חכו שנייה

קרן אביה | סנדרה רובין

כמדי שנה בשנה מאז 2007 בתקופה זו של השנה מציינים בארץ את השבוע הלאומי למאבק בתאונות הדרכים. עבור קרן אביה – האגף לזהירות בדרכים – זוהי הזדמנות נוספת להעלות את נושא זהירות הדרכים לכותרות כדי לצמצם את התאונות התדירות מדי במדינה.
אחד מאמצעי הזהירות שאפשר להקפיד עליהם בדרכים מופיע בעקיפין בפרשת השבוע, וירא, עת המלאכים חולפים על פני אוהלו של אברהם אבינו: "יֻקַּח נָא מְעַט מַיִם וְרַחֲצוּ רַגְלֵיכֶם וְהִשָּׁעֲנוּ תַּחַת הָעֵץ. וְאֶקְחָה פַת לֶחֶם וְסַעֲדוּ לִבְּכֶם, אַחַר תַּעֲבֹרוּ". אברהם מזמין את אורחיו המזדמנים לאתנחתא לפני שימשיכו במסעם: שיעצרו רגע, ישתו מים, יתרעננו במים צוננים, ינוחו בצל ויאכלו משהו מפנק, ורק אחר כך ימשיכו בדרכם. זוהי עצה חכמה התקפה ביתר שאת בנסיעה בימינו.

אנחנו תמיד ממהרים למקום כלשהו. אין לנו זמן להתעכב. בדרך להקפיץ את הילדים למסגרות בבוקר ומשם ישר לעבודה, ואז לפגישה חשובה או לתור לרופא, ומהר לסופר לפני שאוספים את הילדים מהגן. נשימה.
תאונות רבות מדי נגרמות עקב דילוג על הפסקה קצרה ונחוצה: רק שנייה לשתות מים או כוס קפה. רק רגע לנגוס בחטיף. רק כמה דקות הפסקה בתחנת דלק כדי להתרענן ואפילו לתפוס תנומה אם צריך. 
גם במהלך נהיגה יש רגעים שבהם נחוצות כמה שניות של הפסקה או האטה לפני שממשיכים. אחד מהם הוא בהגעה לכיכר, מעגל תנועה בשמה השני. כפי שאנו לומדים בשיעורי הנהיגה, זהו השלב שבו עלינו להאט ולנסות להשתלב בזהירות בתנועה. כדי לצלוח זאת יש צורך מחד גיסא להביט היטב על מה שקורה בכיכר, ומאידך גיסא, כשהדרך פנויה ואנחנו מוכנים, להתקדם אל עבר הכיכר, אל לב העניינים. תמיד נזכור שלנוסעים בכיכר זכות קדימה, אך הרשות נתונה למעוניינים להשתלב עימהם, בבטחה כמובן. 
על כיכרות הערים בימינו בכלל ובימים האחרונים במחוזותינו נערכים לעיתים אירועים שנויים במחלוקת. חשוב שכפי שאנו מתנהלים בנהיגה לקראת הגעה אל הכיכר, כך נדע גם בהסתכלותנו על כיכר העיר תחילה לנשום עמוק, להתבונן על הנמצאים בכיכר ולהשתלב באירוע, גם אם אנו חוששים מעט, בזהירות ובעיקר בהכלה. למען כולנו ולבניית חברה ומדינה בריאה יותר. 
ועוד דבר אחרון: בכיכר העיר נהגו בעבר להתכנס ולהקשיב לכרוז המגיע להודיע דבר חשוב. קרן אביה – האגף לזהירות בדרכים – מבקשת להביא את נושא זהירות הדרכים לכיכר העיר, ומזמינה אתכם להשתתף בתחרות הכרזות השנתית בנושא זהירות בדרכים. 
ובינתיים נהגו בזהירות גם בכביש וגם בין אדם לחברו.