משתי מדינות להחלת ריבונות

בחירות תשע"ט| איילת שליסל

מפלגת השלטון במדינת ישראל בעשור האחרון היא הליכוד. המפלגה הגדולה, שרבע מחברי הכנסת היום נמנים עם חבריה, מורכבת מפסיפס אנושי מיוחד. אנשי הציונות הדתית שהתפקדו לליכוד הבינו שהאמרה 'להשפיע  מבפנים' חייבת להיות הלכה למעשה
 
שבח שטרן, תושב היישוב שילה, חבר בליכוד זה 35 שנה ועומד בראש המטה הלאומי בליכוד. הוא שייך לציונות הדתית בכל רמ"ח איבריו, ומשתף את קוראי גילוי דעת בהחלטתו לתמוך במפלגה גדולה ולא במפלגות מגזריות: "אחרי חורבן ימית בשנת תשמ"ב לא הייתי פעיל פוליטי. האמנתי בתנועת התחיה, אבל נוכחתי לראות  שכוחן של המפלגות הקטנות מוגבל. יש להן השפעה על מוסדות החינוך של המגזר, אבל בהכרעות לאומיות כמו פינוי סיני או כמו אוסלו, המפלגות הגדולות יכולות לפעול בלי להתחשב במפלגות הקטנות.
 "הגענו למסקנה שכדי לפעול למען ארץ ישראל אנחנו צריכים להיות פעילים במפלגת השלטון. נכנסנו למפלגה ופקדנו בה הרבה מאוד חברים, ונהיינו חברי מרכז".
שטרן מספר שבשנים ההן הם לא עשו יותר מדי, אבל לקראת תשס"א הבינו את גודל השפעתם: "כשאריק שרון הצהיר על הקמת מדינה לפלסטינים ביו"ש, חשבנו שזה דבר בלתי אפשרי שראש הליכוד יאמר.
"'מנהיגות לאומית' נכנסה לליכוד לכאורה באג'נדה שלנו, אבל משה פייגלין חשב שהוא ישנה את כל הליכוד מבפנים ויתאים את הליכוד לאידאולוגיה שלו. פייגלין היה נטע זר בליכוד, ובשתיים-שלוש קדנציות הוא נדחה החוצה". בימים אלו הודיע בית הדין של הליכוד כי הוא פוסל חברות של 14 מחברי הליכוד החדשים, ושטרן מתאר את המאבק בהם: "הליכודניקים החדשים הצהירו שהם רוצים לעשות מהפכה מבפנים. ראו ברשתות החברתיות שהם הגיעו ממרצ וחלקם אפילו הצביעו לרשימה המשותפת. הם תקפו מאוד את נתניהו על החקירות, יצאו נגד כל מיני שרים וחברי כנסת. הם טוענים שפקדו לליכוד עשרת אלפים. זה כוח שיכול להשפיע ולקבוע גורלות של חברי כנסת. באותו הזמן אנחנו כקבוצות אידאולוגיות קצת פחתנו".
היום יש חוק האוסר על התפקדות לכמה מפלגות במקביל, ולכן חברים רבים שהתפקדו לבית היהודי בתקופתו של בנט נטשו את הליכוד. שטרן מדייק ואומר כי עשרת אלפים מתפקדים נמחקו מהתפקדויות כפולות עם הליכוד. המפלגות שהיו בהן הכי הרבה מתפקדים כפולים לליכוד היו מרצ ומפלגת העבודה: "אם אנחנו נהיה בליכוד, ושליש עד חצי מחברי הכנסת של הליכוד יהיו אנשי ארץ ישראל, לא יוכלו לעשות דברים אסטרטגיים שליליים. היום אני תושב בנימין, המועצה שבה מספר המתפקדים הגדול ביותר לליכוד. יש לנו כמובן גם חברים בגבעת שמואל, ברעננה ובכל הארץ".
הכוח שלכם עשה שינוי?
"חוק ההסדרה התקבל עקב מהמאבק על עמונה, שהיה הטריגר. מפלגות הנישה יכלו לעמוד על הראש, אבל לולא היו 29 חברי הליכוד מצביעים, החוק לא היה עובר".

שבח שטרן

שטרן מספר על אחד האירועים החשובים ביותר מבחינתו בליכוד: "היה לי הכבוד להיות במובילי תמיכת מרכז הליכוד בסיפוח ההתיישבות ביו"ש. זה היה רגע היסטורי. הוא שינה את השפה. ברגע שהסיפוח הפך להחלטה רשמית של הגוף המרכזי, הוא היה לנושא מוביל. משתי מדינות – להחלת הריבונות".
בימים אלו שטרן מתמודד על משבצת נציג יו"ש בליכוד. "אני מגדיר את עצמי חייל של ארץ ישראל. לא באתי מעולם בשל שאפתנות פוליטית, ואני לא צריך להבטיח מה אעשה אלא מבטיח לעשות את מה שאני עושה כל הזמן".
לסיום הוא מרחיב: "היום יש תוכנית תחבורה ומים ביו"ש, ואחרי שהיא תיושם ציר 60 יהיה כמו כל הצירים המתוכננים לטווח ארוך. זה יעד מבחינת התשתיות. כך גם תכנון המים: בתוכנית שיובל שטייניץ מוביל היום יהיה תכנון אסטרטגי. כל תחום מים וחשמל מתוכנן בהתאמה למיליון יהודים ביו"ש. יש לי קו ישיר ליובל שטייניץ לומר לו שלא התקלחתי לשבת כי לא היו מים, ואם יש צינור ישיר כזה, נפתחת ההבנה לבעיה. זו משמעות אדירה לכוח שלנו כחברי מפלגת השלטון. שרים אמרו לי שאם בתקופת העקירה מגוש קטיף היה לנו הכוח שיש לנו היום בליכוד, לא היה פינוי".

כתבות מגזין נוספות

קרואי העדה

כתבת מגזין | רונית עצר תלמידי חכמים בני העדה האתיופית לומדים בכולל יום-יום וניגשים למבחני

קרא עוד »