שליחות מכל הלב

בקרוב תסיים תנועת תורה מציון הכשרה של כחמישים שליחים חדשים מהציונות הדתית, והם יצאו לשליחות בקהילות היהודיות ברחבי העולם.
שוחחנו עם כמה מהם ושמענו על האתגרים, על החששות ועל תהליך ההכשרה.

חננאל ואלישבע ברטוב יעזבו בקרוב את ביתם, יארזו את עצמם ואת שלוש בנותיהם, יעלו על המטוס אל העיר ריו דה ז'נרו שבברזיל ויהיו הראשונים שיכהנו כשליחי תנועת תורה מציון בעיר הדרום-אמריקנית.
הזוג גר כרגע בכפר הילדים נווה מיכאל שבפרדס חנה: חננאל מדריך נוער, ואלישבע מורה ורכזת צהרון. הם יעזבו את הכפר לאחר חמש שנים משמעותיות ועמוסות בתחום החינוך, ומסבירים מדוע החליטו ללכת על תפקיד מאתגר כל כך: "חיפשנו הרפתקה שתמשיך בעשייה ערכית מכיוון אחר ממה שעשינו עד היום, עם דגש על עיסוק ביהדות ורוחניות". 

ואין חששות לעבור למדינה אחרת? תרבות, שפה?

"האמת היא שיש לא מעט חששות, החל מההתאקלמות של הילדים בגנים ועד לביטחון האישי, שבעייתי בברזיל. צריך לתת יד לילדים ברחוב ואסור להסתובב בלילה. ההישג הכי גדול שלנו כאן יהיה אם אנחנו חוזרים לפה בעוד שנתיים כי כולם עלו לארץ", מספרים בני הזוג.

בני משפחת גטנו, אליהו, שרה וארבעת ילדיהם, יעזבו את כרמי צור שבגוש עציון ויעברו באמצע אוגוסט לקהילה היהודית במונטריאול שבקנדה לכולל תורה מציון בבית הספר היברו אקדמי.

שרה היא מורה לאנגלית בבית הספר עשה חיל באפרת, ואליהו משמש ראש כולל הסמכה לרבנות בישיבת אור תורה מחניים במגדל עוז. גם הם מספרים על ההחלטה לצאת לשליחות ועל החששות: "ההחלטה לצאת לשליחות נבעה מרצון פנימי עמוק לתת ולהשפיע מהיכולות, מהכוחות ומהכישרונות שנתן לנו הקב"ה, עם אהבה גדולה ליהודי חוץ לארץ באשר הם. אנחנו מגיעים מרקע חב"די ומזדהים מאוד עם החשיבות של הפצת התורה מתוך אהבה ושמחה. כבר היינו בעבר בשליחות של הרב עדין שטיינזלץ בלוקסמבורג, וכעת שמחים ומודים על ההזדמנות לעשות זאת דרך תורה מציון בקהילת מונטריאול", מספרים בני הזוג.

החשש המרכזי הוא ההתאקלמות של הילדים במסגרת החדשה. הלמידה במסגרת שונה באנגלית ובצרפתית, שתי שפות שהילדים עדיין לא מכירים. אחנו מקווים שהם יצליחו לרכוש מהר ובקלות חברים חדשים ולחוות הצלחה במישור החברתי ובמישור הלימודי. חוץ מזה אנו מעדיפים לקרוא לחששות 'אתגרים', ובתוכם אפשר לקפל את הרצון שלנו להצליח להתחבר לאנשים, לעמוד ביעדים ולעשות טוב במסגרת שאליה אנו מגיעים".

"לאחר ששמענו את השליחים החדשים רצינו לשמוע כיצד בכלל הופכים לשליחים. זאב שוורץ, מנכ"ל תורה מציון, הסביר לנו את תהליך הגשת המועמדות, הקבלה וההכשרה לקראת השליחות.
"מי שנמצא מתאים מוזמן גם לתהליך הכשרה מרוכז וממוקד שבו שני סמינרים; אחד בתחילת ניסן והשני בקיץ, ממש לקראת היציאה לשליחות. במהלך ההכשרה אנחנו מתמקדים בשלושה תחומים מרכזיים: תיאום ציפיות בנוגע למהות השליחות ותפקיד השליח בקהילה, כלים ומיומנויות והגברת תודעת השליחות והמוטיבציה להשפיע. במקביל אנחנו בונים צוותים של שליחים (שניים עד ארבעה בחורים רווקים, ולפעמים גם משפחה שיוצאת לאותו יעד), והם מתראיינים לקהילות השונות. במהלך חודש אוגוסט, אחרי שיבוץ, הכנות, הכשרה ופרדה מהחברים והמשפחה, השליחים יוצאים לדרך".

כתבות נוספות באותה קטגוריה

פרקי הלל

יעלי אליה מדי הבית של עמיחי ורינה אריאל נמצא באזור פסטורלי ומבודד באופן יחסי בקרית

קרא עוד »

ניגון הלב

יעלי אליה מדי עופר שניידר ירושלמי מלידה, נולד למשפחה חילונית אחד משלושה ילדים. היום גר

קרא עוד »

שר התורה

מאיר טרבלסי הידעת? בספרייתו של הרב עובדיה זצ”ל יש כ-40,000 ספרים! הרב נולד בשם “עובדיה

קרא עוד »

מהפכה של שמחה

צופיה לקס, סטנד-אפיסטית, שחקנית ויוצרת תיאטרון, אם לתשעה המתגוררת ביישוב עפרה, אישה מלאת אנרגיות השומרת

קרא עוד »

קריאת כיוון

אסף משניות בפעם הראשונה מאז ממשלתו של אהוד אולמרט הולכת המפלגה הדתית-לאומית, ימינה בגלגול הנוכחי,

קרא עוד »

הנגשה עכשיו

קרוב לעשור שמתנהל מאבק עיקש להנגשת מערת המכפלה לאוכלוסיית הנכים. השבוע, עושה רושם שהמאבק נכנס

קרא עוד »

עדות חיה

יוסף זלמן קליינמן, ניצול מחנה אושוויץ ואחד מעדי משפט אייכמן, מספר על השואה בתיעוד מטלטל.

קרא עוד »

מגזר קרוע

הריצה המסתמנת בשני ראשים בסבב הבחירות הקרוב מהווה תמונת מראה לתהליך שעובר המגזר הדתי בכללותו:

קרא עוד »
בנצי גופשטיין וברוך מרזל

פסולי בג"ץ

לאחר הפסילה הלא מפתיעה שנפסלו בבג"ץ נציגי עוצמה יהודית בנצי גופשטיין וברוך מרזל יצאנו לשמוע

קרא עוד »

חיים שלי

מאיר טרבלסי אוריאל שמחה עזרה ראשונה בהצלת חיים, אוריאל שמחה מספר על קורסי העזרה הראשונה

קרא עוד »
צילום: אפרת ורד

הלכה למעשה

כתבת מגזין | מאיר טרבלסי התלמידים המתכוננים בימים אלו לחידון ההלכה הגדול מתרגשים מאוד, ואיתם

קרא עוד »