איפה היית כש..

משולחנה של מורה | רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית

משולחנה של מורה גילוי דעת 418

יש אירועים דרמטיים שנחקקים בהיסטוריה האישית והלאומית, והשאלה “איפה היית כש…” תמיד מסקרנת.
גם אני הייתי עדה לכמה אירועים כאלה, ואפשר לשאול אותי:
איפה היית באזעקה שפתחה את מלחמת יום כיפור ב-14:00?
איפה היית במוצ”ש שבו נרצח רבין?
איפה היית כשנפלו מגדלי התאומים?
את אחיותיי הגדולות אני יכולה לשאול: “איפה היית כשמוטה גור הכריז ‘הר הבית בידינו’?”, ואת אימא שלי: “איפה היית כשהכריזו על מדינת ישראל?”.

לי אישית קשה מאוד לדמיין מה המשמעות של חיים בארץ ישראל בשלטון המנדט הבריטי, ללא ריבונות ישראלית עצמאית. קשה לי לדמיין מה זה להיות ירושלמי בלי כותל או לחיות בישראל בלי קבר רחל, מערכת המכפלה או יהודה ושומרון.
בכלל, קשה לקלוט או להסביר כיצד נראתה המציאות טרום חייך (ואגב, זה הקושי שבלחוש את החורבן ואת החוסר בבית מקדש).
ישבתי עם צוות המדריכות באולפנה לתכנן פעילות חברתית חינוכית לקראת י”ב במרחשוון, יום רצח רבין. חשבתי להתמקד בשיח על הדרך לפתרון סכסוכים ולא על מה שקרה ביום ההוא. רציתי לעורר דיון על סוגיות בוערות בחברה הישראלית, כמו שמירת השבת במרחב הציבורי, נישואים אזרחיים, ההתיישבות ביש”ע וחוק הגיוס. הרעיון היה להביא דעות שונות ומגוונות ולחשוב על דרכים ללבן את הסוגיות, וכן להעלות הצעות לפתרון.
אך אז התברר לי שרצח רבין עצמו הוא מושג מעורפל לרבות מהן: הסכמי אוסלו – בין מי למי? מי רצח ולמה? מה הרקע? מה קרה אחר כך? למה הרצח יצר טלטלה עזה כל כך במדינה?
הרגשתי ש”קפצתי מעל הפופיק”. הנחתי שהכול ידוע ומוכר, שהרי אני הייתי שם כשזה קרה, אבל אז התברר שמולי עומד דור “שלא ידע את יוסף”…
למדתי. ליום גוש קטיף, שנקבע להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון, כבר אדע להתייחס אחרת. לי קל לענות “איפה היית בגירוש?”, אני הרי הייתי שם. אבל הנוער של היום – לא…

כתבות נוספות באותה קטגוריה

משולחנה של מורה, מעל הזמן

מעל הזמן

רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית ביקרתי השבוע במרפאה, והרופאה הפנתה אותי לבדיקות דם. ניגשתי לאחות

קרא עוד »
משולחנה של מורה, אלול

אלול

משולחנה של מורה | רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית חודש אלול כבר כאן, ומסמן התחלה

קרא עוד »