מאמר מערכת גליון 462

פרשת השבוע, פרשת נצבים, נפתחת בברית מיוחדת עם ה' הכוללת גם את מי שלא נוכח בה באותה העת: "ואת אשר איננו פה עמנו היום". עם ישראל מצווה בברית לשמוע בקול ה' ולא ללכת אחרי אלוקים אחרים כמו מצרים, ובדומה לפרשות אחרות בספר דברים מוצג הרע מול הטוב, אבל ברור במה צריך לבחור, ובע"ה הנבואה תתקיים במלואה: "ושבת עד ה' אלוקיך", ואז "ושב ה' אליך". 
התשובה קשה, אך ה' מרגיע את העם: "כי המצוה הזאת… לא נפלאת היא ממך… כי קרוב אליך הדבר מאוד". תמיד אפשר להגיד שהמצב קשה והרבה דברים נראים בלתי אפשריים, אך בסופו של דבר אמונה אמיתית בצדקת הדרך מאפשרת לגשת לכל מכשול.

אנחנו עומדים בתחילתה של שנה חדשה, והזמן הזה הוא הזמן הטוב ביותר להחליט החלטות לקראת השנה החדשה, לעשות חשבון נפש על השנה הקודמת ולהחליט החלטות טובות לשנה הבאה. את חשבון הנפש האישי נשאיר איש-איש לתפילתו הוא, אך בחשבון הנפש הציבורי כדאי לנו לקחת פסק זמן מהבחירות ומהפוליטיקה ולבחור בחיים. לעלות רגע מעל ההשמצות, הקמפיינים, האשמים וההאשמות ולחשוב מה טוב למדינה, מה טוב לעם, ואם נכשלנו בתור המחנה הלאומי להבין למה.
אם נכשלנו, כי עדיין לא ברור איזו ממשלה תקום, אבל נראה שגם אם תקום ממשלת ימין עדיין נכשלנו. נכשלנו כי הקמפיינים התעסקו בחרמות אישיות ובהאשמות. נכשלנו כי עד עכשיו לא התוותה ממשלת הימין מדיניות ימנית. נכשלנו כי עדיין יש הרבה מה לתקן, והיינו תקועים במלחמות פנימיות ובבחירות כל כמה חודשים.
כעת, לפני השנה החדשה, נוכל לקבל עלינו שלא לפסול ולא להחרים. זה קשה אבל "לא בשמיים היא", וכל עם ישראל היה בברית וניצב לפני ה'. גם מי שאיננו עימנו היום הוא חלק מעמנו.
לפני סיום נצטט עוד פסוק אחד מהפרשה כדי לנסות לשפוך אור על המצב: "הנסתרות לה' אלוקינו והנגלות לנו ולבנינו". כשעושים חשבון נפש בדרך כלל מחפשים אשמים, אבל אלו הנסתרות, גם אחרי כל הניתוחים אי אפשר לדעת למה קרה ואיך קרה. אך אפשר להבין מה לעשות לעתיד לבוא, לראות איך מאחדים ומבריאים אט-אט את השיח במחנה עצמו ובין כל המחנות.
שתהיה שנה טובה ומוצלחת ושנדע לבחור בחיים.
שבת שלום
המערכת

מאמרי מערכת נוספים:

מאמר מערכת גליון 494

שְׁלַח-לְךָ אֲנָשִׁים, וְיָתֻורוּ אֶת-אֶרֶץ כְּנַעַן, אֲשֶׁר-אֲנִי נֹתֵן, לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" – פרשת השבוע מתחילה בסיפור המרגלים.

קרא עוד »