והגדת לבנך

משולחנה של מורה | רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית

חג הפסח מייחס חשיבות ומשמעות רבה לדור המבוגר. המצווה העיקרית היא “והגדת לבנך”. תפקידו של המבוגר לקחת אחריות על הדור הבא. אם הילד שואל – על האב או הסב לענות. אך גם אם הילד לא שואל – “את פתח לו” – תפקידו של המבוגר לגלות אחריות כלפי צאצאיו, להגיד ולספר, ולהנחיל את הידע הלאה.  



בשנתי הרביעית להוראה חינכתי כיתה ד’. די מהר התברר שישנה גנבת בכיתה. דברים נעלמו באורח פלא. בנות שהשאירו בהפסקה חפצים על השולחן לא מצאו אותם, וגם מהתיקים עצמם נלקחו דברים. בכל פעם שנעלם משהו – הופיעו דמעות, חשדות ומריבות.

ואני – אנא אני באה? מורה צעירה שלא מצליחה למצוא את הפתרון. בהתחלה ניסיתי לנחם: “בטח איבדת. עוד תמצאי…”. ובהמשך, כשמצב הדרדר, ניסיתי לטעון ש”זו בטח ילדה מכיתה אחרת”. אבל בסוף – היה ברור שצריך לטפל בעניין.

כשגיליתי באיזו ילדה מדובר (ואיני זוכרת איך גיליתי, לצערי) פחדתי מאד לפנות להורים ולספר להם על כך. הייתי צעירה מאד, והם מבוגרים ממני בהרבה (15 שנה!!), והילדה הייתה לא פשוטה בלי קשר למעשי הגניבה. 

תוך כדי שאני מתלבטת וחושבת מה לעשות, נשמעו דפיקות על דלת ביתי. אביה של הילדה התיישב על ספת הסלון, ובמלוא הרצינות והאחריות הכריז: “הבנתי ממרים שהיא לקחה מחברותיה חפצים ואפילו כסף ללא רשות. אני רואה את הדבר בחומרה רבה, ולא מתכוון לתת לדבר להימשך. בשום פנים ואופן אינני רוצה שתיהפך לקלפטומנית. אני מתכוון להפנות אותה לטיפול ומבקש שהדבר יישמר כרגע בסוד, ולא יטופל בפומבי ע”י בית הספר”.

וואו! התפעלתי ממש! האיש הפנים את שורש הבעיה, לקח אחריות מלאה, הציע טיפול מיידי, וגם – ביקש עבור בִּתו שהדבר יישמר בסוד, על מנת לא לגרום לה בעיות חברתיות, מעבר לקיימות.

אני זוכרת שהתמלאתי הערכה לאב היקר על הדאגה מחד ועל האחריות שגילה כלפי בִּתו מאידך. בנוסף, הודיתי לה’ על פתרון הבעיה בצורה יסודית כל כך, ושמחתי שכעת תוכל הכיתה לחזור לרגיעה.

ועוד אני זוכרת שהלכתי למילון (לא היה אז אינטרנט…) כדי לחפש מה פירוש המילה קלפטומניה.

ומי שלא יודע/ת – מוזמן לעשות כמוני! 

מאמרים נוספים ממשולחנה של מורה

משולחנה של מורה, מעל הזמן

מעל הזמן

רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית ביקרתי השבוע במרפאה, והרופאה הפנתה אותי לבדיקות דם. ניגשתי לאחות

קרא עוד »
משולחנה של מורה, אלול

אלול

משולחנה של מורה | רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית חודש אלול כבר כאן, ומסמן התחלה

קרא עוד »