עבודת המידות

משולחנה של מורה | רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית

 

לאורך השנים חינכתי כיתות בכל מיני גילים בבית הספר היסודי ובחטיבת הביניים. אימא שלי אוהבת לצחוק שהתלמידות שלי מתקדמות בכל שנה, ורק אני נשארת כיתה, תקועה בכיתות ז’-ח’, עולה ויורדת. מכיוון שכך, כשקיבלתי השבוע הזמנה לחתונה של ורד, שחינכתי לפני עשור, חשתי חשובה ומיוחדת: תלמידה שסיימה שנתיים שירות לאומי ואפילו התחילה בלימודי רפואה מזמינה את מורתה מהיסודי אף שלא התראינו בכל השנים האלה… לא מובן מאליו.

בכלל, בכל פעם שאני מקבלת הזמנה לחתונה של תלמידה מן העבר אני מבינה שנשמרת לי פינה חמה בכמה לבבות על פני הגלובוס. וזה משמח מאוד. אי אפשר לתאר עד כמה. וכשאני נזכרת באותה תלמידה בתקופת הנערות ומשווה לבחורה הצעירה שעומדת להינשא, אני לא יכולה שלא להתפעם מהשינויים שעברה. 

ברור שאנשים משתנים מגיל הנערות ועד חתונתם. זה לא חידוש. אך לפעמים מדובר במהלכים משמעותיים, כמו תלמידה ‘לא דוסית’ שהופכת לאברכית, או תלמידה שמשיגה ציונים בינוניים ולומדת לתואר ‘מפוצץ’ באוניברסיטה, וכן להפך: תלמידה שהציפייה ממנה בחטיבה הייתה שתיהפך לרופאה או לתלמידת חכם, ובחרה לגדל את ילדיה בחינוך ביתי או פתחה משפחתון בביתה. ואין כאן שיפוטיות מה חשוב יותר, אלא רק התייחסות למה נחשב יותר בציבור הכללי.

הייתה לי תלמידה, הדס, שהתמודדה עם לקות למידה בתקופה שבה לא הייתה מודעות לקשיים אלה, ולא אבחנו אותה ככזו. הוריה נפגשו איתי בזמנו כדי להסביר לי את מצבה הלימודי העגום מבחינתם. אני זוכרת שהרגעתי אותם שאני אישית הייתי בוחרת בבחורה כמוה ככלה לבני, שכן המידות הטובות שהיו לה שוות בעיניי יותר מכל יכולת לימודית שהיא. הדס נשואה היום באושר (ולא לבני…) ויש לה ילדים חכמים ומקסימים.  

אני תמיד אומרת לתלמידותיי שאני לא זוכרת איזה ציון הן קיבלו במבחן זה או אחר, אבל אני כן זוכרת אותן. איך דיברו, איך התנהגו, עם איזו אישיות נפגשתי.

הצלחה לימודית ניתנת להשגה באמצעות כוח רצון והשקעה. עבודת המידות, לעומת זאת, היא משימה קשה בהרבה. ביום החתונה מתחילה עבודת הזוגיות המאתגרת. וכשיש מידות טובות בבסיס, הדרך להצלחה סלולה הרבה יותר.   refaellal@walla.com 

מאמרים נוספים ממשולחנה של מורה

משולחנה של מורה, מעל הזמן

מעל הזמן

רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית ביקרתי השבוע במרפאה, והרופאה הפנתה אותי לבדיקות דם. ניגשתי לאחות

קרא עוד »
משולחנה של מורה, אלול

אלול

משולחנה של מורה | רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית חודש אלול כבר כאן, ומסמן התחלה

קרא עוד »