אחת אי אפשר לרוץ מרחקים ארוכים. הרחק ממגדלי הראווה מתרחשות להם מגוון יוזמות מקומיות וחיצוניות שבאות לפתח את הרגל הזנוחה.

בגיליון שלפניכם הבאנו את סיפורם של שני בתי כנסת בדרום העיר המשמרים היסטוריה ארוכה מימי קום המדינה ועד ימינו. בתי הכנסת האלה מבטאים את הסיפור של דרום העיר, את ההיאחזות של הגבאים והמתפללים ואת הניסיון היום-יומי לשמור ולחזק את בתי הכנסת, והם נותנים נקודת מבט אחרת על המאבק הנשכח של תושבי דרום תל אביב. 

כבר מתחילת המשבר בדרום העיר, בשש השנים האחרונות, פעלה בעיר ישיבת עוז ואמונה של הרב אחיעד אטינגר הי"ד, תרמה רבות לרווחת השכונות ויזמה אירועים ופעילויות רבות. בשבוע שעבר זכתה הישיבה להכניס ספר תורה חדש לזכרו של הרב אחיעד אטינגר הי"ד, ובקרוב בכוונתה להרחיב את פעילותה. 

העלון שלפניכם מוקדש לסוגיית דרום תל אביב. אנו מאמינים שאימוץ אור התורה והערכים בעיר חיוני להמשכה, כי אי אפשר לרוץ מרתונים ארוכים ללא פיתוח השרירים של הרגל הדרומית.

שבת שלום

המערכת

מאמרי מערכת נוספים:

מאמר מערכת גליון 494

שְׁלַח-לְךָ אֲנָשִׁים, וְיָתֻורוּ אֶת-אֶרֶץ כְּנַעַן, אֲשֶׁר-אֲנִי נֹתֵן, לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" – פרשת השבוע מתחילה בסיפור המרגלים.

קרא עוד »