מאמר מערכת גליון 449

מאמר המערכת גליון 448

אדם מסתכל באופק

סדר יום תקשורתי נקבע על פי שני קריטריונים: עניין לציבור ואינטרסים. הקצף שיצא השבוע על התקשורת על החוסר בסיקור של המעשה המזעזע מוצדק, אך עדיין צריך להיזהר לפני שיורים את החיצים לכל עבר. אין צורך להבהיר שמעשה כזה מזעזע את כולם, ולא צריך להעמיק בפרטי המעשה כדי להבין זאת. האשמה של חלק מהעם שלכאורה לא אכפת לו היא האשמה חמורה מאוד; אין לב שאינו כואב עקב המעשה הזה. 

אנחנו רוצים להאמין שאין אינטרסים מאחורי הסיבה להצניע ידיעה כזאת, אך כציבור מאמין המטרה שלנו היא להראות שיש עניין לציבור. צריך לעסוק עוד ועוד גם במקרים מזוויעים כאלו. בטרור המושתק ביהודה ושומרון ובזריקות האבנים היום-יומיות יש עניין לציבור, ואסור שיהיו מתחת לרדאר התקשורתי. 

 

 

אנו מחויבים להמשיך לשנות את סדר היום בכל הכוח שיש לנו ברשתות החברתיות. לא עוד טרור מושתק, לא עוד התקפלות והתרפסות בפני אויב רצחני. קביעת סדר יום ציבורי והתעלמות ממעשים כאלו יכולות לקרות בגלל אשליה שאם לא מדברים על הנושאים הללו אולי יהיה דו-קיום ולכן לא צריך להדגיש את המפריד אלא את המאחד. אשליה זו יש לעקור מהשורש: צריך להדגיש את המאחד בעם, אך אם עם אחר מגדיר עצמו אויב, אין להדגיש את המאחד. אין כל עניין בדו-קיום לצד עם שמתנגד לקיומנו. 

אשליות הנובעות מנקודת מבט אינן דבר חדש: בפרשה שנקרא השבת המרגלים חוזרים מארץ כנען ואומרים "ונהי בעינינו כחגבים וכך היינו בעיניהם", והסבירו הפרשנים שברגע שאנו מסתכלים על עצמנו בצורה מסוימת, כך הצד שמולנו יראה אותנו. ברגע שנאמין באמת בדרישה שלנו על הארץ ולא נחשוב איך אנו נראים בעיניהם, נדע מי האויב ונחזיר את ההרתעה, ובע"ה נהיה זכאים לארץ הזאת ונתקן את חטא המרגלים.

שבת שלום

המערכת

מאמרי מערכת נוספים:

מאמר מערכת גליון 494

שְׁלַח-לְךָ אֲנָשִׁים, וְיָתֻורוּ אֶת-אֶרֶץ כְּנַעַן, אֲשֶׁר-אֲנִי נֹתֵן, לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" – פרשת השבוע מתחילה בסיפור המרגלים.

קרא עוד »