החקלאים שמונעים את הרצח הבא

מלכה טוויטו

השומר יו”ש הוא ארגון מתנדבים המסייע לחקלאים בשמירה על אדמות המדינה ובמניעת טרור חקלאי. פגשנו את החקלאים לשיחה על ההתמודדות הקשה עם טרור השריפות והמאבק החקלאי על אדמות יו”ש. כתבה שנכתבה בדם.

חוות מור נמצאת כקילומטר ממזרח ליישוב טנא עומרים שבהר חברון. החווה צופה על עמק באר שבע ונמצאת במקום יפיפה ופסטורלי, שמרגיע את הנפש. קשה לדמיין את הסכנות שיכולות לארוב לחווה הזו.
את החווה הקימו לפני למעלה מעשור הזוג קושובלסקי, כדי לשמור על אדמות המדינה שהולכות ונכבשות על ידי הערבים באזור. בני הזוג החזיקו עדר כבשים ורעו את העדר בכל הסביבה. את הצורך בשמירה מסביב לשעון, הם למדו מהר מאוד. בליל חורף אחד, שלא שמרו בלילה, נגנבו להם כתשעים כבשים, נזק אדיר בשווי של 220,000₪ שלימד אותם שחייבים לתגבר את השמירה.
“הגנבים יכולים להגיע מכל מקום בארץ” אומר קושובלסקי. “חזון ארץ ישראל השלמה – גרסת הגנבים. יכול להגיע לכאן ערבי מהמשולש ולגנוב אצלנו, ויכול להגיע ערבי מיהודה ושומרון שיגנוב בפתח תקווה או בנתיבות. אין גבולות בנושא הזה. אלו חוליות שמגיעות ונותנות מכה”.

בני הזוג לא וויתרו, הם פנו לשומר יו”ש והמתנדבים המסורים התגייסו מיד לעזרה. נבנתה מערכת משמרות לסיוע בשמירת החווה. “בשנים האחרונות עוזרים לנו מתנדבים מארגון ‘השומר יו”ש’. אנחנו אומרים לכולם ולכל מי שחושב להקים חווה – אל תיכנסו לעסק הזה בלי לדעת שיהיה מישהו ששומר 24 שעות. אין סבירות של 99 אחוזים שיגיעו אליך גנבים, זו סבירות של 100 אחוזים”.

משיבים את הביטחון האישי לחקלאים

ארגון השומר יו”ש הוקם בשנת 2013 מתוך התעוררות אזרחית, במטרה להשיב ולחזק את הביטחון האישי והכלכלי של החקלאים, מתוך הבנה ששמירת אדמות המדינה היא משימה לאומית והיא המשימה של כולנו. הארגון נותן סיוע לכ45 חוות כשמתוכן 35 חוות באזור יו”ש, במיקומים אסטרטגיים למדינת ישראל. הארגון מונה כ500 מתנדבים קבועים ועוד אלפי מתנדבים לא קבועים שמגיעים לסייע מידי יום ושומרים על מעל 200 אלף דונם אדמות מדינה. בארבעת החודשים של הסגר הראשון, הם קיימו 11,000 ימי התנדבות.

הארגון מספק למתנדבים ציוד ומלווה את התיאום בין החקלאים למתנדבים ואף נותן למתנדבים שיעורי ערבית, כדי להתמצא במרחב.

 

הגנבים יכולים להגיע מכל מקום בארץ” אומר קושובלסקי. “חזון ארץ ישראל השלמה – גרסת הגנבים. יכול להגיע לכאן ערבי מהמשולש ולגנוב אצלנו, ויכול להגיע ערבי מיהודה ושומרון שיגנוב בפתח תקווה או בנתיבות. אין גבולות בנושא הזה. אלו חוליות שמגיעות ונותנות מכה

את תוצאות עבודת הקודש של פעילותו של הארגון ניתן לראות כמעט בכל יום עם פריחתה חסרת התקדים של החקלאות היהודית ביו”ש ועם ירידה של למעלה מ90% בגניבות ובהצתות. 

בקיץ האחרון הוצתו למעלה מ400 חלקות באופן מכוון, ברחבי יהודה ושומרון. ההצתות המכוונות הן המלחמה השקטה. החוות סובלות מידי שבוע מהצתות שגורמות נזק עצום לרכוש ולשטחי מרעה. לפני כחודש הוצת הדיר בחוות ‘נווה אורי’ שממוקמת על אדמות מדינה בתוך הכפר ג’אלה, והוקמה לזכר אורי אנסבכר הי”ד שנרצחה באכזריות. שניות ספורות הפרידו בין פיגוע לנס.

בתחילת מרץ שנת 2017, בשעות אחר הצהריים, הגיח מחבל פלסטיני לפתח ביתם של קושובלסקי, ובידו שתי סכינים. המחבל רץ לעבר שבתאי, אב המשפחה, כדי לדקור אותו. שבתאי רץ אל תוך הבית כדי להביא את הנשק שהיה בחדר הפנימי, בזמן שאשתו בחדר מגינה על שני הילדים הקטנים. כלבת השמירה שקלטה את המתרחש רצה אל תוך הבית והצליחה לעכב את המחבל כשנשכה אותו ביד. השניות המעטות הללו הספיקו לשבתאי כדי להגיע אל הנשק ולנטרל את המחבל. המשפחה ניצלה מרצח אכזרי.

“אני זוכר את ניסיון הרצח של קושובלסקי” מספר פרופ’ אריה זריצקי (78), תושב להבים והמתנדב הוותיק ביותר בארגון השומר יו”ש. “אני מתנדב בחוות מור ובאותו ערב כשהגעתי לשמירה, היו המון כוחות צבא ומשטרה. בימים כתיקונם, המתנדבים הם אלו שמגינים ושומרים על הקרקעות. החקלאים מוסרים את נפשם. 

 

שבתאי הגיב מהר ובנחישות ומנע אסון כבד. מדי יום הם מונעים בגופם את הרצח הבא. אני קורא לכל מי שיכול לבוא, לשמור ולסייע לחקלאים”. 

שמירה על אדמות מדינה – המאבק הציוני של 2021
מדינת ישראל מפקירה בפועל את אדמותיה להשתלטות עוינת. אחרי השתלטות כזו כמעט ובלתי אפשרי להחזיר את האדמות לשליטת המדינה. ניתן למצוא המון מקרים של השתלטות כזו, בלי יכולת של המדינה לחזור אחורה. המקרה המפורסם שבהם, הוא מקרה חאן אל-אחמר שהמדינה מתקשה, כבר שנים, לגרש משם את הפולשים.
את הפעילות הזו לשמירה על האדמות מבצעים אזרחים פרטיים, שלוקחים יוזמה ומקימים חוות בשטח ורועים את הכבשים בשטחים. אם הם לא היו נמצאים שם – היינו מאבדים את השטחים הללו. “ארגון השומר יו”ש מתגייס לעזרת החקלאים ונותן להם את האפשרות לישון בלילה. המתנדבים מגיעים לתפוס עמדות במקום החקלאים שעובדים ביום ושומרים בלילות”, אומר שבתאי.
גם אברהם ושרון קלנר בחרו להקדיש את חייהם למאבק על אדמות יו”ש. הם מתגוררים עם ארבעת ילדיהם, בחוות ‘מעוז צבי’ הצמודה למבוא דותן כבר שמונה שנים.

האם הוא גיבור אלמוני גם בקרב העדה האתיופית?
"מתוך מחקר שטח שאנחנו עשינו, הדור היותר וותיק מיוצאי העדה שעלו דרך סודן מכירים אותו כדמות משמעותית, אבל הנוער והצעירים לא מכירים כמעט בכלל".
מה החיבור האישי שלך להנצחה ולסיפור?
"אני נושא שם משפחה מיוחד, טיקטין שזה שם של עיירה בפולין (טיקוצין). במהלך מלחמת העולם השנייה כמעט כל הקהילה היהודית שם נרצחה יחד ביער לופוחובה. אבא שלי נסע למסע שורשים והלך לומר שם קדיש לזכר כל נפטרי העירה בקבר האחים ביער. השם שלי הולך איתי כמו גם האחריות על שימור הזיכרון, האחריות להמשיך לספר את הסיפורים שבנו את עם ישראל".

החווה נקראת על שם צביקה שלף הי”ד שנרצח בפיגוע ירי על כביש מבוא דותן, בקה אל-שרקייה. החווה פרוסה על שטח של 6,000 דונם והם מגדלים עדר של 300 ראש במטרה לשמור על אדמות מדינה. “עבודה בחקלאות, היא עבודה קשה מאוד” מספר אברהם, “זו עבודה מסביב לשעון, אבל מה שמניע אותי, זו השליחות והאידיאולוגיה”.
בחווה מתארחים שני נערים ששותפים בתחזוקת החווה ועוזרים בפעילות השוטפת במקום. “יש להם סדר יום מאוד מאורגן ומסודר” מספר אברהם. “כל אחד יודע מה תפקידו. בבוקר הם משכימים לתפילה וללימוד מול נוף עוצר נשימה, ומתארגנים ליציאה למרעה. בכל יום הם רועים את העדר כשלושה קילומטרים, כך ניתן להשגיח על האדמות ולוודא שלא מתקיימת השתלטות עוינת על השטח”.
במשך השנה האחרונה חלה עליה בטרור החקלאי וחוות ‘מעוז צבי’ סובלת מהצתות חוזרות ונשנות. בחג שמחת תורה האחרון קמו משפחת קלנר לריח של שריפה. הם גילו הצתה מכוונת ששרפה שטחי מרעה ענקיים. בנס לא הגיעה האש לבית המשפחה העשוי מעץ ונמנע אסון נוראי. הצתה זו, היא רק אחת משלוש הצתות שהם חוו השנה.
אביתר ובתיה קארו וחמשת ילדיהם מתגוררים בחוות ‘מלאכי השלום’ שבה הם מגדלים עדר כבשים, במטרה לשמור על אדמות המדינה באזור שסובל כבר שנים מהשתלטות ערבית עוינת. הם מתגוררים באוהל בחווה למעלה מחמש שנים לסירוגין, ומארחים נערים בשבתות ובחגים.
חוות 'מלאכי השלום' נקראת על שם מלאכי רוזנפלד ושולי הר מלך הי"ד מכוכב השחר, שנרצחו באזור החווה, שנמצאת בין כוכב השחר לשילה. החווה מחזיקה שטח של 5,000 דונם ובה עדר של 600 ראש. החווה ממוקמת במיקום אסטרטגי מבחינה ביטחונית. בחקירת המחבלים שרצחו את מלאכי, הם הודו שבחרו לרצוח בציר שנחשב שקט יחסית, שאין בו נוכחות קבועה של כוחות הביטחון.

רבנים ואישי ציבור במסר לחקלאים ולמתנדבים
רבנים ואישי ציבור בולטים אומרים כי הפרויקט של השומר יו”ש הוא אחד המיזמים החשובים היום למפעל הציוני. הרב שמואל אליהו רבה של העיר צפת: “אנחנו רוצים לברך את כל החבורה הזו, שעוזרת לשמור על החקלאים שלא יגנבו להם תוצרת, שלא יפגעו בם. כל מי שיכול להתנדב ולעזור, תבוא עליו הברכה”.
הרב דב ליאור רבה של קריית ארבע יצא בקריאה פומבית לסייע לארגון השומר יו”ש: “אנשי הארגון תורמים מזמנם, וממרצם ומחוכמתם לעזור לכל אותם אחינו, מיושבי ארצנו, נגד החבלות, הגניבות וההתנכלויות של מחבלים. הם שותפים לבניינה וישובה של ארצנו”. 

ח”כ מיקי זוהר בפנייה אישית לעם ישראל: “החקלאות הישראלית חשובה לכולנו בכלל ובפרט החקלאות ביהודה ושומרון ששומרת על ארץ ישראל ועוזרת לנו ליישב אותה ולבנות אותה. ארגון השומר יו”ש עושה את עבודתו נאמנה למען החקלאים בהגנה מפני גניבות וגזלות שאנו רוצים למנוע”.
החקלאים בחוות הבודדים נמצאים בחזית מדי יום, מוסרים את נפשם ושומרים על הקרקעות של ארץ ישראל. ארגון יו”ש דואג שהחורף הזה, החקלאים לא יתמודדו לבד מול הטרור החקלאי, ויצליחו במשימה הלאומית. “מבחינתנו זה המאבק הציוני החשוב ביותר בשנת 2021. יש כאן מאבק יום יומי על אדמות המדינה ואנחנו חייבים שלא לישון בלילה, כדי שהחקלאים האלה יוכלו להמשיך לשמור על האדמות”, מסכם מאיר ברטלר ממייסדי הארגון.

כתבות נוספות:

פרקי הלל

יעלי אליה מדי הבית של עמיחי ורינה אריאל נמצא באזור פסטורלי ומבודד באופן יחסי בקרית

קרא עוד »

ניגון הלב

יעלי אליה מדי עופר שניידר ירושלמי מלידה, נולד למשפחה חילונית אחד משלושה ילדים. היום גר

קרא עוד »

שר התורה

מאיר טרבלסי הידעת? בספרייתו של הרב עובדיה זצ”ל יש כ-40,000 ספרים! הרב נולד בשם “עובדיה

קרא עוד »

מהפכה של שמחה

צופיה לקס, סטנד-אפיסטית, שחקנית ויוצרת תיאטרון, אם לתשעה המתגוררת ביישוב עפרה, אישה מלאת אנרגיות השומרת

קרא עוד »

קריאת כיוון

אסף משניות בפעם הראשונה מאז ממשלתו של אהוד אולמרט הולכת המפלגה הדתית-לאומית, ימינה בגלגול הנוכחי,

קרא עוד »