החיים בביצה

הרב שלמה שיבר

קשה להתחתן כשחיים בביצה עם חיים תוססים

החיים בביצה נראים תוססים. יש שם הרבה חבר’ה די דומים שלכולם מכנה משותף אחד: הם עדיין רווקים. סוף-סוף יש מי שמבין אותנו ותומך בנו ובעיקר לא מותח עלינו ביקורת, כמה נפלאים פה החיים. הבעיה שיש בביצה, כמו בכל מים שעומדים במקום אחד ואינם זורמים, היא שמהר מאוד מתפתחת בה ירוקת שגורמת לביצה להסריח ואף מכחידה כל צורת חיים בה. יש דברים רבים שבלא מודעות כלל עוברים עלינו בחיים בביצה ומשפיעים עלינו שלא לטובה.

ראשית, החיים בביצה הופכים את הרווקות לנורמה ולאפשרות לגיטימית, ואיננו שמים לב איך החיים כולם מתקדמים ואנחנו נשארים במקום. השנים הטובות עוברות, ואנו נשארים מאחור. המציאות כולה דינמית, ואנו נעשים מקובעים נפשית ומחשבתית מיום ליום.

שנית, החיים בביצה יוצרים לנו אזורי נוחות בהרבה מאוד מישורים, וקשה לוותר עליהם למען הנישואין. המחירים שנרגיש שאנו נדרשים לשלם יקשו עלינו מאוד בתהליך ההתנתקות, והם גורמים לנו לצפות לקבל בעבורם תמורה גבוהה במיוחד, הרבה מעבר למה שאנו צריכים באמת.

שלישית, החיים בביצה יוצרים בנו התמכרות רגשית לדייטים אין-סופיים ולמספר גדול במיוחד של אנשים שאנו פוגשים ומחליפים. סף הריגוש תמיד ברמה גבוהה עד שנראה לנו מגוחך וכמעט בלתי אפשרי להינעל עם אדם אחד בלבד לכל החיים.

רביעית, החיים בביצה עם הרבה ידידים, מכרים וחברים מכל המינים והסוגים מפזרים ומבזבזים לנו את מאגרי כוחות האהבה העדינים, וכשנוצר סוף-סוף קשר אינטימי, עמוק ורציני, אנו כבר מדולדלים ומרוקנים מיכולת להעניק לו את מלוא האהבה שלה אנו מסוגלים, ולא נשאר די דבק אמיתי לחבר בין שני המינים.

חמישית, החיים בביצה גורמים לנו כישלונות ונפילות למקומות שלא רצינו להגיע אליהם כלל. הם גורמים לנו צער רב בהווה וכרסום של ייאוש באשר לעתיד.

והעצוב מכול: כל אלו מרחיקים אותנו מהמטרה האמיתית שאליה אנו רוצים להגיע, מהחלומות הוורודים שאנו רוצים להגשים! 

אז מה כן?

ראשית, ללמוד מהי אהבה אמיתית ובוגרת, מה דורשים נישואין כדי להביא לנו אושר בחיים, ועל ידי כך נוכל לצאת מכל הדמיונות והפנטזיות.

שנית, לעשות בדק בית עם עצמנו: מה אנו מחפשים? האם דברים שאנו באמת זקוקים להם, או שאנו מנסים על ידם לרצות אנשים אחרים (הורים, חברים) או להשיג מעמד חברתי מסוים?

שלישית, ליווי והדרכה צמודה. אם עד היום לא הצלחנו בכוחות עצמנו, כדאי מאוד להיעזר במי שיוכל לתמוך בנו ולחזק אותנו. זכרו, אין מקצוע בעולם שאפשר לעסוק בו בלי שלמדנו אותו והוכשרנו אליו מתחילה. מדוע בזוגיות ונישואין יהיה הדבר שונה?

רביעית, אין להשלים עם המצב! אין מצב שאנחנו נשארים רווקים, לא רק בעוד כמה שנים אלא גם השנה! רווקות אינה אופציה, היא אינה מציאות חיים נורמלית, ואנחנו לא מוכנים להשלים איתה אפילו עוד יום אחד!

חמישית, אמונה גדולה. אנחנו מאמינים בני מאמינים בריבונו של עולם שחפץ בטובתנו ורוצה מאוד את גאולתנו, לא רק הכללית אלא גם הפרטית. הוא יעשה הכול כדי שנגיע לשם בטוב או ברע, והוא רק מבקש מאיתנו: פתחו לי פתח כחודו של מחט, ואני אפתח לכם כפתחו של אולם… שמחות!

ובעיקר חשוב לדעת שכשנמצא בקרוב את בן זוגנו המתאים לנו נשכח לגמרי את כל התלאות שעברו עלינו, ודף חדש ואמיתי ייפתח בחיינו. לשם כך אנו נדרשים להיות אמיצים וחלוצים, ולא להיכנע לכל רוחות הנושבות, כי ללא ספק שני האתגרים המרכזים של הציונות בדורנו הם להפריח את השממות הרוחניות ולייבש את ביצות הרווקות.

2021-02-07
Scroll to Top
גלילה למעלה