פיצול או חיסול?

בחירות תשע"ט| איילת שליסל

בימים האחרונים הציבור הדתי מתעסק בעיקר באחוז החסימה.
בכל סקר חדש שיוצא כולם מסתכלים על מפלגות הימין, לראות איפה הן ביחס לאותו אחוז, שעומד היום על 3.25% מקולות הבוחרים. 
הדיבורים סביב האיחוד בימין אינם נפסקים, אך נשמע שיש מי שחוששים מהמהלך שמא יאבד קולות מגוונים, ולעומתם יש מי שדווקא מסיבים את תשומת הציבור לכך שייתכן כי אנחנו קרבים לחיסול שלטון הימין בשל יהירות כלל הצדדים.
אשי הורביץ, מנהל מחלקת אירועים בחברון ובמערת המכפלה, התחיל בעת האחרונה להעלות לרשת פוסטים על הצורך באיחוד על ידי בלוק טכני כדי להימנע מאיבוד קולות למחנה הימין.
הוא משתף את קוראי 'גילוי דעת' ברעיון שצבר תאוצה ברשת וזכה ללא מעט שיתופים: "הרעיון שלי אומר משהו פשוט מאוד, אני לא כהניסט, אני ריאליסט. יש פה קהל מכובד ששווה משהו כמו שמונה מנדטים עם איתמר בן דביר, מיכאל בן ארי, סמוטריץ והבית היהודי. נשמע הזוי שדווקא הציבור האידאולוגי, שכל היום צועק 'אחריי' ומוכן להקריב, פתאום כשמדובר על להציל את הימין ולהרוויח עוד שלושה מנדטים מתחיל להתעסק באגו או בהתבטאויות כמו 'זה ירחיק אחרים'".
את הטענות שאשי מזכיר משמיעים ברשתות התקשורת נציגי הציבור, ומי שדווקא הפתיע ואף הפציר באנשי הימין לפעול למען האיחוד היה ראש הממשלה נתניהו. הוא שאמר שיש לאחד את כל מפלגות הימין: הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה לישראל.
אשי מסביר מה המשמעות של איחוד טכני כזה: "צריך להבין בדיוק מה אומר 'בלוק טכני'. הציבור צריך להבין שלא מדובר באיחוד בין המפלגות. בדיוק כמו שהערבים הבינו שבשביל לעבור את אחוז החסימה הם צריכים להתאחד, הציונות הדתית חייבת להתעורר ולהבין שבשביל שלא נאבד את שלטון הימין חייבים לעשות בלוק טכני. הבלוק הטכני מניח לכל מפלגה לצאת לדרכה יום אחרי הבחירות".
אשי ממשיך ומדגיש: "יש פה משהו בלתי נתפס. הרי כולם מסכימים שעדיף בן גביר בכנסת מעוד מנדט לגנץ או לרשימה המשותפת. אף אחד לא צריך לשכנע להצביע לשני. מדובר על כלי שהוא 'תרגיל' כדי להכניס עוד כוח ימני לכנסת". 
הוא מנסה לבאר מהי הטעות הסטטיסטית שלא בטוח שהציבור שם לב אליה: "הבית היהודי והאיחוד הלאומי אולי לא מבינים שהם בסכנה גדולה לא פחות מעוצמה לישראל. הבית היהודי בבחירות הקודמות קיבל בסקרים 12-11 מנדטים, ואילו לעוצמה לישראל עם אלי ישי היו חמישה מנדטים. בפועל קיבל הבית היהודי שמונה מנדטים, שהם ארבעה מנדטים פחות מבסקרים, ועוצמה לישראל קיבלו בערך מנדט פחות מבסקרים, ולא עברו את אחוז החסימה. צריך להבין שהמקרה הכי גרוע, שממנו מפחדים, הוא שיברחו כמה קולות לימין החדש… אבל אפילו אם 10,000 קולות יעברו מהבית היהודי לימין החדש, גם להם יש אנשים טובים, כמו קרוליין גליק ואיילת שקד. המנדטים האלה לא יגיע לשמאל. הלחץ שהשמאל מפעיל נגד האיחוד הזה צריך לרמוז לציבור עד כמה המהלך הזה נכון".
לסיום מסביר אשי את האבסורד שקורה במגזר: "כשהציבור שומע את ביבי צועק געוואלד, הוא רץ להציל את ביבי. מיכאל בן ארי, איתמר בן גביר, בנצי גופשטיין וברוך מרזל שווים שלושה מנדטים שיכולים להוסיף עוד למען השבת והתורה. איך ימין שאכפת לו מארץ ישראל יכול לוותר על קולות שיכולים ללכת לאיבוד?"
עד לרגע סגירת הגיליון עוד לא מסתמן איחוד בין עוצמה יהודית לבין האיחוד הלאומי והבית היהודי. פייסבוק וטוויטר גועשים, ומי יודע אם סערת הרשת תביא בסופו של דבר לבלוק טכני או שהציבור כולו יכסוס את ציפורניו בד' באדר ב' בערב מול אתרי החדשות בתקווה שהמפלגה שהצביע לה תעבור את 3.25 האחוזים. 
 

כתבות מגזין נוספות

קרואי העדה

כתבת מגזין | רונית עצר תלמידי חכמים בני העדה האתיופית לומדים בכולל יום-יום וניגשים למבחני

קרא עוד »