מאמר מערכת גליון 461

בתחילת הפרשה נקרא "כי תצא למלחמה על אויבך". בשל הגלות הארוכה שחווינו, ומכיוון שלא היינו מורגלים בהלכות מלחמה, התווספו פרשנויות רחבות לפסוק. המלחמה באויב הפכה למלחמה ביצר וכן הלאה, ובימינו נראה שהמלחמה גם התבלבלה בין אויב לאוהב. כרגיל בימי בחירות הארס נשלח לכל עבר, בין ימין לשמאל וגם בין ימין לימין, ולפעמים שוכחים שהאויב האמיתי נמצא מחוץ לגבולות. 
אנחנו יכולים לשכוח, אבל לתושבי שדרות ועוטף עזה אין פריווילגיה לשכוח מהי מלחמה, התעמולה בבחירות כמעט לא מתעסקת במצוקתם, וגם אם כן, זה יותר פוליטי ממהותי. אבל בעוד כמה ימים זה נגמר. לא נהיה אופטימיים מדי, תמיד יהיה על מה לריב, אבל נקווה שאחרי הבחירות יהיה פחות. 

כדי שנוכל להמשיך להתלונן ולנסות לתקן, ביום שלישי הקרוב כל אחד צריך לצאת להצביע. זהו יום חופש, ורצוי לתכנן טיול, אבל כדאי שהוא יהיה אחרי ההצבעה. כי להתלונן תמיד אפשר, לנסות לתקן לא תמיד. כשאתם מגיעים להצביע שמעו לצו מצפונכם, ולו בלבד. קשה להתעלם מרעשי הרקע ומהתעמולה, אבל קחו את הזמן לחשוב, כי בסופו של דבר השאר זה תעמולה והפחדות, במיוחד ביום הבחירות. 

בתחילת השבוע התבשרנו בכמה בשורות טובות: קודם כול ריבונות בע"ה בבקעת הירדן. זה לא מספיק, אבל זו התקדמות מעולה לריבונות בכל שטחי הארץ. החשיפה בכאן חדשות של ההקלטה של הרב אסף נאומבורג במלואה, לאחר שמיעת חלקי ההקלטה שהושמטו בחדשות 13, גילתה את מה שאמרו מתחילת ה'סערה', שהדברים הוצאו מהקשרם באופן מגמתי ובזוי.
בהקשר של הפרשה אנו יכולים להיזכר בכותרת אחרת בידיעות אחרונות שהוציאה מהקשרם באופן בזוי את דברי הרבצ"ר הרב קרים בנוגע לאשת יפת תואר. בדברים האלה צריך להעמיד את התקשורת במקומה: דברי תורה ושיעורים של רבנים אינם בשמיים. אפשר ללמוד ולהבין בלי להוציא מההקשר, ואנו מקווים שיהיו תביעות דיבה על מקרים כאלו, ובזכות התגובות מהציבור לא יוכלו להזין בדברים מסולפים מלחמה שקרית בדתיים.
ועכשיו שזה כבר מאחורינו והבחירות עוד מעט נגמרות נאחל לעצמנו שאת המלחמות נשאיר לאויבים מחוץ, ואחרי הרכבת הממשלה יפעלו נבחרינו להמשיך לבנות וליצור טוב עד הבחירות הבאות.

מאמרי מערכת נוספים:

מאמר מערכת גליון 494

שְׁלַח-לְךָ אֲנָשִׁים, וְיָתֻורוּ אֶת-אֶרֶץ כְּנַעַן, אֲשֶׁר-אֲנִי נֹתֵן, לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" – פרשת השבוע מתחילה בסיפור המרגלים.

קרא עוד »