מאמר מערכת גליון 455

מאמר המערכת גליון 455

בפרשת השבוע נקרא על מסעות בני ישראל במדבר ועל הציווי להנחלת הארץ ולהורשת העם היושב בארץ. לקראת סוף הפרשה נקרא על ערי המקלט ועל רוצח בשגגה ונראה שיש שם הבחנה ברורה בין שוגג למזיד. הפסוק שחותם את הרוצח במזיד מצווה עלינו: "ולא תטמא את הארץ אשר אתם יושבים בה אשר אני שוכן בתוכה". 

לצערנו בתחילת השבוע נטמאה הארץ ודם נשפך בגלל ויכוח מיותר על מקום חנייה, אך מתוך השבר הגדול הזה נתגלתה הערבות ההדדית המיוחדת בעמנו: בתוך יום נאסף סכום כסף גדול, ובע"ה הוא יצליח להעמיד את המשפחה על הרגליים לאחר השבר הגדול ומות אבי המשפחה שטיפל באשתו ובבנותיו החולות בניוון שרירים. 

 

 

בהפטרה מירמיהו נקרא תוכחות על העם, אך הפסוק שמסיים את ההפטרה דווקא מסמל את ההתגייסות המבורכת הזו: "אם תשוב ישראל נאום ה'… והתברכו בו גויים ובו יתהללו". שנזכה בע"ה לחזק עוד ועוד את הערבות ההדדית ולשמוע יותר על העזרה והחסד שבעם, ולא על הכותרות האחרות שהיו בשבוע שעבר ובתחילת השבוע. 

בגיליון שלפניכם תוכלו לקרוא על קרן יחד. הקרן, שנוסדה לתת פתרון במצבי קיצון כאלו, מדגישה את הערבות ההדדית דווקא בימים אלו, שבהם צריך להרבות אהבה בעם ישראל, ימי בין המצרים, שבהם אנו מצווים לזכור את חורבן הבית שנבע משנאת חינם.

אנו מקווים שהנתינה והערבות ההדדית שמייחדים את העם הנפלא הזה רק יגדלו, שנתבשר רק על אחדות וערבות בעם, שימי בין המצרים ובייחוד הצומות יהפכו לימים טובים ושנבנה בע"ה בקרוב את בית המקדש.

שבת שלום

המערכת

מאמרי מערכת נוספים:

מאמר מערכת גליון 494

שְׁלַח-לְךָ אֲנָשִׁים, וְיָתֻורוּ אֶת-אֶרֶץ כְּנַעַן, אֲשֶׁר-אֲנִי נֹתֵן, לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" – פרשת השבוע מתחילה בסיפור המרגלים.

קרא עוד »