מאמר מערכת גליון 494

שְׁלַח-לְךָ אֲנָשִׁים, וְיָתֻורוּ אֶת-אֶרֶץ כְּנַעַן, אֲשֶׁר-אֲנִי נֹתֵן, לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" – פרשת השבוע מתחילה בסיפור המרגלים. אחרי תלאות ונדודים במדבר משה שולח נציגים מכל שבט לבדוק את הארץ, ללמוד אותה ולהכיר את תושביה. הוא מאמין שהבדיקה תסייע להם בהיקלטות בארץ החדשה, אבל מתברר שהארץ הטובה והמבורכת מעוררת חשש בליבם. נראה שהפחד משינוי מרתיע אותם. הם התרגלו לנדודים, ולקבלת המן משמיים. לכל אחד מהמרגלים גם יש מעמד שרכש לעצמו במדבר, ועכשיו החשש ממצב חדש גורם להם להוציא דיבת הארץ רעה. 


בגלל התנהגות המרגלים נענש כל העם ולא זכה לעלות לארץ ישראל. הפחד משינוי טבוע בהתנהגותנו: לא פעם במהלך חיינו נדרש מאיתנו לעשות מאמץ גדול כדי לשנות משהו באורחות חיינו. דווקא בימים אלו של קורונה היינו עדים לשינוי שנכפה עלינו, להסתגרות בבית עם המשפחה, לצורך לנקוט זהירות ולשמור על בריאותנו. מנעו מאיתנו לחגוג את החגים עם המשפחה המורחבת, נאלצנו להפסיק לעבוד, ועוד הרבה דברים השתנו בשגרת חיינו. לא לכולם היה קל להתמודד עם השינויים, זה חלק מהשיעור שלנו בחיים ללמוד לקבל שינויים בעין טובה ובלב פתוח. לפעמים דווקא הפחד והחרדה משינוי יכולים לגרום נזק.

השבוע הינו אמורים להתחיל את חגיגות שבוע הספר בירידי ספרים רבים ברחבי הארץ, במפגשים עם סופרים ובהשקות של ספרים חדשים. זו חגיגה שכל אוהבי הספר והמילה הכתובה מצפים לה מדי שנה בשנה. 

כבר מימי בראשית כתב האדם את יצירות הספרות שלו על קלף, ולאט-לאט התפתחו הכתבים לספרים. משנה לשנה עולים היקפי הכתיבה, ולמרות השינויים שהביא איתו העולם הדיגיטלי עדיין שמור מקום של כבוד לספר וכמובן לספרות העברית והתורנית. השנה, לצערינו אין חגיגה גדולה, אבל עדיין אפשר לקנות ולהתפנק בספר טוב, שהוא תמיד מתנה מנצחת ומשמחת שאפשר גם לשלוח מרחוק

מאמרי מערכת נוספים:

מאמר מערכת גליון 494

שְׁלַח-לְךָ אֲנָשִׁים, וְיָתֻורוּ אֶת-אֶרֶץ כְּנַעַן, אֲשֶׁר-אֲנִי נֹתֵן, לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" – פרשת השבוע מתחילה בסיפור המרגלים.

קרא עוד »