השחתה בשומרון העתיקה

רצפת הכיכר המרכזית של העיר שומרון הקדומה נחשפה לאחר עבודות של גורמים פלסטינים המכשירים את המקום לקראת השתלטות עליו

בשבועות האחרונים מבצעים פלסטינים עבודות ריצוף בשטחי B שבאתר העתיקות שומרון הקדומה. לאחרונה, תוך כדי עבודות להצבת תשתית חשמל שנעשתה במקום, נחשפה רצפת הפורום, הכיכר המרכזית של העיר ששימשה לפני יותר מ-000,2 שנה. ככל הידוע מדובר ברצפת הפורום היחידה שנתגלתה בארץ, אך מסתבר כי למרות החשיפה החשובה עבודות הבנייה במקום נמשכות אגב השחתה חמורה של העתיקות שנחשפו, ואף מרצפים מחדש על גבי העתיקות.
הפורום, צורת בניית נפוצה ומקובלת בעיקר בערים אשר נבנו בתקופה הרומית, הוא משטח מרוצף במרכז העיר המחבר בין הרחובות המרכזיים בעיר ובו יושבים בדרך כלל עסקי המסחר והתרבות המרכזיים בעיר וכן מוסדות הדת, המשפט והשלטון.

"הרשות הפלסטינית מנסה להשתלט על מזבח יהושע בן נון, ואנחנו שומעים ש'מדובר בשטחי B', אז אין מה לעשות. כעת אנחנו נתקלים בהשחתה לאור היום של ממצא ארכאולוגי נדיר שאפשר למצוא כמוהו רק במקומות יחידים בעולם, ובוודאי לא בישראל, ומדינת ישראל קושרת ידיה בטענה שמדובר בשטחי B.

העיר שומרון הקדומה שימשה עיר הבירה של ממלכת ישראל בימי מלכי ישראל: אחאב, עמרי ועוד, ובנה אותה מחדש המלך הורדוס בתקופה הרומית, ואז נבנה במקום הפורום העתיק, אשר כאמור שימש מרכז העיר, ואיתו נבנו גם תיאטרון, אצטדיון ומקדש מפואר לקיסר רומי.
הגן הלאומי שומרון העתיקה יושב בסמוך לכפר הערבי סבסטיה שבשומרון, וחלק משטחי העיר הקדומה נמצאים בשטחי B שבהם נערכות העבודות. יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, קרא בתגובה לרשות העתיקות ולגופי הממשלה למצוא פתרון למצב הסבוך ולהרס המתמשך של עתיקות יקרות ערך במקום. לדבריו, "רק לפני כשבועיים בישרה לנו הרשות הפלסטינית שאין היא מתכוונת להתייחס מעתה לחלוקה לשטחי A, B ו-C וכי היא מתכוונת לבנות על כל השטח.

"הרשות הפלסטינית מנסה להשתלט על מזבח יהושע בן נון, ואנחנו שומעים ש'מדובר בשטחי B', אז אין מה לעשות. כעת אנחנו נתקלים בהשחתה לאור היום של ממצא ארכאולוגי נדיר שאפשר למצוא כמוהו רק במקומות יחידים בעולם, ובוודאי לא בישראל, ומדינת ישראל קושרת ידיה בטענה שמדובר בשטחי B. אם הרשות הפלסטינית אינה מתכוונת לכבד את החלוקה לשטחי A, B ו-C, מדוע נכבד אנחנו את החלוקה? אני קורא לגורמים הרלוונטיים, בגיבוי ממשלת ישראל, לעצור את ההשחתה הפושעת הזו ולהציל את שומרון הקדומה", מוסיף דגן.
יאיר אלמקייס, מנהל מרכז סיור ולימוד שומרון אשר חשף את השחתת הפורום, מסר: "לא הגיוני שכל הגופים במדינה פשוט מתעלמים מטיפול מהסיפור הזה כי מדובר בשטח B. אם הכותל היה בשטח B היינו מתעלמים ממנו? היינו נותנים שיהרסו ולא היינו עושים כלום? אין פה שום קשר לפוליטיקה, יש פה ערכים היסטוריים שהולכים לאיבוד פעם אחר פעם. זה לא נתפס. בסוף לא חזרנו לארץ בגלל שיקולי נדל"ן אלא בגלל מורשת, וכרגע היא נהרסת פה לנגד עינינו. אנחנו מצפים לטיפול מהיר מהנוגעים בעניין". 

כתבות נוספות באותה קטגוריה

פרקי הלל

יעלי אליה מדי הבית של עמיחי ורינה אריאל נמצא באזור פסטורלי ומבודד באופן יחסי בקרית

קרא עוד »

ניגון הלב

יעלי אליה מדי עופר שניידר ירושלמי מלידה, נולד למשפחה חילונית אחד משלושה ילדים. היום גר

קרא עוד »

שר התורה

מאיר טרבלסי הידעת? בספרייתו של הרב עובדיה זצ”ל יש כ-40,000 ספרים! הרב נולד בשם “עובדיה

קרא עוד »

מהפכה של שמחה

צופיה לקס, סטנד-אפיסטית, שחקנית ויוצרת תיאטרון, אם לתשעה המתגוררת ביישוב עפרה, אישה מלאת אנרגיות השומרת

קרא עוד »

קריאת כיוון

אסף משניות בפעם הראשונה מאז ממשלתו של אהוד אולמרט הולכת המפלגה הדתית-לאומית, ימינה בגלגול הנוכחי,

קרא עוד »

הנגשה עכשיו

קרוב לעשור שמתנהל מאבק עיקש להנגשת מערת המכפלה לאוכלוסיית הנכים. השבוע, עושה רושם שהמאבק נכנס

קרא עוד »

עדות חיה

יוסף זלמן קליינמן, ניצול מחנה אושוויץ ואחד מעדי משפט אייכמן, מספר על השואה בתיעוד מטלטל.

קרא עוד »

מגזר קרוע

הריצה המסתמנת בשני ראשים בסבב הבחירות הקרוב מהווה תמונת מראה לתהליך שעובר המגזר הדתי בכללותו:

קרא עוד »
בנצי גופשטיין וברוך מרזל

פסולי בג"ץ

לאחר הפסילה הלא מפתיעה שנפסלו בבג"ץ נציגי עוצמה יהודית בנצי גופשטיין וברוך מרזל יצאנו לשמוע

קרא עוד »

חיים שלי

מאיר טרבלסי אוריאל שמחה עזרה ראשונה בהצלת חיים, אוריאל שמחה מספר על קורסי העזרה הראשונה

קרא עוד »
צילום: אפרת ורד

הלכה למעשה

כתבת מגזין | מאיר טרבלסי התלמידים המתכוננים בימים אלו לחידון ההלכה הגדול מתרגשים מאוד, ואיתם

קרא עוד »