מאמר מערכת גליון 451

מאמר המערכת גליון 451

אדם מסתכל באופק

בפרשת השבוע, פרשת חקת, ה’ מצווה את משה להוציא מים מהסלע. משה כועס על העם ואינו עושה בדיוק את מה שציווה ה’ אלא מכה בסלע כדי להוציא ממנו מים. 

משה כועס על העם. אחרי שהוא מסנגר עליהם לאורך כל הדרך, בכל ההנהגה של משה זו הפעם היחידה שהוא מועד, ולמרות זאת הוא נענש על מעשהו עונש חמור: נגזר עליו שלא ייכנס לארץ.

בהפטרה נקרא על יפתח: קוראים את ההפטרה הזאת מכיוון שיפתח מסביר לנחש מלך עמון את קורות בני ישראל בדרך ממצרים ואת סיפור סיחון מלך חשבון. בסוף ההפטרה מסופר על הנדר שנדר יפתח ובו הוא מבטיח להקריב את הראשון שיצא מפתח ביתו, ולבסוף יוצאת בתו. 

 

 

אפשר לראות קווים משותפים לשני הסיפורים: בשניהם אפשר לראות עד כמה חשוב להבין בדיוק את הציווי. גם הנהגה מושלמת כמו של משה וגם הנהגה שנסמכת על הדורות הקודמים ובטוחה בזכותנו על הארץ כיפתח מחויבת להיצמד לציווי האלוקי. 

ההנהגה קשה, ולמרות ההבדל העצום בין המנהיגים של אז לבין מה שאנחנו מחפשים כיום חשוב לחפש מנהיגים שמקשיבים לצו האלוקי, בטוחים בצדקתנו על הארץ, יודעים להנהיג אבל גם קשובים לרחשי לב העם.

שבת שלום

המערכת

מאמרי מערכת נוספים:

מאמר מערכת גליון 494

שְׁלַח-לְךָ אֲנָשִׁים, וְיָתֻורוּ אֶת-אֶרֶץ כְּנַעַן, אֲשֶׁר-אֲנִי נֹתֵן, לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" – פרשת השבוע מתחילה בסיפור המרגלים.

קרא עוד »