ידידים בדרכים

מאיר טרבלסי

יום רגיל, נסיעה שגרתית ברכב. לפתע, בלי הכנה מראש פנצ’ר בגלגל באמצע כביש מהיר. אתה הולך לבאגז’ ואין לך את הציוד הנדרש לתקן את הפנצ’ר. עצרתם לרגע, המצבר הלך ואין לכם כבלים להתנעה. או אולי חלילה ילד ננעל בתוך המכונית והמפתחות בפנים עם הילד. מה עושים?

עד לפני כ15 שנה הינו מחפשים מכר שיגיע לעזור או מנסים לעצור מישהו בדרך שיגיש עזרה. משנת 2006 ארגון חדש החל לקרום עור וגידים, הארגון הנפלא “ידידים” שנותן עזרה ומענה. איך זה עובד? יוצרים קשר עם הארגון ומלאך בדמות אדם מגיע לעזור, בדיוק כשמתפללים למלאך המושיע.
בראש ארגון העזרה לזולת הזה עומד ישראל אלמסי בן 34 נשוי+4, גר בגבעת שמואל ולפרנסתו מתעסק בתחום האשראי. את ארגון “ידידים” הוא מנהל בהתנדבות מלאה, כמו כל המתנדבים. “ארגון ידידים מושתת ממש מהמסד ועד הטפחות על טהרת ההתנדבות. אין מקבלי שכר בידידים” אומר ישראל.
בארגון יש למעלה מ28 אלף מתנדבים ומתנדבות בכל נקודה על המפה בארץ. המתנדבים מגישים עזרה בדרכים ובבתים: כבלים להנעה, החלפת גלגל, רכב נעול ובו ילדים. נושא הילדים ברכב הוא חוד החנית של המלחמה היום יומית של הארגון. 

בשנת 2019 הארגון חילץ 1637 ילדים שננעלו ברכב. אלמסי מאמין שהארגון יסיים את שנת 2020 עם כ1800 ילדים שהם יחלצו ממכוניות. זה מספר מטורף שמעיד על החשיבות הגדולה של הארגון. 
“אני באופן אישי חילצתי אתמול בגבעת שמאול ילד שננעל ברכב”, מספר אלמסי, “בדיוק הכנתי את נרות חנוכה, סביבות השעה ארבע ועשרה פלוס מינוס. לאחר מכן, תכננתי ללכת לתפילת מנחה ופתאום אני מקבל קריאה, במרחק רחוב וחצי, של ילד נעול ברכב. מיד רצתי לאוטו, הרי זה נקרא נוהל חירום, הגעתי למקום והתחלתי בפעולות החילוץ. הרכב היה מאוד מורכב, אבל ברוך ה’ המפתח היה על המושב אז אני ועוד שני מתנדבים שהגיעו מיד אחריי, הצלחנו להגיע למקום שבו המפתחות נמצאו. וביחד חילצנו את הילד. אין סיפוק גדול מזה. אתה רואה את האמא בוכה בחוץ, הילד שלה צורח בפנים וזה רגע ששווה לחיות חיים שלמים בשבילו”.

איך אתה מצליח לשלב בין העיסוקים לפרנסתך לבין ניהול הארגון?

“זאת שאלת מיליון הדולר והתשובה מאוד ברורה: המוטו שלנו הוא לתת לאחרים. את המילה ‘נתן’ אפשר לקרוא משני הצדדים. ברגע שאתה נותן אתה בעצם מקבל ולעולם לא מפסיד. לכל אדם יש כמות מסוימת של עמל שהוא צריך לעבוד, וזה ברור שברגע שהוא משקיע את העמל בעזרה לאחרים, אוטומטית יורד לו מהעמל הבירוקרטי של החיים. אין ספק שהשילוב פה הוא מדהים”.

ההיררכיה הארגונית של ידידים היא מאוד ברורה. תחת המנכ”ל, ישראל, עומד הסמנכ”ל לייזי שטרן  ויש עוד כ20 מנהלים שעושים עבודה נפלאה. הארגון מחולק לארבעה מחוזות: ירושלים, מרכז, צפון ודרום ולכל מחוז מנהל וסגן. תחתם מנהלי מרחבים וסגנים, אחריהם מנהלי סניפים וסגנים, ותחתם אחראי מתנדבים וסגנים. המטרה היא בעצם ליצור קהילה בכל נקודה על המפה שתעזור מעבר להחלפת גלגל, מתן כבלים וחילוץ ילדים נעולים מהרכב, שגם זה כשלעצמו פעילות מטורפת. במקביל, בארגון יש גם אגפים מסודרים: מדיה, טכנולוגיה, דוברות, לוגיסטיקה ועוד. כמו כן, קשרי קהילה, ישיבות צוות, הדרכות, ציוד, ביטוח ואסטרטגיה. כך שהכול מתנהל על הצד הטוב ביותר.

איך הגעת לתפקיד הזה של מנכ”ל ידידים? 

“אני בעצם הקמתי את הארגון לפני למעלה מעשור. הכול התחיל כשנתקעתי בחמש בבוקר עם הרכב, ואף אחד לא עצר לי. חיכיתי שעה וחצי בקור ובגשם, חיברתי צד אחד של כבלים שהיו לי וחיכיתי רק לרכב שיעצור לידי שניה, יפתח מכסה מנוע, ויעזור לי להניע, זה לא קרה. באותם רגעים הבנתי שלא יתכן מצב שיש כל כך הרבה אנשים שיכולים לבוא לעזור לי וחסר רק מה או מי שיחבר ביננו. באותם רגעים פתחתי קבוצת וואטסאפ שקראתי לה ‘כבלים’ ומשם הכול היסטוריה”.

 

המתנדבים מגישים עזרה בדרכים ובבתים: כבלים להנעה, החלפת גלגל, רכב נעול ובו ילדים. נושא הילדים ברכב הוא חוד החנית של המלחמה היום יומית של הארגון

האם צפיתם שהארגון יגדל ויצליח עד כדי כך?
“ראשית, אני רוצה להגיד תודה לבורא עולם שנתן לנו את היכולת להביא את הארגון למצב שבו הוא נמצא היום. אבל אנחנו שואפים לעוד. נכון שהיום אנו גדולים, אולם אין סיבה שלא נגיע למאות אלפי מתנדבים ומתנדבות כיוון שבסוף הכביש מלא בנהגים. קונספט העזרה שלנו הוא ממש על הדרך. אני יכול לומר שפיצחנו את שיטת ההתנדבות של 2020: אנשים הרי לא אוהבים להתחייב, וזה בדיוק מה שאני מבקש מכל מתנדב ומתנדבת – אל תתחייבו. אתם על הדרך בדרך הביתה, לעבודה, לטיול, תעצרו שניה. יש עוד מישהו שרוצה להגיע הביתה. יש עוד מישהו שרוצה להגיע לעבודה. חמש דקות. סיבוב קטן, החלפת גלגל, ושחררתם לעוד מישהו את היום. לא רק אתם מגיעים לעבודה, ולא רק אתם מגיעים הביתה, אלא אתם עוזרים לעוד בן אדם להגיע הביתה מהר וזה מבחינתי הסיפוק”.

הארגון מאוד מתקדם גם מבחינה טכנולוגית. לארגון שלוש אפליקציות שפיתחו עמותת “סטארט-אפ”: אפליקציה לאזרח, ובה כל אזרח יכול לפתוח קריאה. בעזרת האפליקציה כל הארגון מונגש גם לקהילת החרשים וכבדי השמעה שמונה 750,000 אנשים. אם המענה של ידידים היה בעזרת הטלפון בלבד, לא בטוח שהם היו יכולים להיעזר בו. אפליקציה לצוות המוקד ששם מזניקים את המתנדבים. ואפליקציה שלישית, החשובה ביותר, שבה מתנהלות כל הקריאות. גם אם המתנדב גר במרכז אבל כרגע הוא נמצא בים המלח, אז האפליקציה מזהה שהוא נמצא שם ומפנה אליו קריאות מאותו אזור.

ידידים שותפים גם בסיוע לפיקוד העורף

“בתחילת הקורונה, אלוף פיקוד העורף, תמיר ידעי, קרא לי ואמר שהם צריכים את עזרת ידידים”, אומר ישראל. “שאלתי אותו ‘אתה יודע מה הולך להיות? מה אתה צריך?’ והוא אמר לי שאינו יודע. אמרתי לו שאנחנו איתו. המטרה שלנו היא להגיד כן לאתגרי עזרה לזולת. והתוצאה הייתה פשוט מרחיבה את הדעת. היינו שותפים ב427,000 אירועים של שינוע מזון, תרופות וציוד בסיסי למשפחות מבודדות, לחולים ולכל מה שקשור למלונות הקורונה. אני אקח אותך רגע לחוסר ודאות של ערב פסח: אנשים ומשפחות שלמות לא יצאו מהבית, לא היה להם איך ללכת לסופר ולעשות קניות. מתנדבים שלנו באו ועשו רשימות קניות. מיותר לציין איזה תורים היו בסופר, אבל זה לא מנע מהמתנדבים שלנו להירתם גם כשזה אירוע של שעתיים-שעתיים וחצי. אני יכול לומר בגאווה שסייענו לאזרחי ישראל לקיים את חג הפסח בצורה רגועה ושלווה. ועד היום אנחנו משנעים תרופות וציוד. אם יש מבוגר שצריך תרופה, אנו אומרים לו שיישאר בבית ואנחנו נביא לו את התרופה. כמות המתנדבים שנרתמים והתגובות של האנשים, נותנים כוחות ומוטיבציה להמשיך”.

כל אחד שרוצה יכול להתנדב בארגון?

“ברור. אני חושב שזה הערך מוסף שבארגון ידידים. יש איחוד קהלים. אנחנו רואים את כולם יחד כאיש אחד בלב אחד. מעולם מבקש הסיוע והרוצה לבוא ולהתנדב לא היו פרמטר. כולם מוזמנים באהבה גדולה. אגב, זה משהו שאנו משדרים כל הזמן. שירות כרוך בחיוך זה המוטו שלנו”.

אני חייב להגיד שכשהיה לי פנצ’ר רציני באמצע כביש שש, הקפצתי אתכם והרגשתי לא נעים על כך שאני  מוציא מישהו מהשגרה שלו. אולם בסוף המתנדב קיבל אותי בחיוך רחב וחיכה איתי למשטרה בנחת שיאבטחו, הרגשתי ממש טוב עם זה.

“אנחנו ממש משדרים את זה למתנדבים והמתנדבות: ‘אתם המלאכים הראשונים שמגיעים לשטח. אדם נמצא במצוקה ואתם הראשונים שמגיעים. אפשר לתת את אותו סיוע, אותה התנעה והחלפת גלגל, עם חיוך ואדיבות או עם פנים זועפות. אז עצם זה שאתם עכשיו ביום לחוץ זה בסדר, אבל כשאתם מגיעים תהיו עם תודעת שירות גבוהה’”.

ספר על אירוע מעניין שהיית נוכח בו:

“כאמור אני גר בגבעת שמואל, היתה קריאה לקניית תרופות מקריית אונו בשמונה וחצי בבוקר. יצאתי לאירוע הזה. זה היה ביום השואה, הלכתי לבית של אותו מבוגר, ניצול שואה, אספתי כרטיס אשראי וכרטיס מגנטי, נסעתי למקום התרופות וחזרתי. הגעתי בדיוק בדקה של הצפירה לזכר הנספים, החניתי את האוטו ועליתי אליו הביתה. אני רואה אותו עם דמעות בעיניים והוא אומר לי בהתרגשות ‘אני איבדתי אמון בבני אדם אבל אתם הצלחתם להחזיר לי קצת את האמון’”.

מהיכן המשאבים של הארגון?

“לפי הנוהל שלנו למתנדבים אסור לקחת כסף בשטח. זה בעצם לחלל את טוהר ההתנדבות. אולם מי שרוצה יכול להיכנס לאתר ולתרום כמה שהוא רוצה בשמחה. וזה גם חלק מתפקידי כמנכ”ל לעשות את החיבורים, בסייעתא דשמיא, בין המגזר העסקי למגזר השלישי. אני יכול לומר שבשנה החולפת חיברנו גם את חברת ביטוח ישיר ופז לשיתופי פעולה מדהימים. כמו כן, קיבלנו גם תרומה של ערכות לפתיחת מנעולים ולהחלפת גלגלים ובהחלט אפשר לומר שזה מרגש ומחמם את הלב”.

לקראת סוף השיחה שלי עם אלמסי הוא מקבל קריאה באזור וקופץ לטפל בה. ממש רוח ההתנדבות של הארגון בלייב. אני מבקש ממנו  שיוסיף משהו לסיום: “אני שמח על הזכות שנפלה בחלקי לקום בבוקר ולהתרגש כל יום מחדש מעשייה מספקת ואני גם מודע לאחריות שיש על הכתפיים שלי לדאוג שהארגון ימשיך לגדול ולהתפתח. אזרחי ישראל צריכים אותנו, אנחנו משתדלים להיות טובים ולעזור ברגישות ומכל הלב ואיזה יופי להסתכל על ההירתמות הגדולה של עם ישראל להתגייס ולהתנדב לארגוני עזרה לזולת וחסד”.

 

כתבות נוספות:

פרקי הלל

יעלי אליה מדי הבית של עמיחי ורינה אריאל נמצא באזור פסטורלי ומבודד באופן יחסי בקרית

קרא עוד »

ניגון הלב

יעלי אליה מדי עופר שניידר ירושלמי מלידה, נולד למשפחה חילונית אחד משלושה ילדים. היום גר

קרא עוד »

שר התורה

מאיר טרבלסי הידעת? בספרייתו של הרב עובדיה זצ”ל יש כ-40,000 ספרים! הרב נולד בשם “עובדיה

קרא עוד »

מהפכה של שמחה

צופיה לקס, סטנד-אפיסטית, שחקנית ויוצרת תיאטרון, אם לתשעה המתגוררת ביישוב עפרה, אישה מלאת אנרגיות השומרת

קרא עוד »

קריאת כיוון

אסף משניות בפעם הראשונה מאז ממשלתו של אהוד אולמרט הולכת המפלגה הדתית-לאומית, ימינה בגלגול הנוכחי,

קרא עוד »