דומים אבל שונים

משולחנה של מורה | רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית

משולחנה של מורה גילוי דעת 419

כאשר נולדים תאומים יש ציפייה שיהיו דומים, אף על פי שכבר בפרשת תולדות התוודענו לתאומים לא זהים, הנבדלים זה מזה מבחינה חיצונית ופנימית כבר ברחם.
יש לי נכדות תאומות מקסימות, וגם ביניהן אין שום דמיון: לא באופי ולא ביופי (אף ששתיהן יפות, כמובן…).
למעשה תאומים הם אחים או אחיות רגילים, וכמוהם הם יכולים להיות דומים ויכולים להיות שונים.
זכורה לי תלמידה שאִתגרה אותי לא מעט: התקשתה מאוד בלימודים, לא שיתפה פעולה עם המורות וגם מבחינה חברתית לא הובילה. רוב הזמן היא הייתה מרירה ובכתה על מר גורלה. אף שניהלתי איתה שיחות אישיות רבות, היא לא נפתחה. בשיחתנו האחרונה בתום שנתיים, כשחילקתי את תעודת סוף השנה, רציתי לסיים במחמאה כלשהי. חיפשתי לומר משהו שונה, אחר, שתוכל לצמוח ממנו.

הבעתי את הערכתי הרבה לצורת הלבוש שלה, שהלם למופת את מבנה גופה הטמיר במיוחד. היא התלבשה מושלם וצנוע.
באותו ערב קיבלתי טלפון נזעם מאימא שלה: כיצד העזתי להתייחס לקומתה הגבוהה, להזכיר לה זאת ולהעליב אותה? לא נתקבלו כל טענותיי שלא ידעתי שהנושא רגיש ושמובן שלא התכוונתי לפגוע. הבת כעסה, והאם כעסה בעקבותיה.
שנה לאחר מכן קיבלתי כיתה חדשה ששובצה בה אחותה. ברגע שגיליתי זאת אחז אותי פחד. איך אצליח להתמודד עם "האחות של" ועם "אימא של"? בטח דיברו בבית על המורה המעליבה והפוגעת. איך אתמודד שוב עם תלמידה מרירה שקשה להתקרב אליה ולגעת בה?
למרבה המזל התברר שאחים אינם זהים. האחות הצעירה התקשתה אף היא בלימודים (אפילו יותר מאחותה), אך הייתה שמחה ומעורבת חברתית, תמיד שיתפה פעולה ותמיד בחיוך. נוצרו בינינו יחסים חמים במיוחד.
אימא שלה שיתפה אותי בכנות ובישירות שכשנודע לה שאחנך את בתה הצעירה, הצטערה במיוחד. אך עם הזמן היא ראתה שבתהּ הצעירה דווקא פורחת, מתקדמת בלימודיה ושמחה לבוא לבית הספר, ואז היא הבינה שמדובר בעניין של כימייה.
אני אישית הרגשתי שנעשה לי נס.

כתבות נוספות באותה קטגוריה

משולחנה של מורה, מעל הזמן

מעל הזמן

רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית ביקרתי השבוע במרפאה, והרופאה הפנתה אותי לבדיקות דם. ניגשתי לאחות

קרא עוד »
משולחנה של מורה, אלול

אלול

משולחנה של מורה | רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית חודש אלול כבר כאן, ומסמן התחלה

קרא עוד »