מדריך טיולים סוכות

"בסוכות תשבו" / לירון לב שוקרון

חג הסוכות ממשמש ובא, ואיתו גם חול המועד. הילדים עוד לא עיכלו את החזרה לשגרה, ונראה שאחרי החגים יסתדר הכול. עד שזה יקרה ננסה לעזור לכם להתארגן על טיולים לחול המועד שישאירו את כולכם באווירת חג משפחתית ונעימה, והחשוב מכול: ברוב המקומות המוזכרים יהיו גם פתרונות לישיבה בסוכה כדת וכדין.
יש לא מעט מקומות ברחבים הארץ שמשמרים את המצווה ומאפשרים לאורחי הפארקים, הגנים וחובבי הטבע לאכול בסוכה ואפילו ללון בה. עשינו בעבורכם את העבודה, ומדרום לצפון מצאנו שלל מקומות יפים שאפשר לטייל בהם להעביר את הזמן, ללמוד, ליהנות ממזג האוויר ולשבת בסוכה בצל ענפי תמרים.
מהיכן נתחיל, מהצפון לדרום או בדיוק ההפך? חג הסוכות הוא אחד משלושת הרגלים, ולכן אין כמו להתחיל בלב ליבה של ארץ ישראל, בירושלים עיר הקודש.

ביום רביעי של חול המועד (י"ז בתשרי, 16.10) תיערך ברחבת הכותל ברכת כוהנים (ביוזמת הקרן למורשת כותל המערבי) בהשתתפות רבבות עם ישראל והרבנים הראשיים של המדינה. הכניסה חינם, והאווירה מרוממת ומיוחדת לפתיחת תחושת החג. שחרית בשעה 8:45, ברכת כוהנים ב-9:30, מוסף ב-10:15, ברכת כוהנים של מוסף ב-10:30.

לא רחוק משם שוכן גן חיות מרהיב בירושלים, גן החיות התנ"כי. הגן מציג כ-250 מינים של בעלי חיים ממגוון סוגים מכל רחבי העולם ופזורות בו סוכות לרווחת אורחי המקום.

במרחק לא גדול משם, במושב צובה שבפאתי ירושלים, שוכן פארק קיפצובה, פארק שעשועים וחוויות לטווח גילים נרחב, מבני שנה ומעלה. בפארק תמצאו מיני רכבת הרים, סירות אבובים מתנגשות, מתחם ג'ימבורי ענקי, בריכת כדורים ועוד, וגם שם תמצאו סוכה כשרה לארוחות במהלך היום. גם בפארקי השעשועים לונה פארק בתל אביב וסופרלנד בראשון לציון תוכלו למצוא בין המתקנים, המדשאות והכיף סוכות כשרות למתארחי המקום, ונוסף על כך יש עמדות אוכל מהיר והתרעננות בתשלום.

לטיילים וחובבי השטח שמתחברים פחות למתחמי הפארקים ומעדיפים לטייל במים ובטבע הפתוח, עמק המעיינות, לשעבר עמק בית שאן, מציע אין-ספור אטרקציות, מעיינות, מסלולי מים וכיף. ברובם המוחלט אין סוכות בנויות לצורך אכילה או לינה, אך בהחלט כיף להעביר את היום בחיק הטבע.

פארק המעיינות הוא מקום נפלא שמציע חוויה ייחודית של מעבר בין מעיינות מגוונים הסמוכים זה לזה (במרחק הליכה או נסיעה קצרה זה מזה). בשטח הפארק תוכלו ליהנות מנוף מרהיב שמחליף את גווניו מצהוב לירוק, מאוויר טוב ומטבילה בשלושה מעיינות טבעיים הנובעים כל ימות השנה: עין מודע, עין שוקק ונחל הקיבוצים. מסלול ההליכה מדהים ביופיו ומציע זמן איכות משפחתי, נוף, בריכות דגים, שטחי חקלאות, אתרי מורשת וציפורים נודדות בשמי הסביבה

למי שמתחברים לטבע אבל פחות להליכה יש אפשרות לשכור בכניסה לפארק קלאב קאר, שבו ארבעה עד שישה מקומות, או אופניים בגדלים המתאימים. ההשכרה בתשלום, הכניסה ברגל חינם.

פארק אגמון החולה הוא פארק של קק"ל המציע הצצה לעולם הציפורים הנודדות וחשיפה לבית הגידול הטבעי של בעלי חיים וצמחייה ייחודית. פארק הטבע מציע פעילויות משפחתיות והדרכות חינמיות בחלק מימי חול המועד, ותהיה בו סוכה כשרה לאורחי המתחם (אפשר להתעדכן באתר קק"ל ובאתר הפארק).

לצורך לינה בכל רחבי הארץ: רשת אכסניות אנ"א, ובפרט אכסניית אנ"א בבית שאן, התארגנה גם היא לחג ולהמונים שיוצאים לטייל ומציעה לינה ושימוש בסוכה במהלך החג וחול המועד (בתשלום ובהזמנות).

בתום חג הסוכות מתחילים לבקש על הגשמים: רגע לפני שיתחיל החורף אפשר ללכת וליהנות עוד במקורות המים הנהדרים ברחבי הגליל העליון ורמת הגולן. גם שם, בין הנחלים לכינרת, לא תמצאו סוכות ממוסדות, אך באתרי המחנאות וגם לחופי הכינרת אפשר לבנות סוכות במתחמי הלינה ואפילו לזכות את הרבים ולארחם בצל סוכתכם המרווחת.
צאו לטייל, ושיהיה חג סוכות שמח וכשר!