סדר עדיפויות

משולחנה של מורה | רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית

מימין ומשמאל אני פוגשת (א)נשים לחוצים לפסח: התחלת לנקות? מה הספקת? מתי את מחליפה מטבח?

יש לי חברות שלפני חגים אני מנסה להימנע מקרבתן המלחיצה: עוד לא קנית? עוד לא סידרת? אני כבר קילפתי, בישלתי, הקפאתי וערכתי את השולחן.

בינינו? הכול שאלה של התארגנות.

אצל תלמידות אני תמיד פוגשת את “לא היה לי זמן ללמוד”, “תדחי לי את המבחן כי הייתה לי חתונה”, “הייתי מה זה עייפה, נרדמתי והתעוררתי בבוקר”.

כמה מפתיע! כנראה החתונה נולדה בדיוק יום לפני המבחן. מעניין אם אותה תלמידה הייתה נרדמת על חשבון פעילות בסניף, בילוי בקניון עם חברות או צפייה בסרט אהוב. 

הייתה לי חברה שהתלוננה שהיא משמינה בתקופת טרום התעודות: “אני יושבת מול ערמת מבחנים של חמש כיתות. בכל כיתה יותר משלושים תלמידות, ואורכו של כל מבחן כמה וכמה עמודים. כדי להחזיק ראש ולא להירדם אני שמה ערמה של מקלות מלוחים ו…זוללת. התוצאה ברורה”.
אני לעומת זאת, לאורך שנותיי הרבות בהוראה השתדלתי לבדוק מבחנים בו ביום ולהחזירם למוחרת. לא תמיד זו הייתה משימה פשוטה, בפרט כשהיו לי כיתות של 37 תלמידות. אני מאמינה שהחזרת מבחן סמוך למועד עשייתו חשובה. יש משמעות יתרה להערות ולתיקונים שאני רושמת, והציון נעשה לא רק מספר אלא גם תיקון תוכני וענייני, ובמיוחד יש בכך הערכה לתלמיד על ההשקעה שלו בהכנה ובלימוד למבחן. 

בסוף תמיד מוצאים זמן. אומנם לעיתים יש תקופות עמוסות בשל אירוע משפחתי, ישיבות פדגוגיות או חג הפסח המתקרב, אך אין ספק שהתארגנות היא שם המשחק. 

צריך לערוך את רשימת המטלות שעל הפרק ולהחליט מהו סדר העדיפויות.

אני מסיימת את הטור ורצה לבדוק מבחנים ולנקות ארונות לפסח. סדרי עדיפויות – כבר כתבתי?!

פסח כשר ושמח!

 

refaellal@walla.com refaellal@walla.com 

מאמרים נוספים ממשולחנה של מורה

משולחנה של מורה, מעל הזמן

מעל הזמן

רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית ביקרתי השבוע במרפאה, והרופאה הפנתה אותי לבדיקות דם. ניגשתי לאחות

קרא עוד »
משולחנה של מורה, אלול

אלול

משולחנה של מורה | רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית חודש אלול כבר כאן, ומסמן התחלה

קרא עוד »