גליון 511

בדרך לכותל

ברכת האילנות – היינו כחולמים

ישראל גולדברג, מנכ"ל פרסומי ישראל וקרן אביה

ישראל גולדברג

מנכ"ל פרסומי ישראל וקרן אביה

אני נזכר כיצד בתחילת חודש ניסן זכינו לצאת עם הרב צבי יהודה לברך “ברכת האילנות”.
מי שלא ראה את פניו הקורנות של הרב כשהוא עומד נוכח לבלוב עצי פרי בארץ ישראל, לא ראה שמחה מימיו.

1. שבת מברכין של חודש ניסן בכותל היא חוויה שאסור להחמיץ. ריחות האביב התמזגו עם החלום על ההכנות לקורבן הפסח בבית המקדש. “הנה זה עומד אחר כותלנו…מציץ מהחרכים”. זה 2000 שנה שלא היינו קרובים כל כך להתגשמות חזון הנביאים. אנו כמחוסני קורונה מרגישים עכשיו רגועים יותר בתפילה בכותל, כך שגם הנס החיסוני תורם בעז”ה לאווירת ההתעלות והשמחה.

2. בערגה רבה אני נזכר כיצד בתחילת חודש ניסן זכינו לצאת עם הרב צבי יהודה לברך “ברכת האילנות”. מי שלא ראה את פניו הקורנות של הרב כשהוא עומד נוכח לבלוב עצי פרי בארץ ישראל, לא ראה שמחה מימיו. הרב הסביר לי שעצי הפרי שעומדים בפריחתם הם התגשמות ממשית עכשווית של ההבטחה מהקב’’ה לגאולה של ימינו – גאולה, הצלה ופדות שקיבלו סימנים מובהקים לקיומם. ארץ ישראל נותנת פירותיה בעין יפה וקיבוץ גלויות. “אין לך קץ מגולה מזה…” אני מעיף מבט לקו הרקיע אולי המנוף שמניח יסודות לבית המקדש כבר מבצבץ מעל הכותל המערבי…

3. כמה ימים לאחר מכן חגגנו יחד את חג הפסח. זו הייתה חוויה מיוחדת בבית הרב. היחס שלו לליל הסדר ולמצה. הרב אחז בחיבה יתרה במצה והסביר כיצד לחם העוני שאוכלים בכל בית יהודי, בכל פסח, בכל שנה, במשך כמעט 3500 שנה היא עדות לגאולת יציאת מצרים. הרב אמר לי שיש הגבלה מופלאה של הימים ההם והימים שלנו. שתי תקופות דומות מאד של קיבוץ גלויות וגאולת הארץ ויישובה בנפלאות ובניסים גלויים.
4. ביום הראשון של חול המועד ישבנו עם הרב ללמוד בעולת ראי”ה – יציאת מצרים תהיה לעד האביב של העולם כולו. כלומר יישוב ארץ ישראל היום והניצחון על הקורונה התחיל באביב הראשון שחגגו בני ישראל במדבר, בדרכם לארץ ישראל. עוד אנו מדברים, והנה שומעים מהחצר שירה וריקודים של תפילת יום טוב שני של גלויות כאן בלב ירושלים. הרב הזדעזע. הוא סיפר לנו בדמעות כיצד הקפיד אבא, הראי’’ה, על כך שלא יחגגו בארץ ישראל יום טוב שני. זה ממש חילול ה’ כך אמר הרב. לא ייתכן מצב שיהודים מודיעים בארץ כלפי א-לוקים ואדם שהם ממשיכים להשתקע בגלות. הרב ביקש שנצא לבחורי הישיבה, שחגגו בחצר, ונסביר להם את הסתירה הקשה של חגיגת גאולת מצרים מתוך רצון מופגן להנציח את הגלות ולאחוז בהמשך יישוב יהודים בחוץ לארץ.

5. ובעניין הבחירות הקרובות, כבר סיפרתי כיצד כתב הרב צבי יהודה, בהפרש של ימים אחדים, מכתבי תמיכה אישיים גם לרב מאיר כהנא וגם למנהיגי “המפד”ל” – “הפועל המזרחי”. כששאלתי אותו איך יתכן לתמוך בו-זמנית לפני הבחירות בשתי מפלגות מתחרות, הרב השיב לי שלשתי המפלגות הללו מגיע ייצוג בכנסת. והמשיך להסביר שכל מפלגה שמבטיחה לדאוג לשלמות הארץ, תוך הגברת האווירה היהודית בצה’’ל ובמערכת החינוך הכללית, וכן הגברת ההנגשה ללימוד תורה בכל בית בישראל יחד עם הקפדה על שמירת השבת במרחב הציבורי, ראוי לתמוך בה.

שתפו

גלילה למעלה