בחירות – ולא בקלפי

משולחנה של מורה | רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית

הבחירה החופשית היא מאושיות קיומנו. פעמים רבות ברגע שבחרנו יש לנו אחריות כלפי הדבר. לרוב נצדיק אותו, נהנה ממנו, נאהב אותו.

לפני שנים הלכה בתי הבכורה בפעם הראשונה לקנות נעלי שבת בעצמה. היא חזרה הביתה ובידיה זוג מזעזע בעיני. התביישתי בבחירתה, אך לא רציתי לקלקל את שמחת הבחירה שלה. מהר מאוד היא הבינה שטעתה, אך התקשתה להודות בבחירתה השגויה (וגם התקמצנה לקנות זוג אחר…).

בבתי הספר התיכונים יש אפשרות בחירה במגמת הלימוד ובמספר היחידות לבגרות. עם זאת לא תמיד הבחירה חופשית לגמרי. למגמות רבות יש תנאי סף (כמו לימוד של 4 יח”ל במתמטיקה לפחות), וכן תלמידים רבים חולמים על מגמה שלא קיימת. הייתה לי חברה שרצתה ללמוד ביולוגיה, אך מכיוון שלמדה רק 3 יח”ל מתמטיקה ‘נתקעה’ במגמת ספרות אף שקריאה לא הייתה התחביב שלה, בלשון המעטה.

בבתי הספר הדתיים יש מקצועות נטולי בחירה: מחייבים את התלמידים להיבחן ב-X יח”ל בתנ”ך, ב-Y יח”ל בתושב”ע וב-Z יח”ל בגמרא. כל מוסד על פי סדר החשיבות שהוא מקנה למקצוע או המעמד שהוא רוצה לרכוש בשוק התיכונים.

מתוך ההכרה בחשיבות הבחירה בתי ספר רבים מעניקים גם חוגי בחירה לתלמידיהם: בישול, מחשבים, פימו, דרמה, מחול, ספרדית, צילום ועוד. הרעיון נפלא; כל תלמיד יכול למצוא את מה שמתאים לו ולחזק את הצד המיוחד שלו. בחרת צילום? תתפתחי, תתאמני. נוטה לבישול? תערבב, תיצור, תטעם. 

אך לא הכול ורוד. לפעמים המניעים לבחירה אינם טהורים. אם איציק בוחר מחשבים כי התחום מעניין אותו, אך חברו הטוב מוישי בוחר מחשבים רק כי איציק שם, מה עשינו? הבחירה השגויה עלולה לגרום למוישי להפריע, לעכב את הכיתה ולא לשתף פעולה. ומה יקרה בחוג פימו אם אביגיל בעלת הידיים השמאליות נמצאת שם רק כי שמעה שהמורה בחוג נחמדה? ואיך ישתלב דוד בחוג דרמה, שהיה בבחינת החלופה הכי פחות גרועה מבחינתו?

גם בבחירת ישיבות ואולפנות עשויים להשתרבב שיקולים ‘זרים’. הבחירה מבוססת הרבה על מניעים חברתיים. האם נכון ללכת לפנימייה נחשבת שכל החבר’ה הולכים אליה אפילו שלי זה לא מתאים?

“אין אדם לומד אלא במקום שליבו חפץ”. הסכנה היא שהלב לא תמיד חפץ במה שנכון וטוב לנו. 

שמעתי שיש מוסד לימודי בחיפה שבו סדר היום ברובו ניתן לבחירה. השיעורים רב-גילאיים: תלמידי י’ עם י”א, ט’ עם י”ב, הכול על פי בחירה במקצוע ומספר יח”ל המבוקש. אני לא יודעת איך זה עובד בפועל, אך גם זו בחירה. 

נתפלל כולנו שהבחירות שלנו יהיו לא רק מושכות אלא גם נכונות. 

מאמרים נוספים ממשולחנה של מורה

משולחנה של מורה, מעל הזמן

מעל הזמן

רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית ביקרתי השבוע במרפאה, והרופאה הפנתה אותי לבדיקות דם. ניגשתי לאחות

קרא עוד »
משולחנה של מורה, אלול

אלול

משולחנה של מורה | רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית חודש אלול כבר כאן, ומסמן התחלה

קרא עוד »