DNA של חסד

יוסף ארנפלד

העשור האחרון היה עשור החסד של ישראל ליבמן. לאחר שהחלים ממחלת הסרטן הוא החליט להקדיש את חייו לעשיית חסד. ארגון 'מקימי' אותו הקים לזכר אביו ואחיו חוגג בימים אלה עשור של פעילות, במהלכן ליווה אלפי משפחות אל עתיד כלכלי בטוח ויציב. בראיון מיוחד הוא פורש את רוחב היריעה על המצב הכלכלי של משפחות רבות בישראל ומספר על המיזמים החדשים של הארגון בעקבות הקורונה

על אף שהחלים מסרטן קשה, בו חלה בגיל 24 ונאבק בה בייסורים קשים במשך 3 שנים, הרגע שבו ישראל ליבמן הבין שחייו ניתנו לו במתנה גמורה היה רק חודש לאחר מכן. באותו היום הוא החליט להביא בקבוקי יין ובונבוניירות לצוות הרפואי שליווה אותו במסירות גדולה, מתוך הכרת הטוב. "ב-12 בצהריים היה מאוד נחמד, אבל הקב"ה גלגל את הדברים קצת אחרת". ב-12 בלילה של אותו היום, הוא התבשר כי אחיו, שלמה ליבמן הי"ד נרצח על ידי מחבלים במהלך סיור בטחוני בפאתי היישוב יצהר.

אחרי ההחלמה, עבר ליבמן עם משפחתו ליישוב יצהר ולמד גם בישיבת 'עוד יוסף חי' בשכם כדי לחזק את המקום שבו התגורר ונרצח אחיו. בהמשך, הפך להיות מנהל תפעול של הישיבה, אך שהצבא נטש את קבר יוסף בשכם, המשפחה עברה להתגורר בבית אל והחיים שבו למסלולם. אך לא לעולם חוסן. שבע שנים לאחר שנרצח אחיו, היכה הסרטן במשפחת ליבמן בפעם השנייה. אביו, הרב מנחם ליבמן, ממייסדי היישוב היהודי בחברון ובקריית ארבע, נפטר מאותה מחלה שממנה החלים ישראל כמה שנים קודם לכן.
את התובנה שהחיים הם מתנה הוא החליט לנתב כדי לעזור לאחרים. "מאז שהחלמתי, קיבלתי תובנות חדשות לחיים, ופתאום הבנתי מה המשמעות האמיתית של החיים", הוא נזכר. "החלטה המרכזית שלי הייתה להתעסק בעולם הנתינה והחסד". אחת המסקנות הייתה שלא להקים עוד ארגון חשוב שמחלק סלי מזון לנזקקים, אלא משהו אחר. "באותה תקופה התוודעתי לבן משפחה שנקלע לקושי כלכלי לאחר שצבר חובות גדולים ובקשו ממני לעזור. התחלתי לעזור לו עם גיוס תרומות ועם הזמן הבנתי שמדובר בבור ללא תחתית. הקב"ה האיר את עיני לפתור את הבעיה מהשורש ולא רק לשים פלסטר. כך התגלגלתי לתובנה לעזרה בסגנון אחר".
באותם ימים אוריאל לדרברג, תושב בית אל אף הוא, הקים את עמותת 'פעמונים', המסייעת למשפחות במצוקה כלכלית, ליבמן התגייס לתפקיד סמנכ"ל התפעול שלה וכתב מאפס וניהל את מערך ליווי המשפחות. בשלב מסוים לפני כעשור – הקים את עמותת 'מקימי', לזכר אביו ואחיו, מתוך מטרה לסייע למשפחות הקשות ביותר במשק הישראלי ומאז משמש כמנכ"ל שלה.

"כמו כל עם ישראל, הקורונה תפסה אותנו בהפתעה גדולה מאוד", מרחיב ליבמן. "מרגע שיצאנו לתקופה המוזרה הזאת, אנחנו נמצאים בחוסר יציבות מתמיד. לאורך התקופה אנחנו מקבלים פניות ממשפחות במציאויות שונות ממה שהכרנו עד לא מזמן.

מיום הקמתה סייעה העמותה למעל 4,500 משפחות ישראליות שנסיבות חייהן הובילו אותן למצוקה מסיבות שונות – מחלה, תאונה, חובות לבנקים, לנושים ולשוק האפור. העמותה פורשת בפני המשפחה את דרכי הפעולה האפשריים שברשותה ומסייעת בהכנת תוכנית הבראה כלכלית ארוכת טווח, יחד עם אנשי מקצוע דוגמת עורכי דין, עובדים סוציאליים, רואי חשבון ויועצי משכנתאות. במקרים רבים פועלת העמותה בתוך הקהילות ורותמת את המעגל החברתי הקרוב של המשפחה לעזרה.
שירותי העמותה מיועדים לכל משפחה אשר רוצה להגיע להתנהלות כלכלית נכונה ובריאה. מדובר בשירות ייחודי אשר ניתן ללא כל תנאי סף וללא בירוקרטיות וזמן קריטי שיכול להציל את המשפחה. בבסיס שיטת העבודה עומדת ההנחה כי לכל משפחה יש את היכולת לנהל באופן נכון את משק הבית בכוחות עצמה. 

העמותה מאמינה בטיפול ארוך טווח כאשר במרכזו נמצאת המשפחה עצמה, מתוך גישה שלפיה פיתוח מיומנויות להתנהלות כלכלית נכונה הוא כלי חיוני העשוי לתרום לכל משפחה. הערך העליון של הפעילות הוא האחריות העצמית של המשפחה בדרך להבראה כלכלית ומתוך כך, שירותי העמותה מותנים ברצונה של המשפחה לקבל על עצמה אחריות זו בכוונה לבצע תהליך של שינוי, תוך שקיפות ושיתוף פעולה מלאים.

אלפי משפחות יצאו מהמשבר

בימים אלה מלאו עשור שנים להקמת 'מקימי', במהלכן אלפי משפחות נעזרו ביועצים שהעמיד לרשותם הארגון, כדי להוציא אותם ממשבר כלכלי כזה או אחר. "הזמן עבר מהר, מה שמוכיח את האמרה 'הזמן עובר כשנהנים'", מחייך ליבמן. "ההנאה הגדולה שלנו היא עשיית החסד. אנחנו מופתעים לטובה, לא ציפינו שהארגון יגיע למימדים אליהם הוא הגיע עד עכשיו. היום בכל צרה שאדם נתקל בה, כמעט תמיד יהיה מי שידע להפנות אותו אל 'מקימי'. בשגרה פונים אלינו כמה עשרות משפחות בחודש ומאז הקורונה, המספרים הכפילו את עצמם".

ליבמן מספר כי חלק מהאסטרטגיה ש'מקימי' בחרה זה לקחת יועצים שבנפשם הדבר. כאלה שמעבר למקצועיות שלהם איתה הגיעו, היא נרכשת מחדש תוך כדי. "לחשוב שכל אחד מיועצים עבר כמה מאות משפחות. אין לזה אח ורע. כל משפחה עם הסיפור שלה: 4 מיליון ₪ חובות או שבני הזוג רוצים להתגרש באותו מעמד או כל מיני תופעות – יכולת הניתוח שלהם של המצב, יכולת ההכלה וההבנה ואחר לייעץ למשפחות נוספות על בסיס הנתונים האישיים שלהם – מיוחדת ביותר".

"באים אלינו אלינו כל המי ומי", הוא מגלה. "גם אנשים מכובדים, או כאלה שעובדים במקצועות מכובדים. מכל רחבי הקשת. רבנים, אישי ציבור. כאלה שיכולים להיות בחוץ האנשים הכי חשובים, אבל בתוך משפחתם משהו תקוע. אנחנו נותנים לאותם אנשים ולאותם משפחות את הכבוד הראוי – מעצם זה שהם באים לתהליך אצלנו. יש הרבה אנשים שנמצאים בקשיים ולא מוכנים להגיע, בגלל הכבוד שלהם. חשוב לזכור שאין חבוש מתיר עצמו מבית האסורים. אנחנו נותנים להם את הדיסקרטיות המלאה, שזה אחד הדברים הכי חשובים והכי קשים. אתה נכנס הביתה בידיעה שעזרת למשפחה שאם רק תפלוט את השם שלה, כל המדינה תחגוג. 

אתה יכול לפגוש את אותם אנשים במקומות מסוימים וצריך להיות שחקן ולהציג כאילו אתה מכיר אותם ממקום אחר או לא מכיר אותם בכלל".

מציאות מאתגרת
"כמו כל עם ישראל, הקורונה תפסה אותנו בהפתעה גדולה מאוד", מרחיב ליבמן. "מרגע שיצאנו לתקופה המוזרה הזאת, אנחנו נמצאים בחוסר יציבות מתמיד. לאורך התקופה אנחנו מקבלים פניות ממשפחות במציאויות שונות ממה שהכרנו עד לא מזמן. אמנם הפתעות תמיד היו ותמיד יהיו אצל משפחות שמגיעות אלינו עם סיפורים קשים, שמשתנים ממשפחה למשפחה, אבל תמיד בתוך הנושא הכלכלי הרגיל עם תשתית ברורה, כמו קושי בתזרים או חובות. הקורונה הביאה איתה את המקרים הכי פחות צפויים. 'החלום הכי שחור שלי זה להגיע למקום כמו שלכם', הוא משפט שאנחנו שומעים לא פעם בשנה האחרונה. 'לא חלמנו שנצטרך להגיע למקום שמסייע לאנשים עזרה בניהול משבר'. חל"ת, פיטורין, עסקים ששגשגו ופתאום נעצרו ללא הודעה מוקדמת. גם כאשר יש עסק שקמים לו מתחרים, אדם לומד לנווט. יש לו תקופת הסתגלות. גם המודרניזציה שינתה את השוק, פתאום המוצר מסוים כבר לא אקטואלי, גם יש זמן. כאן – בהנחתה של רגע אדם מוצא את עצמו בלי כלום. צריך לדעת איך לפרנס את המשפחה. אף אחד לא מחכה לו".
בעקבות הקורונה, יצא הארגון במספר יוזמות דיגיטליות, במטרה לסייע לציבור בתקופה מורכבת זו. "אנשים ממילא נמצאים שעות רבות מול המסך וזאת הזדמנות לתת להם יותר כלים כיצד להתנהל נכון מבחינה כלכלית", מסביר ליבמן. כך למשל בחודש האחרון מתקיימים 'מפגשי זומקימי' – בכל שבוע, ביום שלישי בשעה 21:00, מתקיימים מפגשי זום ללא עלות עם אנשי המקצוע שעוזרים למשתתפים לצמוח וללמוד בתחום הכלכלי והעסקי. כך למשל התקיימו הדרכות בנושא שיווק דיגיטלי לבעלי עסקים, כל מה שחשוב על המשכנתא, איך מתקבלים לעבודה בתקופת משבר הקורונה, זכויות העובד, איך לזהות השקעות בעייתיות, חינוך כלכלי לילדים, קבלת מלגות לסטודנטים, חסכונות ועוד.
במקביל, בחצי שנה האחרונה יוצא מידי חודש 'מגזין מקימי לכלכלת המשפחה' שהספיק לצבור עשרות אלפי קוראים. מטרת המגזין היא להביא תוכן עיתונאי כלכלי, ורווחתי למשפחות בישראל. בשונה מאתרי חדשות ועיתונים כלכליים, מגזין דיגיטלי זה עוסק נטו בכלכלת המשפחה, העצמאים והסטודנטים. בין המדורים בו אפשר למצוא חדשות כלכליות על סדר היום, מדור כלכלה נבונה אשר מייעץ ומכוון, מדור רווחה, מדור צעירים הפונה לסטודנטים, זוגות צעירים או חיילים משוחררים. תוכנו של המגזין נכתב ברובו על ידי מלווי משפחות בעמותה.
גולת הכותרת היא האפליקציה שפיתחה מקימי, שנועדה לסייע למשפחות בניהול כספים, ותספק עבורן את הכלים לניהול תקציב מאוזן. החיבור למערך הדיגיטלי, באמצעות מערכת האפליקציה המתקדמת, מאפשר ניהול תקציב המשפחה בצורה נכונה ואפקטיבית, דרך הנייד או המחשב הפרטי של המשתמש. וכך, אלפי משפחות שבהן מטפלת העמותה ורבים אחרים שאינם פרושים תחת חסותה, יוכלו להנות מהאפשרות מהקלקלת כפתור פשוטה וללא מאמץ.
בחודש שעבר קיבל ארגון 'מקימי' את פרס ועידת הכלכלה השנתית לחיזוק הכלכלה המשפחתית בימי קורונה. "אני לא רגיל להיות במעמד של קבלת פרסים", אומר ליבמן בהתרגשות, "אני מודה להקב"ה שמביא אותי לכל מקום שהוא מביא אותי. באנו לעולם כדי לעשות את השליחות שלנו. התודה הגדולה באמת מגיעה לצוות היועצים המקצועי שיש לנו במלוא מובן המילה. אני מאחל להם ולנו שהקב"ה יתן כוחות להמשיך הלאה".

כתבות נוספות:

DNA של חסד

יוסף ארנפלד העשור האחרון היה עשור החסד של ישראל ליבמן. לאחר שהחלים ממחלת הסרטן הוא

קרא עוד »

פרקי הלל

יעלי אליה מדי הבית של עמיחי ורינה אריאל נמצא באזור פסטורלי ומבודד באופן יחסי בקרית

קרא עוד »

ניגון הלב

יעלי אליה מדי עופר שניידר ירושלמי מלידה, נולד למשפחה חילונית אחד משלושה ילדים. היום גר

קרא עוד »

שר התורה

מאיר טרבלסי הידעת? בספרייתו של הרב עובדיה זצ”ל יש כ-40,000 ספרים! הרב נולד בשם “עובדיה

קרא עוד »

מהפכה של שמחה

צופיה לקס, סטנד-אפיסטית, שחקנית ויוצרת תיאטרון, אם לתשעה המתגוררת ביישוב עפרה, אישה מלאת אנרגיות השומרת

קרא עוד »