משחק הכיסאות

משולחנה של מורה | רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית

משחק הכיסאות

משחק הכיסאות הוא משחק שמח החביב על רוב הילדים: מוזיקת רקע, ריצה מסביב ואחד שנפסל. ולא נורא, כי בעוד סיבוב אחד יצטרף אליו חבר נוסף…

שמתי לב שכאשר נערכת השתלמות בית ספרית, באופן טבעי כל אחד מסמן לו את מקומו. מקום זה הופך להיות המקום הקבוע שבו יעדיף לשבת גם במפגשים הבאים, ואם ‘יתפסו’ לו את המקום, ירגיש חוסר התחשבות. 

גם בשולחן השבת לרוב המשפחות יש מקומות קבועים לכל אחד מבני הבית סביב השולחן.

אני זוכרת את ילדיי משכימים קום ביום הראשון ללימודים כדי ‘לתפוס מקום’ בכיתה, ובעצם גם את עצמי. עולם כמנהגו נוהג.מורה מהצפון סיפרה לי שסידרה מקומות ישיבה לבנות כיתתה. כל תלמידה התבקשה לכתוב ליד מי היא רוצה לשבת. היא הזהירה מראש שאינה מתחייבת להיענות לבקשות, וכן שבמשך 48 שעות לא תהיה אפשרות החלפה. 

מתברר שההשגחה כיוונה להושיב את מרים ליד אלישבע. שוד ושבר! הן ברוגז. מרים לא מדברת עם אלישבע, ואלישבע לא מדברת עם מרים. המורה לא ידעה על כך… גם מרים וגם אלישבע הביעו את תסכולן וזעמן. הן ניסו לעבור על כלל 48 השעות ואף גייסו את הוריהן להפעיל לחץ.

והמורה בבעיה: להחליף מקום עכשיו, או להמתין לחלוף 48 שעות? להתעקש כדי לשמור על המילה, או לבוא לקראת התלמידות?

סיפרתי לה שבכיתה ז’ הושיבו אותי ליד רונית. היא הייתה בעלת קול מעצבן, והיו לה כינים! בזמנו כינים נחשבו כמעט מחלה… אני זוכרת את הדמעות זולגות על לחיי: לא רוצה לבקש לעבור מקום אבל גם לא רוצה להיתקע לידה עד שלמורה יתחשק להחליף מקומות.

סיפרתי לה עוד שכמורה הנהגתי החלפת מקומות בכל ראש חודש. לפעמים לפי שיבוץ מתוכנן מראש, לפעמים על פי סדר היומן, לפעמים התלמידות פשוט נעמדו במקומן וראיתי מה מתאים (בהתאם לשיקולי גובה, בעיות ראייה, פטפוטים ועוד), וכך אפשרתי חברויות והיכרויות חדשות. וגם אם הסידור לא היה מוצלח, מדובר בחודש בסך הכול. יש תאריך תפוגה… 

כל זה לא עזר לפתור את המשבר הנוכחי. הצעתי לה למצוא איזו סיבה, כגון פטפוט או הפרעה, שיחייב לכאורה החלפת מקום למרים ואלישבע. בדרך זו תסתיים הסאגה, וגם המורה תשמור על מילתה. 

אינני יודעת מה קרה בסוף, אך ברור שמשחק הכיסאות המקורי נחמד יותר… refaellal@walla.com 

מאמרים נוספים ממשולחנה של מורה

משולחנה של מורה, מעל הזמן

מעל הזמן

רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית ביקרתי השבוע במרפאה, והרופאה הפנתה אותי לבדיקות דם. ניגשתי לאחות

קרא עוד »
משולחנה של מורה, אלול

אלול

משולחנה של מורה | רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית חודש אלול כבר כאן, ומסמן התחלה

קרא עוד »