מאמר מערכת גליון 456

מאמר המערכת גליון 456

בפרשת השבוע, פרשת דברים, נקרא על דבריו של משה רבנו לעם ישראל לפני כניסתם לארץ. משה מסכם את מסעות בני ישראל במדבר ונוגע בכמה נקודות עיקריות, ובהן העצה של יתרו למנות שרי עשרות ושרי מאות תחתיו כדי שלא יהיה עומס על משה וכדי שכל אחד מהפונים יצליח לקבל מענה. כמו כן משה מדבר על המרגלים, על הבכי שלאחר כישלון המעפילים לעלות לארץ ועל המלחמה נגד סיחון ועוג. הפרשה מסתיימת בציווי ליהושע ולעם: כפי שראית מה עשה ה' לשני המלכים האלה, כן ייעשה לכל העמים שיבואו לקראתכם. לא תיראו מהם, כי ה' אלוקיכם הוא הנלחם לכם.

 

 

בפרשה הזאת אנחנו יכולים לראות את מנהיגותו של משה, המקבל עצות על מנהיגותו ומשפר אותה ככל יכולתו. עוד אפשר לראות בפרשה את הביקורת שמשה מותח על העם באירועים שקרו במדבר. באירועים עצמם נעמד משה בין העם לבין ה' וסנגר על העם, אך כעת, לפני עזיבתו אותם, הוא יכול להשמיע את הביקורת ומעיר למה הוא אינו ממשיך איתם: "גם בי התאנף ה' בגללכם לאמור גם אתה לא תבוא שם". לבסוף הוא מצווה על הורשת הארץ כדי שידעו שלא לחזור בארץ ישראל על הטעויות שעשו במדבר. 

בהפטרה השבת נקרא את תוכחתו של ישעיהו לעם שנים לפני החורבן. התוכחות קשות, ולא סתם קוראים הפטרה זאת תמיד לפני תשעה באב. עיקר התוכחה היא על השרים הסוררים שאינם שופטים דין יתום ואלמנה ומתעלמים מהעוולות. ההפטרה מסתיימת במילים "ציון במשפט תיפדה ושביה בצדקה". כך תחילת הפרשה, שבה משה במנהיגותו נתן לכל אדם מענה על ידי מינוי שרים תחתיו, מתקשרת לכפרה על החורבן שתתקבל כשנשיב את המשפט לימיו הראשונים.

השבוע בקמפיין הבחירות עוררה סערה אמירתו של בצלאל סמוטריץ' שהוא מאמין במדינת הלכה אך מבין ששאר הציבורים בעם אינם מעוניינים בכך, ולכן זה לא אפשרי. אמירה זו הופיעה בערוצי הטלוויזיה אחרי שהוצאה מהקשרה. לפי ההפטרה אולי נוכל לחדד מהי מדינת הלכה: מדינת הלכה היא מדינה שבה לא סוקלים חוטאים ברחוב אלא לוחמים למען היתום, האלמנה והנזקק, מדינה שבה לא יוכתמו שופטים ומנהיגים בנגע השחיתות, מדינה שבה תעמוד טובת העם לנגד עיני המנהיג, השופט ואפילו האדם הפשוט. 

שנזכה בע"ה להשיב שופטינו כבראשונה, לבנות את בית המקדש ולהפסיק לצום, ונוכל להשלים את תהליך הגאולה.

 

שבת שלום

המערכת

מאמרי מערכת נוספים:

מאמר מערכת גליון 494

שְׁלַח-לְךָ אֲנָשִׁים, וְיָתֻורוּ אֶת-אֶרֶץ כְּנַעַן, אֲשֶׁר-אֲנִי נֹתֵן, לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" – פרשת השבוע מתחילה בסיפור המרגלים.

קרא עוד »