הרב ח.יפרח

שאלה:

לאחרונה כל כך הרבה בעיות צצות כל הזמן, שום דבר לא הולך , זה מאכזב, לפעמים אני מרגישה שאני לבד בתוך כל הסיפור הזה. איך אפשר באמת להאמין שהכול לטובה כשהכול הולך לא טוב???

תשובה:

שומעת ממך את הייאוש והתסכול הרב.
לא הכול טוב, אבל הכול לטובה
 לא הכול טוב, הבנו. אבל הכול לטובה?
אנחנו מאמינים שכן. אז אם הקב”ה רוצה להטיב לנו, למה בכל זאת יש בעיות?
יש הרבה הסברים לכך: לפעמים דברים לא הולכים כמו שצריך כדי לחשל את האדם בעת הניסיון או ההתמודדות וגורמים לו להיות חזק יותר באמונתו. לפעמים בעיות באות להאיר את עינינו על טעויות או חטאים…
בעיניי, מה שהכי משכנע:
 אנחנו בני אדם ובני אדם הם בריות מוגבלות. המציאות בעולם הזה תחומה בגבולות של ראייה ומחשבה. כלומר, אנחנו רואים חלק קטן מהמציאות, אבל לא את כולה. ר’ נחמן אומר לנו: “במקום שנגמר השכל שם מתחילה האמונה”. איפה שאין לאדם יכולת להשיג ולהבין דברים בעזרת שכלו, שם צריך להיות באמונה שלמה שכל דבר מדויק בשבילנו מלמעלה ומלא בטוב.
נכון, זה לא קל, קשה לבן אדם להגיד ולהודות בפה מלא שהוא לא מבין הכול וכן לא יודע הכול. אבל צריך בכל זאת להתחזק באמונה ולהכיל את התשובה – אני לא יודע. אמליץ לך על שיטות שעוזרות לי:
אמונה
התחזקות באמונה ורצון לנסות לברר את הנהגת הקב”ה את העולם – טוב ומטיב לברואיו. ובהבנה שאנחנו לא מבינים הכול. אפשר לקרוא ספרים בנושא, לשמוע שיעורי תורה באינטרנט וכולי…
תפילה
להתפלל על זה: “ה’ אני יודעת שאתה עושה רק טוב, אבל אני בכל זאת לא רואה ולא מבינה, תעזור לי לסמוך עליך, להאמין בך שזה טוב אפילו שאיני מבינה…”
להודות על הטוב ועל הרע
לחפש את הטוב ואת הדברים הטובים שבחיים שלי ולהודות לקב”ה על כך בשמחה. כלום לא מובן מאליו ויש אנשים שגם את הדברים האלה אין להם. וגם… להודות על הדברים הפחות טובים שיש לי.
הסתכלות נכונה
לנסות להסתכל על המציאות בעין רוחנית וטובה. כלומר כאשר שומעים על דברים לא נעימים או ניסיון שאיתו אנחנו מתמודדים, יש לנסות לסגל ולאמץ בליבנו ובמחשבתנו משפטים שעוזרים לנו בכך.
לא להתייאש
דעי שאת לא לבד. כולנו חווים לפעמים תחושות של ייאוש, אפילו שאנחנו מנסים להאמין שהכול מסתדר לטובה. קשה ליישם זאת אבל אפשר להשתדל.


אביטל לוי.

2022-08-22
Scroll to Top
גלילה למעלה