לשנה טובה תכתבו ותשלחו

לקראת השנה החדשה רבים מאיתנו שולחים למכרינו בהודעות וואטסאפ איחולי שנה טובה, תמונה או GIF; המהדרין אולי שולחים קובץ וידאו. לא תמיד זה היה כך: פעם היו שולחים בדואר גלויות שנה טובה יפות ומעוצבות. הרב אברהם אטינגר מירושלים אסף גלויות מראשית ימי המדינה ואף קודם לכן, וכעת הוא פותח את האוסף הייחודי הזה

מהיכן התחיל המנהג של כרטיסי ברכה?
"כבר מתחילת המאה הקודמת היה מנהג לברך איש את משפחתו, מכריו וידידיו באמצעות כרטיסי ברכת 'שנה טובה' מעוטרים ומסוגננים שנשלחו ליעדם בדואר.
"הכרטיסים שנשלחו בארצות הגולה אופיינו בברכות מהתחום האישי והמשפחתי: הצלחה, בריאות ונחת מן הצאצאים (געזונט ונאחעס), ועוטרו במוטיבים יהודיים כגון תקיעת שופר ותפילות ובתיאורים של אירועים משפחתיים.
"כרטיסי ה'שנה טובה' המוצגים כאן מאפיינים את השינוי שחל בהם בארץ ישראל בימי המדינה שבדרך ובשנים הראשונות שלאחר הקמתה. השינויים

הם גם בנוסח האיחולים, הנוגעים לתחום הלאומי הכלל-ישראלי, כמו איחולי גאולה לעמנו ולארצנו, ביטחון ושלום, יצירה, בניין, פריחה והתרחבות וקיבוץ גלויות, וגם בעיצובם: הכרטיסים עוטרו עיטורים המבטאים גאווה לאומית על ההישגים בתחומי הביטחון, ההתיישבות והכלכלה של המדינה הצעירה ההולכת ומתפתחת.
"איגרות ה'שנה טובה' נמכרו לציבור בדוכנים מאולתרים שהיו פזורים בשווקים בימים שלפני ראש השנה וסביבם התקבצו הורים וילדיהם כדי לבחור את הכרטיסים הראויים והמתאימים לטעמם מהמאגר העצום שהציעו המדפיסים, שבראשם עמדה הוצאת פלפוט (פלאסטיין פוטו), הפועלת עד היום.
"זו הייתה חוויה שנתית משפחתית הזכורה לרבים מאיתנו, והיא כללה את קניית הכרטיסים, את שליחתם לכל הקרובים ואת הציפייה לקבל מהם כרטיס בחזרה. רבים אף אספו את הגלויות הישנות למזכרת נאה בעלת ערך נוסטלגי המשמר את רוח ימים עברו".
מבחר מכרטיסי ה'שנה טובה' שבאוסף מוצג כאן באדיבותו של הרב אברהם אטינגר מקריית משה שבירושלים.

כתבות נוספות באותה קטגוריה

כפילויות

שילה כץ| מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי כולנו יודעים שכדי להדגיש

קרא עוד »

שביל הזהב

שילה כץ| מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי מעט על קיצוניות (מוויקיפדיה):

קרא עוד »

ה'הן הנצחי'

שילה כץ| מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי ההיסטוריון והפילוסוף הבריטי תומאס

קרא עוד »

מניעה

שילה כץ| מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי הגיליון החגיגי של עלון

קרא עוד »