גבינות לשבועות

הרב חגי בר גיורא

שאלה:

השבוע קבלתי את רשימת הקניות לשבועות. זאת הרשימה שאני הכי לא אוהב לקנות, שעות מול מדפי המקרר להבין מה ההבדל בין שמנת חמוצה לשמנת מתוקה, בין גבינה קשה חמד לצפתית ועוד . המדפים המלאים בסוגי הגבינות השונים מקשים מאוד על הבחירה, אך הפעם גיליתי לתדהמתי שיש היום המון גבינות מיובאות מחו”ל במחיר זול יותר, רק דבר אחד כידוע לכם העסיק אותי, הכשרות! בכל הגבינות היה מדובר בכשרויות של בתי דין באירופה או בארה”ב שאיני מכיר. איך יודעים מה מספיק כשר באמת?

תשובה:
אכן ישנה רפורמה משמעותית בשוק החלב שאמורה להוזיל את העלויות לצרכן, אבל אין דגש ברפורמה לתחום הכשרות. בארץ ישנו פיקוח על כל הטיפולים הוטרינרים שהפרות עוברות. חלק מהטיפולים עלולים להטריף את הבהמה, כמו לדוגמא ניתוח במערכת העיכול. במקרה שהבהמה טריפה החלב שלה אסור. מלבד זאת, בארץ יש פיקוח הלכתי על החליבה, מה שפותר את סוגיית חלב עכו”ם. כמו כן, בארץ מוצרים עם אבקת חלב עכו”ם יהיו בכשרות רגילה. גם בשאר החומרים מקפידים, ואם החומרים אינם מהודרים, הגבינה אינה בכשרות מהודרת אלא בסטנדרט של כשרות רגילה”. ובחו”ל, אין נהלים ברורים ואין שקיפות מלאה, אבל אנחנו יודעים שסוגיית הטיפולים הווטרינרים בפרות היא ללא פיקוח וגם פעמים רבות מדובר בחלב עכו”ם שהתירו רק למי שגר בגלות ואין לו חלב ישראל” כך שסיכם לי הרב מכושרות:” אנחנו בעד רפורמות שיעזרו כלכלית לעם ישראל, אבל אסור לשכוח שאין סיבה שנרד ברמת הכשרות. תשובת העדה החרדית: ראשית הסתבר לי שכל מוצרי החלב בהכשר בד”ץ העדה החרדית מקורם בישובים שומרי שבת או כאלה שיש בהם משגיח מיוחד.
בנוסף, ההשגחה כוללת גם פיקוח על חשש פרות מנותחות, ועל כל מהלך הייצור, המילוי והאריזה. בבלוקים הגדולים של הגבינות הצהובות כדאי לשים לב באיזה סכין החנווני חותך את הגבינה. כדאי לשים לב לעובדה שקיימים בשוק תחליפי חלב ומלבין קפה שיש בהם חששות איסור של חלב עכו”ם.

2022-05-30
Scroll to Top
גלילה למעלה