הליכה בטוחה בדרך – הולכי רגל

אבי קנטרוביץ

אבי קנטרוביץ

מנכ"ל תנועה כהלכה

השבוע יצאו תלמידי הישיבות ובתי הספר לחופשת פסח. את חלקם נפגוש על המדרכות, אך גם על הכבישים כהולכי רגל.
לצערנו אין כיום פעילות אכיפה בתוך הערים, והולכי הרגל מנצלים זאת ומתייחסים לכביש כאל שטח פרטי שניתן לעשות בו הכול ללא מתן דין וחשבון.
בדרך כלל לא רואים שוטרים ברחובות הערים, וממילא לא נתקלים בשוטרים הרושמים דו״ח על סיכון חיים (של הולך הרגל) ועל התנהגות המנוגדת לחוק.
לצערנו אנו פוגשים גם אנשים בוגרים שרומסים את החוק ברגל גסה.
החוק רואה בהולך הרגל כאחד ממשתמשי הדרך, המחויב להתנהג בדרך על פי ההוראות הכוללות: אחריות, שיקול דעת, עירנות, אי לקיחת סיכונים, ועוד…
אך במציאות הולכי רגל חוצים ברמזור אדום, ומנצלים כל מקום לחצות את הכביש, גם אם המקום הנבחר מהווה סכנה לעצמם.
חלק מההורים מכינים גם את הדור הבא לזלזול בחוק וללקיחת סיכוני חיים. במקום שיהוו דוגמה אישית לילדיהם, הם מכניסים את הילדים למצבי סכנה מידיים (גם בתוך הרכב וגם בחציית כבישים).
אנו קוראים להורים: תנו דוגמה אישית לילדיכם: אל תחצו במקום אסור, הדריכו את ילדיכם להתנהג על פי החוק ולהפעיל שיקול דעת. הציגו להם מצבים מורכבים בכביש ואפשרויות להתמודד עם מצבים אלה.
אנו קוראים לגורמי האכיפה ״לתפוס את נושא הולכי הרגל״ בידיים. להפגין נוכחות במקומות מסוכנים, להדריך הורים וילדים, ולהעניש בחומרה את מי שמזלזל בחוק וגורם ישירות למצבי סכנה בכבישים.
נזכיר שוב: הכביש שייך לכלי הרכב ולא להולכי הרגל – מכאן האחריות שלנו, הולכי הרגל, בכל עלייה על הכביש. לנהגים נזכיר – זכות קדימה להולכי רגל במעבר חצייה.
הורים זכרו! הילדים יצאו השבוע לחופשת פסח ואין משמרות בטיחות בערים, שמרו על ילדיכם בחצר הבית ולא על הכבישים. ■

הפינה מוקדשת לזכרו של שלומי מרק ז"ל שנהרג בתאונת דרכים

שתפו

Scroll to Top
גלילה למעלה