מאמר מערכת גליון 459

קלפי

פרשת השבוע מתחילה בדומה לפרשות האחרונות, בפירוט הברכות שיורעפו על עם ישראל אם ילך אחר ה', ובפירוט הקללות אם חלילה לאו. בפרשה נקרא גם על נביאי השקר. מוסד הנבואה המלווה את ספרי התנ"ך כבר איננו איתנו לצערנו, ואין לנו אפשרות לדעת מה דבר ה' אלא ללכת אחר גדולי הדור המעבירים את תורתם במסורת. אך אם ננסה להבין את ההוראות המפורטות איך להבחין בין נביאי אמת לשקר נראה שלפי הפסוקים גם את נביאי השקר ה' שולח: הוא עושה זאת כדי לבחון אם העם בודק שדברי הנביא אינם נוגדים את התורה. ההליכה אחר התורה וחוקיה איננה הליכה בעיניים עצומות, אלא יש לברר ולבדוק כל דבר כדי שלא נלך חלילה לא אחרי נביאי שקר ולא אחרי זקנים ממרים.

דבר זה איננו סותר את הצורך בהקשבה לגדולי הדור, אלא כל אחד צריך להבין מה הוא עושה ולחקור היטב. בימינו, כפי שהזכרנו, כבר אין נבואה, ואנו צריכים לפתח הקשבה בעצמנו בדברים שהתורה אינה אומרת בהם איך לנהוג. 
הבחירות הן דוגמה נפלאה לנושא הזה. ברוך ה', שלא כבעבר כיום הרבנים כמעט אינם אומרים לקהל עדתם במי לבחור, אך להבדיל הפוליטיקאים ומנהיגי ציבור ממשיכים להגיד לציבור במי לבחור ובמי לא. אין לנו שום ביקורת על כך, פוליטיקאים רוצים להיבחר וצריכים לעשות כמיטב יכולתם ולשכנע לבחור בהם. אך בבחירות האלה כבר אין דיבורים למה לבחור אלא למה לא לבחור במפלגה האחרת, מפחידים את הציבור שאם יבחר במפלגה מסוימת הוא יזרוק את קולו לפח, ותקום ממשלת שמאל. 
אנו לא אומרים שהפחדה זו אינה לגיטימית, אך למנהיגי הציבור צריכים להגיד בבירור: האחריות לגורל גוש הימין הייתה נתונה בידכם עד לסגירת הרשימות. אם ביניכם לא הגעתם למסקנות והתפצלתם, אל תגלגלו את האחריות לפתחנו. אנו מקווים שכל אחד יחשוב למה הוא רוצה להצביע ולמי; הציבור חכם וידע להבחין בין קמפיין הפחדות למהות. 
ואולי בזמן הקצוב שנותר עד הבחירות יתעשתו מנהיגי המפלגות וישכנעו אותנו למה להצביע דווקא להן, ולא למה להימנע מהצבעה למפלגה אחרת משום שהיא בעייתית.

מאמרי מערכת נוספים:

מאמר מערכת גליון 494

שְׁלַח-לְךָ אֲנָשִׁים, וְיָתֻורוּ אֶת-אֶרֶץ כְּנַעַן, אֲשֶׁר-אֲנִי נֹתֵן, לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" – פרשת השבוע מתחילה בסיפור המרגלים.

קרא עוד »