ברית מילה

ד"ר חנה קטן

ד"ר חנה קטן

רופאה גניקולוגית, מומחית לפריון, מרצה וסופרת

ברית היא הסכם בין שני צדדים. בהשאלה נקרא גם המעשה שמבטא את ההסכם או מסמל אותו ׳ברית׳. ברית המילה היא אחד הסמלים היהודיים הכי מובהקים לקשר המיוחד שבין עם ישראל לבין הקב״ה. מה שמעניין הוא שמעשה המילה אינו מוטל רק על בן העם היהודי, וגם בני אברהם אבינו האחרים שאינם יהודים חייבים למול את עצמם, וכך נוהגים המוסלמים שראשיתם על פי המסורת בבני ישמעאל.
המילה היא פעולה כירורגית פשוטה יחסית, בעיקר כאשר היא נעשית אצל תינוק בן שמונה ימים, שרגיש פחות לכאב ממבוגר (עובדה שמציצת פד גזה טבול במעט יין משכיחה ממנו את כל כאביו…). גם הריפוי של החתך קורה בדרך כלל תוך 48 שעות ואף פחות. ברית מילה שנעשית לאדם מבוגר יותר מסובכת, ולעיתים היא דורשת גם כמה תפרים ואף דורשת לעיתים גם הרדמה, מקומית בדרך כלל. כל אלה צריכים להיעשות במתקן רפואי וע״י רופאים מומחים, למרות שמדובר בטקס דתי המלווה באורחים, בסעודה ובשירה. בימינו קיימים הורים שקשה להם עם הכאב של התינוק בזמן הברית והם מבקשים הרדמה מקומית. רוב הרבנים לא ממליצים על כך אבל זה מותר. אלחוש קל, כמו נתינת נר אקמול לתינוק סמוך לברית המילה אפשרית תמיד כי היא משאירה את התינוק ׳עירני׳ ומתפקד כאשר מקיימים בו את הברית המיוחדת והחד-פעמית בינו ובין ריבונו של עולם, והוא אינו ׳כאבן דומם׳.
לא מלים תינוק חולה, גם אם המילה עצמה לא תזיק לו. לכן תינוק שסובל מחום אפילו נמוך יחסית או מדלקת עיניים, או מצהבת אפילו פיסיולוגית שהרופאים אומרים שאין בזה כל סכנה, מחכים עם המילה עד לאישור של מוהל ירא שמיים ובעל ניסיון. אם התינוק היה חולה ממש, למשל – חום גבוה שנמשך כמה ימים או ששהה בטיפול פוטו-תרפיה (טיפול באור) עקב צהבת יותר מפיסיולוגית, והוא נדרש לטיפולים משמעותיים – מלים אותו רק שבעה ימים אחרי שהוא הבריא.
כל פעולה כירורגית עלולה לגרום לסיבוכים, אבל אצל מוהלים מוסמכים בעלי ניסיון המקרים שבהם קורה סיבוך כלשהו הוא אפסי. ויש לכך ראייה – למרות שמתקיימות רבבות בריתות מילה מידי שנה נדיר מאוד שמתפרסם מקרה שבו קרתה תקלה, ויש לסמוך על כך שהעיתונאים בימינו לא יימנעו מלדווח – אם אכן היה זה קורה תדיר.
אחד מנכדינו היה צהוב, ויום מילתו המתוכננת יצא בשבת. נסענו לכוכב השחר מבלי לדעת אם אכן תתקיים הברית בשבת. משעות הבוקר המוהל המיוחד, הרב צמח הירשפלד שמתגורר ביישוב, ישב עם התינוק על ברכיו בשמש שעות ארוכות עד שהוא החליט שניתן למול אותו, לשמחת כל הנוכחים.

שתפו

Scroll to Top
גלילה למעלה