פוליטיקה? לא בבית ספרנו!

משולחנה של מורה | רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית

שיעור נביא. אני מלמדת על המלך יהוא, שהרג בתחילת מלכותו 70 מבני אחאב. עובדה זו מעוררת את המצפון של התלמידות. הרג צאצאים חפים מפשע נראה להן לא מוסרי.

אני מקשיבה לטענות. ראשית, אני מתפלאת! כשלימדתי פרק זה לפני שנתיים לא נשמעו טענות כאלה. האם זה משום שלא הביעו את שחשבו, או שהיום הביקורת וחוסר התמימות מובילים לשאלות? שנית, אני תוהה מה לענות. רוצה להשיב דברי טעם המתקבלים על הלב.

אלא שאז פורץ ויכוח על יחסנו לערבים: האם כולם רעים? האם חלקם? האם צריך להתייחס אליהם כאל עמלק או כאל כל רוצח? האם הרופאים והרוקחים שבהם מסוכנים? האם היינו יכולים להסתדר בלי פועלי הבניין הערבים? ומשם – למשיח: מה יקרה לערבים כשיבוא המשיח? האם כולם ימותו או יחזרו בתשובה? ומתגלגלים לגוג ומגוג, שהיה או לא, וברור שיהיה. ולרבנים – למי שומעים ולמי לא, ולצורך לכבד גם את מי שלא נוקט את דעתך.

והרוחות סוערות. אלו בעד ואלו נגד, והוויכוח מתנהל יפה יותר מבאולם הכנסת…. ואני לא רוצה להביע עמדה, במיוחד בשבוע שבו ועדת הבחירות דנה בפסילת המועמדות לכנסת של מיכאל בן ארי וסיעת בל"ד, שהרי פוליטיקה? לא בבית ספרנו… 

מצד שני, אני לא רוצה להשאיר את הוויכוח תלוי באוויר. אני רוצה לחזק את "כך דעותיהם שונות" עם "כל ישראל אחים". ובמיוחד אני רוצה שיבינו שלפעמים אין צד שני. שכשיש הוראה אלוקית ומוסר אלוקי, אל לנו לשאול. אולי לא נבין – אך הבעיה אצלנו. את עמלק הורגים. גברים וגם נשים וטף. וכך עושים גם לבית אחאב.

רק כשהאמירה האלוקית ברורה יש מקום לדעות השונות להישמע. וטוב שפוליטיקה לא בבית ספרנו… 

מאמרים נוספים ממשולחנה של מורה

משולחנה של מורה, מעל הזמן

מעל הזמן

רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית ביקרתי השבוע במרפאה, והרופאה הפנתה אותי לבדיקות דם. ניגשתי לאחות

קרא עוד »
משולחנה של מורה, אלול

אלול

משולחנה של מורה | רפאלה ליבוביץ, מחנכת ומאמנת אישית חודש אלול כבר כאן, ומסמן התחלה

קרא עוד »