מעטים מול רבים

משולחנה של מורה | רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית

כולנו מעריכים את המכבים. אנו מתפעלים מהקרבות שניהל נגד האימפריה היוונית קומץ מתנדבים חסרי ניסיון. בתפילת "על הניסים" אנו מודים על הנס הגדול שבניצחון "מעטים מול רבים".

לא רק המכבים התמודדו במלחמה מעטים מול רבים. כולנו עומדים לעיתים במלחמה או בניסיון של מעטים מול רבים. במה דברים אמורים?

חבורת בנות יצאה למסע קניות בחיפוש אחר בגדים. הן נכנסו לחנות, וכולן התלהבו מחצאית מסוימת שהלמה מאוד את נעמה. הבעיה: החצאית הייתה קצרה מדי. נעמה ניסתה למשוך למטה, לסגור אותה נמוך, אך ללא הועיל. החצאית עדיין הייתה קצרה. חרף מחאות חברותיה יצאה נעמה מהחנות בלי לקנות אותה.

ערכנו דיון עם קבוצת תלמידות על עריכת חרם. כולן טענו שלא היו משתתפות בחרם וממש התנערו מהאפשרות שיצטרפו: "זה לא יפה", "אני חברה שלה, אז מה פתאום שאצטרף לכל הכיתה?" וגם "אף אחת לא מחליטה עליי!".

ואז קמה גברת צעירה והתריסה נגדן: "אני חושבת שכולכן אומרות את מה שמצופה מכן, אבל אני לא בטוחה שזה מה שהיה קורה במציאות. אתן אומרות את זה כאן ועכשיו, אבל בכנות, אני חושבת שהייתי נכנעת לחרם ומצטרפת, לצערי".

בהזדמנות אחרת הקרנתי לתלמידות סרטון על אישה שמגדלת משפחה ברוכת ילדים (19 במספר, בלי עין הרע). הסרטון מתאר את ההתנהלות המפעימה של האישה, של בעלה ושל ילדיה.

התגובות היו כמעט חד-משמעיות: "לא הייתי רוצה לגדול במשפחה כזו", "יפה לה, אבל ברור שהילדים לא מקבלים מספיק תשומת לב", "בטח הילדים עבדים שלה ועושים הכול בבית", "איך יש להם מספיק כסף לפרנס כל כך הרבה ילדים?", "אנחנו בבית רבים כל הזמן, אפילו שאנחנו רק שלושה ילדים", "בסרטון כולם נראים חמודים ומתוקים, אבל זה תמיד ככה בסרטים". עד שקמה מרים, ושלא ככל קודמותיה הכריזה: "זו ברכה, ואם ד' נתן להם שפע כזה, זו ברכה כפולה!"

כשהראיתי לבנות כתבה בעיתון על אישה בת 65 שזכתה ללדת, תחושת הרחמים על הבן הנולד הייתה בולטת: "מסכן. אין מי שיבין אותו. הוא יגדל כיתום מגיל צעיר", "הוא יצטרך לטפל בהורים שלו", "כמה מביך שההורים שלך בגיל של סבא וסבתא של שאר הילדים". ואחת אמיצה אמרה: "זה נס! איזה כיף להורים שזכו, וזה מה שד' ייעד לילד הזה".

כל התגובות חוקיות והגיוניות. גם אני עצמי יכולה לחשוב על צדדים שונים בכל מקרה ולהצדיק דעה מסוימת וגם את זו המנוגדת לה. אבל שמחתי שנשמעה גם הדעה האמיצה של המעטים מול הרבים. התמלאתי הערכה לבנות שהעזו להשמיע את הדעה האחרת, הפופולרית פחות.

ואגב, בעניין החצאית הקצרה, עמדתי החד-משמעית תומכת בהחלטת האי קנייה. אני מצדיעה לנעמה שלא קנתה…

מאמרים נוספים ממשולחנה של מורה

משולחנה של מורה, מעל הזמן

מעל הזמן

רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית ביקרתי השבוע במרפאה, והרופאה הפנתה אותי לבדיקות דם. ניגשתי לאחות

קרא עוד »
משולחנה של מורה, אלול

אלול

משולחנה של מורה | רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית חודש אלול כבר כאן, ומסמן התחלה

קרא עוד »