באילו אתרים הילדים שלכם מבקרים?

קפה הפוך וחינוך גליון 405 גילוי דעת

העניין האבסורדי עם החופש הגדול הוא שאף על פי שהוא נראה כשעמומון מתמשך או כתקופה שבסך הכול נועדה לחבר בין סוף שנת לימודים אחת לתחילתה של הבאה, אין תקופת חינוך משמעותית יותר ממנו, ולו רק בשל סיבה אחת: בחופש אנחנו יודעים שמדובר במשהו אמיתי ולא בזיוף או בהעמדת פנים.
בבית הספר התלמידים יודעים שהמורים והמחנכים מתנהגים כפי שהם מתנהגים כי כך מצופה מהם ויש קודי התנהגות, ואילו בחופש הגדול האדם בדרך כלל מחצין את מי שהוא באמת, או אם תרצו: האדם ניכר בכוסו, בכיסו, בכעסו ובחופשתו

***

שמעו מקרה שקרה לי בחופש הגדול וגרם לי לחשב מסלול מחדש. לפני שיצאתי מהאלונית של כביש 6 ניגש אליי אדם שהרגע יצא מג'יפ עצבני עם לוגו של אלביט ואמר לי: "סליחה, אפשר שיחה אחת?"
הסתכלתי בו ובילדים שלו שעמדו לידו. כל הלבוש שלו הזכיר אב טיפוס קלסי של איש היי-טק, והבן אדם מראה לי איזה מכשיר נוקיה 3310 מעפן מהסוג שרץ כאן לפני יותר מעשר שנים ומתנצל: "המכשיר ישן והסוללה שלו חלשה במיוחד. בדרך כלל זה לא קורה לי, רק שעכשיו שכחתי את המטען של המכונית".
ואני מביט שוב, והחזות שלו באמת מיליון דולר, ואני מסתכל בילדים שלו, באמת מיליון דולר, ואני מסתכל במכונית שיצא ממנה הרגע… תמשיכו לבד, והמילים שלו פשוט לא מתחברות לי למשפט אחד הגיוני. אני לא מבין מה קשור המכשיר המעפן הזה לאיש ההיי-טק שעומד מולי. ואני נותן לו את הטלפון החכם שלי ושואל: "סליחה שאני מתערב, אבל איך זה שאחד כמוך מחזיק מכשיר מתקופת המנדט הבריטי?"
והוא מסתכל בי, מחייך ואומר: "יצאנו לחופשה של שבוע בצפון. אנחנו צריכים מכשיר טלפון למקרה חירום, אבל אני יודע שעם הטלפון החכם שלי אין מצב שאצליח ליהנות ולהתנתק באמת ולהיות עם הילדים, לכן לקחתי בכוונה מכשיר ישן שיש בו רק אפשרות לשיחות נכנסות ויוצאות, וכל השאר לא מעניין אותי עכשיו".
ואני מסתכל בבן אדם הזה, שאני לא מכיר, וחושב לעצמי על שלפעמים אנחנו מקבלים את שיעורי החינוך המדהימים ביותר בעולם מכל מיני אנשים טובים באמצע הדרך, והלוואי עליי שאוכל להתנתק ככה לשבוע מהטלפון החכם שלי.

קפה הפוך וחינוך תמונת קפה
טיפים להורים

נסו לפחות בהתחלה לצפות כמה דקות עם ילדיכם כדי לנסות ולהבין באילו תוכניות הם צופים. עדינות ורגישות רבה עד אין-קץ נדרשת עם המתבגרים שלכם: ודאי שאין עניין שהם ירגישו שאתם עוקבים אחריהם, ובכל זאת גם הם ירגישו מוגנים יותר כשידעו שההורים שלהם אינם מנותקים ניתוק מוחלט מהרגלי צריכת המדיה שלהם.

יש היום מגוון עצום של תוכנות חסימה, ניטור ומיפוי וכן הגבלה של שעות צפייה; אצל מתבגרים כדאי שהעניין יגיע מתוך שיחה פתוחה וכנה, ואצל ילדים צעירים יותר כדאי מראש לפתח ציפיות מתוך הסברה ומתן רציונל ברור של העניין כגון זה: "אנחנו לא רוצים שתשרפו את כל החופש שלכם ותכניסו את עצמכם למקומות שישפיעו השפעה הרסנית על הנשמה ועל האישיות שלכם".
בגדול, המטרה היא לתת לילדים תחושה בטוחה ולא לריב, לא להיכנס למאבקי כוח, אלא לייצר מרחב מוגן ובטוח; האמינו לנו שבניגוד למה שנתקבע, שילדים רק רוצים לפרוץ גבולות, גם הילדים בעצמם מחפשים את תחושת הביטחון הזאת.