בקול רב

האם הקצוות נפגשים?

הרב יוני לביא

הרב יוני לביא

הצצה לעולמו הפנימי של הרב: הלבטים, הרגשות, התובנות

הרב יוני לביא

הרב יוני לביא

הצצה לעולמו הפנימי של הרב: הלבטים, הרגשות, התובנות

הצצה לעולמו הפנימי של הרב: הלבטים, הרגשות, התובנות

״אמא שלי נפטרה הבוקר״, כתב לי אדם לא מוכר בווטאספ, ״בעוד ארבע שעות ההלוויה וממש חשוב לנו שאתה תערוך את הטקס. תוכל? נשלם כמה שצריך״. התכתבתי עם האיש ששמו ירון והתברר שלפני שנתיים היה נוכח בהלוויה שערכתי ומאד התחבר לסגנון.
בדקתי ביומן וראיתי שאוכל לשלב את האירוע בין הרצאה לפגישה. ״אני לא לוקח על זה כסף ״, רשמתי לו, ״אבל אם זה חשוב לכם – אבוא. דבר איתי בבקשה בטלפון בעוד חצי שעה וספר לי קצת על אמא שלך״. האיש הודה מקרב לב וכעבור דקה שלח לי קישור לערך הוויקפדיה של המנוחה.
עלעלתי וכמעט נפלתי מהכיסא. מדובר היה בפעילת שמאל קיצונית שהקדישה את חייה למאבק ב׳כיבוש׳. היא תמכה בפירוק ההתנחלויות והקמת מדינה פלשתינאית וארגנה אירועים משותפים עם בני משפחות מחבלים. היא הייתה ממייסדי מפלגת שמאלת קיצונית ידועה ואחת הלוחמות התקיפות נגד ׳הדתה׳. לא הבנתי מדוע אחרי כל זה פונים אל רב בבקשה לערוך לה טקס יהודי, אבל בשיחה עם הבן התברר שהיא באה ממשפחה מסורתית ועל אף שגידלה את שני בניה כחילונים גמורים רצתה להיקבר בטקס יהודי.
״די לכיבוש!״
התייצבתי בשעה 15:00 בבית הקברות האלטרנטיבי בתל-אביב והתרשמתי מגודל הקהל שגדש את המקום. הסתכלתי ימינה ושמאלה בחיפוש אחר מכרים, אבל מלבד כמה חברי כנסת מהשמאל הקיצוני לא זיהיתי אף אחד. מסתבר ש׳חוק הדתיים השלובים׳ אכן עובד רק על דתיים, ומלבדי לא היו שם כאלה (אלא אם מתעקשים לספור גם את המוסלמים…). ניגשתי לעריכת הטקס ואחרי מילות הפתיחה הזמנתי את המספידים. הדקות הבאות לא היו פשוטות עבורי. נישאו שם נאומים נלהבים על פועלה המסור של המנוחה כנגד ׳עוולות הכיבוש האכזרי׳ ודברי גנאי בוטים כלפי ה׳ממשלה הנוראית הנוכחית׳. תהיתי האם זו לא הייתה טעות מצידי להסכים להשתתף באירוע כזה ומה אני מסוגל לומר באירוע כזה מבלי להסתכן בהאשמות של ׳הדתה׳.
אבל אז חשבתי שוב: הרי המשפחה הזמינה אותך לכאן. המנוחה עצמה באה מרקע מסורתי וביקשה להיקבר בטקס יהודי. אדרבה, תראה את היופי בכך שגם אנשים שנראים כה רחוקים ממך מבחינת השקפת עולם ודרך חיים, בכל זאת לא מוותרים על קבורה על פי המסורת, כדת משה וישראל. ניגשתי אל המיקרופון, היישרתי מבט אל הקהל, ובמיוחד אל חברי הכנסת מהשמאל, ועשיתי בדיוק את מה שאני עושה בכל הלוויה. דיברתי איתם על נקודת המבט היהודית על החיים ועל המוות. על כך שהערך של הקיום אינו בזמן שחולף בין הרגע שנולדנו עד הרגע בו מגיע זמננו להיפרד מן העולם, אלא בתוכן שהאדם יוצק לתוכם. דיברתי איתם על כך שהאדם אינו רק גוף אלא קודם כל נשמה וגם כשהגוף נטמן באדמה היא שהנשמה ממשיכה הלאה אל מקום טוב יותר. הזמנתי את שני הבנים לקרוע קריעה ולברך ברוך דיין האמת. הקהל נעמד על רגליו כאשר נתתי להם ולאחי המנוחה דף ובו תפילת הקדיש וכולם ענו ׳אמן׳ בקול רם. ומשם ליווינו את הארון תוך כדי אמירת פרקי תהילים אל עבר הקבר שם הוספנו גם את תפילת א-ל מלא רחמים.
המנוחה שתקה לכל אורך הדרך אבל יש לי הרושם שמהמקום בו הנשמה שלה נמצאת כרגע היא דווקא שמחה שאחרי כל השנים בהן היא נלחמה ב׳הדתה׳, לפחות בהלוויה שלנו זכינו לעשות ׳הדתה׳ למהדרין בנוכחות ראשי השמאל שהאזינו בקשב ואמרו אמן.
המניע היהודי
כשנפרדנו ניגשו אלי שני הבנים ואמרו: ״אנחנו אסירי תודה. לא יכולנו לחשוב על דרך מכובדת ויפה יותר להיפרד מאמא. אולי בכל זאת תיקח תשלום?״. כמובן שלא הסכמתי, נתתי להם תדרוך קצר על המנהגים בימי השבעה ונפרדנו לשלום בלחיצת יד אמיצה. נטלתי את ידיי ביציאה מבית הקברות כשהמחשבות מתרוצצות במוחי. לא ייאמן כמה יהודים יכולים להיות רחוקים זה מזה, ובכל זאת כל-כך קרובים. איזה פער עצום יכול להיות לאורך חיים שלמים, ובכל זאת ברגע האמת מתגלית נקודת החיבור שמאחדת אותנו. חשבתי על כך שבעצם גם בחייה אותה אישה פעלה ממניעים ׳יהודיים׳. היא האמינה בכל מאודה בשלום שהוא וודאי ערך חשוב ונלחמה נגד מה שבעיניה נתפס כחוסר מוסריות. גם המאבק שלה ב׳הדתה׳ נבע מהאופן בו היא תפסה את הדת. כמובן, שייתכן שיש פער עצום בין כל זה לבין האמת והמציאות, אבל מבחינתה היא הקדישה את חייה למען מה שחשבה כמוסרי ורצתה להפוך את העולם ואת החיים בארץ לטובים יותר. ואחרי ככלות הכול, אומנם היא חייתה את חייה כחילונית ובדרך הזו חינכה את שני בניה, אבל במותה רצתה להיקבר כמו שנקברו יהודים, לכל אורך ההיסטוריה: על פי המסורת וההלכה כשבניה אומרים אחריה ״יתגדל ויתקדש שמיה רבא״. ■

עוד במדור זה

האפיקומן – למה זה לא עובד? 

האפיקומן – למה זה לא עובד? 

‮"‬אתה‭ ‬שואל‭ ‬איך‭ ‬הלך‭ ‬הסיפור‭ ‬עם‭ ‬האפיקומן‭ ‬אצלנו‭ ‬בבית‭?‬‮"‬‭, ‬אמר‭…
לבד...אבל איתו

לבד...אבל איתו

זה‭ ‬קרה‭ ‬בדיוק‭ ‬לפני‭ ‬4‭ ‬שנים‭. ‬מגפת‭ ‬הקורונה‭ ‬השתוללה‭, ‬ופסח‭…
10 דברים שלא ידעתם על פסח

10 דברים שלא ידעתם על פסח

1. מלך החגים פסח‭ ‬הוא‭ ‬החג‭ ‬היהודי‭ ‬הראשון‭, ‬היחיד‭ ‬בו‭…
מי שמקריב מתקרב

מי שמקריב מתקרב

השנה‭ ‬שמתי‭ ‬לב‭ ‬לתופעה‭ ‬מעניינת‭. ‬כידוע‭, ‬מבין‭ ‬שלושת‭ ‬הרגלים‭, ‬פסח‭…
חייבים לשנות את הקונספציה

חייבים לשנות את הקונספציה

איך‭ ‬קרה‭ ‬שמצווה‭ ‬מתוקה‭ ‬וקלה‭ ‬ליישום‭ ‬מחוללת‭ ‬מחול‭ ‬שדים‭ ‬מלחיץ‭…
עשרה דברים שלא ידעתם על תחפושות

עשרה דברים שלא ידעתם על תחפושות

1. אין חובה להתחפש בפורים הדבר לא מוזכר בגמרא וגם…
להיות פתוח

להיות פתוח

אם מישהו יכנה אותך ׳סגור׳ או ׳מקובע׳ – תיעלב. ובכל…
חמישה דברים שהאויב מבין טוב מאיתנו

חמישה דברים שהאויב מבין טוב מאיתנו

אי אפשר לנצח במלחמה בלי להבין את עקרונות היסוד שלה. …
עשרה דברים שחייבם לדעת על שחרור חטופים

עשרה דברים שחייבם לדעת על שחרור חטופים

1.  להחזיר את לוט זה התחיל לפני 4,000 שנה אצל…
עשרה דברים שלא ידעתם על עמלק

עשרה דברים שלא ידעתם על עמלק

1. לא ייאמן, אבל אנחנו קרובי משפחה עמלק היה בנו…
עשרה דברים שלא ידעתם על עלילות דם

עשרה דברים שלא ידעתם על עלילות דם

1. קניבליזם בבית המקדש? נחזור 2200 שנה אחורה. אנטיוכוס הרביעי…
למה לטיגיסט אין סבלנות?

למה לטיגיסט אין סבלנות?

כרמי חזרה מהגן ועיניה בורקות. היא החזיקה בידיה קופסת פלסטיק…
עשרה דברים שחשוב לדעת על הנצרות

עשרה דברים שחשוב לדעת על הנצרות

במקומות רבים ציינו את חג המולד וחגגו בסילבסטר ובחנויות נצפו…
כשהייתי ילד

כשהייתי ילד

כשהייתי ילד‭ ‬חשבתי‭ ‬שאלוקים‭ ‬נמצא‭ ‬בשמים‭ ‬ורק‭ ‬כשאין‭ ‬לו‭ ‬ברירה‭…
להיות יהודי

להיות יהודי

להיות יהודי‭ ‬זה‭ ‬להיות‭ ‬שונה‭. ‬שחיין‭ ‬תמידי‭ ‬כנגד‭ ‬הזרם‭. ‬זה‭…
אקסטרה כוח בנשמה

אקסטרה כוח בנשמה

הורים יקרים. לפני עשרות שנים קבוצה של נכי צה״ל טסה…
Scroll to Top
גלילה למעלה